ضعف صدا و سیما در پوشش مسابقات جهانی کشتی

مسال نیز همانند سالهای گذشته، مسابقات جهانی کشتی به صورت زنده و مستقیم از تلویزیون پخش شد. مسابقاتی که فراز و نشیب زیادی داشت و خاطرات تلخ و شیرین مختلفی را برای ما ساخت. با این حال، نقطه ضعف‌های متعدد صدا و سیما در پوشش این مسابقات باعث ناراحتی بسیاری از مخاطبین گردید.

اختصاصی/ به گزارش ایران فیلم پرس، پخش مسابقات جهانی کشتی 2022 چند ایراد بزرگ داشت:
اولین مشکل عدم هماهنگی تیم تهران و بلگراد بود. مسابقات از دو شبکۀ 3 و ورزش پخش می‌شد. علت، این بود که شبکۀ 3 قادر نبود همۀ مسابقات را مستقیما پخش کند و به همین علت، این وظیفه بر دوش شبکۀ ورزش افتاد. با این حال، مبارزات ورزشکاران ایرانی هم از شبکۀ 3 و هم از شبکۀ ورزش پخش می‌گردید. اما نکتۀ عجیب این بود که صدای هادی عامل که گزارشگر اعزامی به بلگراد بود در شبکۀ ورزش پخش نمی‌شد و مسابقات را یدالله اعتصامی گزارش می‌کرد. ناهماهنگی‌های استودیو شبکۀ ورزش با بلگراد فراتر از این مساله بود. تقریبا بعد از هر مبارزه، شهاب قاسمی، گزارشگر حاضر در ورزشگاه به سراغ ورزشکار ایرانی یا مربی‌اش می‌رفت تا با آنها مصاحبه کند اما این مصاحبه‌ها اغلب  ناقص پخش شده و اعتصامی نیز هر بار بدون توجه به آنها شروع به صحبت با میهمان برنامه می‌کرد.
مسالۀ دیگر مربوط به ضعف گزارشگران مبارزات بود. اگرچه هادی عامل همچنان بهترین گزارشگر کشتی است اما اشتباهات او در اعلام وضعیت، چلنج‌ها، امتیازات و تصمیمات داوری بسیار زیاد بود. گزارش‌های اشتباه عامل چند سالی است که زیاد شده با این حال، به پای گاف‌های یدالله اعتصامی نمی‌رسد. مرد کهنه کار کشتی که امسال اجرا و گزارش مسابقات کشتی شبکۀ ورزش را بر عهده داشت، اشتباهات فراوانی در هر دو عرصه به ثبت رساند. این اشتباهات تقریبا هر روز خوراک جالبی برای شبکه‌های مجازی تهیه می‌کرد. با این حال، باید اعلام کنیم که صد رحمت به اعتصامی و عامل. دو گزارشگر  دیگر شبکۀ ورزش که کشتی‌های غیر ایرانی را گزارش می‌کردند چیزی در حد فاجعه بودند. به نظر می‌رسد یکی از این گزارشگران حتی از بدیهیات کشتی هم با خبر نبود و نام فنون را هم نمی‌دانست.
ضعف بزرگ دیگر صدا و سیما در مسابقات جهانی 2022 مربوط به میهمانان و کارشناسان دعوت شده به برنامه بود. بیشتر کارشناسان حاضر در استودیو شبکه ورزش و شبکۀ 3 به شدت غیرکاریزماتیک بوده و توان تحلیل فنی کشتی‌ها را هم نداشتند. این کارشناسان که اتفاقا برخی از آنان از قهرمانان سابق کشتی هم بودند به ادای یک سری کلیات بی‌نظم و آشفته بسنده کرده و حتی به پرسش‌های مجریان پاسخ نمی‌دادند. عبارت شاهکار «این کشتی‌گیر از شاه عبدالعظیم آمریکا آمده» هم آخرین ضربه‌ای بود که از سوی بهروز یاری، کارشناس شب آخر مسابقات آزاد در شبکۀ ورزش وارد آمد و باعث جنجال فراوانی در شبکه‌های اجتماعی شد.
در کنار اینها نباید از مصاحبه‌های خنثی و تکراری شهاب قاسمی با کشتی‌گیران و مربیان آنها غافل شد. واقعا لازم است بعد از هر مسابقه مربی و کشتی‌گیر را به صف کشیده و نظرشان را دربارۀ کشتی بپرسیم؟ آیا غیر از این است که کشتی‌گیر و مربی‌اش شروع به بیان یکی سری حرف‌های تکراری و کلی کرده و مصاحبه هم به بی‌مزه ترین شکل ممکن به پایان می‌رسد؟
همچنین، کلیپ‌ها و آیتم‌های پخش شده دربارۀ میهمانان و کشتی‌گیران غالبا تکراری، کلیشه‌ای و فکر نشده بودند. شاهد این قضیه هم پخش کلیپ مسابقۀ فردین معصومی با بلال ماخوف روس بود که در آن مسابقه فردین با نتیجۀ 10 بر صفر به حریف روس خود باخت. پخش این کلیپ هنگام حضور معصومی در استودیو شبکۀ ورزش باعث ناراحتی این ورزشکار و طرفدارانش شد. جالب اینکه اعتصامی در توجیه این اشتباه گفت، تهیه کنندۀ برنامه کلیپ این مسابقه را دم دست داشت و آن را پخش کرد.
به هر حال، مسابقات جهانی 2022 با تمام بدی‌ها و خوبی‌هایش به اتمام رسید. امید است که صدا و سیما در پوشش تورنمنت‌های دیگر دقت کافی را داشته باشد تا اشتباهات مسابقات کشتی در جام جهانی فوتبال و سایر رقابت های مهم تکرار نشود.

منبع: ایران فیلم پرس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا