سیروس میمنت: بهرام افشاری هم کارگری می‌کرد و هم بازیگری

یکی از شرکت‌کنندگان مسابقه «جوکر ۵» که این روزها در مرکز توجهات قرار گرفته، سیروس میمنت است. او نیز مانند غلامرضا نیکخواه، عباس جمشیدی‌فر و یوسف صیادی موفق شده روی جدیدی از توانایی خود را در زمینه کمدی نشان بدهد و توجه مخاطبان را جلب کند. این بازیگر همزمان با «جوکر»، سریال «راز بقا» اثر سعید آقاخانی را نیز در حال انتشار در شبکه نمایش خانگی دارد. به بهانه موفقیت میمنت در «جوکر» و همکاری تازه‌اش با آقاخانی پس از «نون خ»، گفت‌وگویی با این بازیگر داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

چه چیزی باعث شد شرکت در مسابقه «جوکر» را بپذیرید؟

آقای علیخانی از دوستان قدیمی من هستند، سال‌ها پیش زمانی که تازه کارشان را شروع کرده بودند با یکدیگر کار کردیم. وقتی ایشان برای حضور در مسابقه با من تماس گرفتند، مشتاقانه پذیرفتم.

عـلاوه بر این سابقه دوستی و همکاری، «جوکر» برایتان چه جذابیت‌هایی داشت؟

من بخش‌هایی از فصل اول مسابقه را دیده بودم و چون برنامه جدیدی بود آن را دوست داشتم. درسـت است که نمونه خارجی داشـت اما در ایران جدید بود و جای چنین مسابقه‌ای خالی بود. علاوه بر این، ما در این مسابقه خود واقعی شرکت‌کنندگان و هنرمندان را بدون رنگ و لعاب می‌بینیم و این برای بینندگان جالب است.

با توجه به سابقه همکاری‌تان با احسان علیخانی، این تجربه چطور است؟

آقـای علیخانی شخص دانـا، هوشیار و فعالی هستند و هرقدر از این نوع نیروها داشته باشیم کم است. واقعا هم نمونه ایشان را کم داریم، کارهایشان بسیار خاص و متفاوت است و همیشه برنامه‌هایشان پربیننده بوده است. احسان علیخانی آدم خوش‌فکری است و من خیلی دوست دارم چه در تلویزیون و سینما و چه در مجموعه‌های این چنینی، با این طور آدم‌ها کار کنم.

در مسابقه «جــوکــر»، خـودتـان طراحی می‌کنید که چه کارهایی انجام بدهید یا با اتاق فکر برنامه مشورت می‌کنید؟

یک اتاق فکر وجود دارد و چند نویسنده آن‌جا هستند که کلیت کار با آن‌ها چک می‌شود، اما این که مثال نوشته‌ای وجود داشته باشد، نه این‌طور نیست. هر شرکت‌کننده به تنهایی (نه همه با هم) با نویسندگان هماهنگ است و آن‌هـا به نوعی کـار را کنترل می‌کنند که مسابقه به چه سمتی برود، اما باز هنگام ضبط فرمان در دست شرکت‌کنندگان است. مثلا ما درباره خیلی از کارهایی که می‌خواستیم انجام بدهیم با نویسندگان صحبت کردیم، اما اصلا فرصت نشد.

پس این‌طور نیست که دقیقا مطرح کنید چه ایده‌هایی دارید و می‌خواهید چه کارهایی بکنید.

نه اصــلا. هیچ چیزی از قبل طراحی شـده و پیش‌بینی‌شده نیست و اصلا این طور نیست که با هم هماهنگ کنیم آقای فلانی تو این را بگو تا من این جواب را بدهم یا فلان حرکت را انجام بـده! خود واقعی آدم‌هـا آن‌جا هستند، منتها هرکسی از قبل برنامه‌ای در ذهن دارد و با نویسنده‌ها چک کرده، چون به هرحال آن‌ها طراحی کل کار را در نظر دارند. مثال من شاید یکی، دو مورد از کارهایی را که با نویسندگان چک کـرده بـودم توانستم انجام بدهم، بقیه اتفاقات مانند درگیری من با علی مشهدی ناخودآگاه پیش می‌آمد. حضور آدم‌ها در مسابقه خودش به تو موضوع می‌دهد و آقای علیخانی هم دقیقا همین را می‌خواهد، آن نقطه طلایی که به وجود می‌آید، در «مسابقه» اتفاق بیفتد نه این که از قبل طراحی شود.

سریال «راز بقا» را هم در حال انتشار دارید، فیلمنامه سریال یا نقش چه جذابیت‌هایی برایتان داشت؟

«راز بقا» هم کار نویی است. نقشی که به من پیشنهاد دادنـد، بسیار شیرین و خوب بود. این آدم برایم جذاب و خاص بود، چون یکی از ملاک‌های من برای انتخاب نقش این است که کار جدیدم با کار گذشته‌ام حتما تفاوت داشته باشد، اگر کارنامه من را مرور کنید دو نقش یکسان نداشتم و همه متفاوت بودند.

نقش شما منفی نیست، اما وجـوه منفی دارد و در عین حال کمدی و بامزه است، حتما این موضوع هم برای شما چالش جالبی بوده است.

بله، این آدم اولین واردکننده واکسن فایزر به ایران است و قاچاق فایزر می‌کند. شخصیت ویژه و خاصی است، مثلا واکسن را به جایی که نباید تزریق می‌کند! شخصیت شیرینی است و نمی‌تواند منفی باشد. می‌گوید ما از آن‌هایی نیستیم که جنسی را ندیده نشناخته و امتحان نکرده دست مردم بدهیم! تفکرات خاص خودش را دارد، او را منفی نمی‌بینم. شخصیت بسیار به‌روزی اسـت و در ادامـه بیشتر با او آشنا می شوید.

سریال مورد استقبال گرفته، به نظرتان دلایل موفقیت کار چیست؟

مردم بسیار هوشیار و مشکل‌پسند هستند و کارهایی را که قابلیت تماشا دارند به خوبی می‌پذیرند. «راز بقا» هم جزو همین آثار است و نگاهی نو به قصه‌گویی و زندگی آدم‌هـا دارد. مردم و ذائقه آن‌ها تغییر می‌کند، الان دیگر به موضوعات ۲۰ سال قبل نمی‌خندند و کارهای جدید و خوب می‌خواهند. یکی از خصوصیات آقـای آقاخانی ایـن اسـت که خیلی به روز و دنبال کارهای جدید هستند. دیگر دوره این که مثلا به فیزیک فرد بخندیم گذشته، الان دوره طنز موقعیت است.

نظرتان دربــاره بـازی آقـای بهرام افشاری چیست؟

آقــای افـشـاری جــوان بسیار مستعد، خوب، زحمتکش و لایقی است، او از راه زحمت به این جایگاه رسیده و تشنه پیشرفت است. از آن دسته آدم‌هایی نیست که شب خوابیده باشد و صبح تاج پادشاهی روی سرش باشد! جای این طور آدم‌ها در سینمای ما خالی است. بهرام افشاری سال‌ها تئاتر کار کرده، از طرفی کارگری می‌کرد و از طرفی تئاتر کار می‌کرد، چنین آدم‌هایی باید ترقی کنند و به جایگاه‌های بالایی برسند.

۲۵۹۲۵۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا