ردِ اشتباه پزشکی روی تنِ «عصر جدید»/ از تارا صبی تا یاسی اشکی

پنجشنبه شب برنامه «هشتگ عصر جدید» که معمولا با اجرای ایمان قیاسی روی آنتن می‌رفت و به مسابقه «عصر جدید» می‌پرداخت، با اجرای احسان علیخانی و با حضور دو مهمان پخش شد تا ادعاهای اشتباهی که در ویژه‌برنامه تحویل سال «عصر جدید» با حضور تارا صبی مطرح شده بود اصلاح و درباره ابهاماتی َ که به وجود آمده شفاف‌سازی شود. ماجرا چه بود و چه توضیحاتی در «هشتگ عصر جدید» مطرح شد؟

معجزه بینایی با استفاده از سلول‌های بنیادی؟

یکی از مهمانان ویژه‌برنامه تحویل سال «عصر جدید»، دختر جوانی به نام تارا صبی بود که به همراه مادرش در این برنامه حضور داشت. آن‌ها ادعا کردند تارا با روش استفاده از سلول‌های بنیادی چشمش را جراحی کـرده و بعد از ۲۱ سال موفق شده بینایی‌اش را به دست آورد. در ایـام تعطیلات امـا کمپین معلولان مطلبی در رد ادعـاهـای مطرح شـده منتشر کـرد و نوشت درمان نابینایی از طریق سلول‌های بنیادی در حد پژوهش‌های آزمایشگاهی و دانشگاهی است و هنوز برای عموم روشندلان عملی نشده. «کم بینایی» صبی و نه «نابینایی مطلق» او و تکذیب عمل جراحی با استفاده از سلول‌های بنیادی روی چشمان او از سوی بیمارستان نیز موارد دیگری بود که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد.

اصـلاح ادعـاهـای قبلی در «هشتگ عصر جدید»

پس از اعتراض نابینایان راجع به مطرح شدن ادعاهای اشتباه در «عصر جدید» و دادن امید واهی به آن‌ها، احسان علیخانی در برنامه «هشتگ عصر جدید» به این موضوع پرداخت و با تارا صبی، دکتر کلانتری پزشک معالج او، دکتر لاشیئی فوق تخصص جراح شبکیه و دکتر عین‌اللهی وزیر بهداشت گفت‌وگو کرد. صبی همه صحبت‌های قبلی خود را اصلاح کرد و گفت: «کم‌بینا» بوده و آخرین عمل جراحی که انجام داده عمل «انحراف چشم» بوده تا ظاهر چشمش بهتر شود، اما این عمل باعث بهبود وضعیت دید او هم شده است. صبی همچنین توضیح داد که مادرش به عنوان فردی غیرمتخصص به اشتباه موضوع جراحی با سلول‌های بنیادی را مطرح کرده. این در حالی است که او نیز در برنامه تحویل سـال، سخنان مادرش را اصلاح نکرد. این مسئله از سوی اشکان آذرماسوله مجری و تهیه‌کننده برنامه رادیویی «شش نقطه» که مهمان علیخانی بود هم مورد انتقاد قـرار گرفت، اما پاسخ صبی این بود که به دلیل کمبود وقت امکان باز کردن موضوع و توضیح بیشتر را نداشته است!

حاشیه‌های حضور یاسی اشکی در «ماه عسل»

حواشی حضور تــارا صبی و مــادرش در «عصر جدید»، جنجال حضور یاسمن (یاسی) اشکی در «ماه عسل» احسان علیخانی را تداعی می‌کند. سال ۹۷، اشکی در این برنامه از بیماری ناشناخته خـود با علائمی مشابه بیماری ایـدز و ویـروس HPV صحبت کرد. او درباره واکسن این بیماری و نیاز به جمع‌آوری پول برای تولید انبوه واکسن HPV نیز توضیح داد. پس از این برنامه گروهی از پزشکان و استادان دانشگاه با انتشار بیانیه‌ای راجع به صحبت‌های او اعتراض کردند و مطالب مطرح شده را غیرعلمی، غیرمستند و خلاف واقع دانستند. سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور وقت نیز اعلام کرد این واکسن در مرحله بالینی است و نیازی به جمع‌آوری پول نیست. احسان علیخانی هم در «ماه عسل» توضیح داد این موضوع از لحاظ علمی و تخصصی در وزارت بهداشت بررسی و به این برنامه پیشنهاد شده بوده و همه استعلام‌های لازم را انجام داده بودند. او همچنین مسئولان را به گفت‌وگو با یکدیگر دعوت کرد.

۲۵۹۲۵۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا