مروری بر انتصابات جدید معاونت سیما/ تصمیات سنجیدۀ برمهانی/ اولین گام درست برداشته شد

تنها چند ماه است که محسن برمهانی به جای حمید شاه آبادی تصدی معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفته است. برای قضاوت عملکرد برمهانی هنوز خیلی زود است. حداقل باید یک سال از زمان مدیریت او بگذرد تا بتوانیم قضاوتی درست و سنجیده در مورد همه ابعاد فعالیت او داشته باشیم. با این حال، می‌توان با بررسی انتصابات او به قضاوتی اولیه در مورد عملکردش در زمان حال  و آینده دست یافت. تیم یک مدیر نشان دهندۀ اهداف و چشم اندازهای او است و به نظر می‌رسد برمهانی در این زمینه دقت و سنجش کافی را نشان داده است.

اختصاصی/ به گزارش ایران فیلم پرس، برمهانی از معدود معاونان سیما است که تخصص و تحصیلات مرتبط به زمینۀ مدیریت خود را دارد. او دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد تهیه کنندگی از دانشگاه صدا و سیما است. سالها در مجموعه تحت مدیریتش حضور داشته و برنامه‌های مختلفی را تهیه کرده است. دبیری شورای فیلم و سریال سازمان صداوسیما، مسئولیت کمیته تأمین و پخش ستاد انتخابات سازمان صداوسیما، عضویت در کمیته بازرگانی فیلم سینمایی سازمان صداوسیما، مسئولیت کمیته تأمین و پخش ستاد انتخابات سازمان صداوسیما، عضویت در شورای ارزیابی برنامه های شبکه‌ پرس‌تی‌وی، مدیریت مرکز بین‌الملل هنر و رسانه سازمان اوج، عضویت در شورای برگزاری و سیاست‌گذاری کنفرانس افق نو در بیروت و … از جمله مهم‌ترین تجربه‌های کاری او در عرصه تلویزیون است. این کارنامه پربار نشان می‌دهد که برمهانی با چم و خم سیما، نمایش و برنامه سازی آشنا است.
به همین دلیل، از همان ابتدا نیز انتظار می‌رفت که برمهانی مدیران مجموعه خود را از بین افراد متخصص و آشنا به برنامه سازی و تلویزیون انتخاب کند.
مروری بر رزومه و سوابق مدیران جدید سیما نشان می‌دهد که برمهانی اولین گام خود را محکم و درست برداشته است. او در حکمی سلیم غفوری را به سمت «قائم‌مقام معاون سیما و رئیس کارگروه طراحی و اجرای کنداکتور جامع سیما» منصوب کرد. غفوری اگرچه مهندس است اما سوابق اجرایی مختلفی در زمینه تلویزیون دارد. او کارگردان مستندهای عراق سرزمین جنگها، آخرین فرزندان سومالی، کشمیر بهشت فراموش شده و تهیه کننده دهها برنامه مستند بوده است. وی همچنین عضو هیئت انتخاب و داوری جشنواره فیلم تسنیم و جشنواره منطقه ای دنا نیز بوده است.
برمهانی همچنین، در حکمی ماموریت تأسیس و ریاست «مرکز سیمرغ» را به مجید اکبرشاهی سپرد. اکبرشاهی پیش از این، مدیر عامل موسسه تصویر شهر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود و پیش تر هم مدیر گروه فیلم و سریال مرکز سیما فیلم بوده است. او همچنین سابقه مدیریت گروه اجتماعی شبکه پنج، مدیریت گروه مستند شبکه افق، معاونت تولید سینمای جوان و سرپرستی تولید روایت فتح و نیز تجربه مستندسازی و برنامه سازی تلویزیونی را در کارنامه کاری خود داشته است.
معاون سیما در حکمی  دیگر حسین اسدی ‌زاده را به عنوان «مدیرکل دفتر فیلمنامه رسانه ملی» منصوب کرد. اسدی زاده فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و  تهیه کنندگی از دانشگاه صداوسیما است و سوابق مدیریت نگارش فیلمنامه و پژوهش برنامه‌ای مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما، مدیریت مرکز فیلم و سریال عصر، معاونت فرهنگی موسسه رسانه‌های تصویری و عضویت در چند شورای سینمایی و نمایشی را در کارنامه خود دارد. او همچنین، نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی ده ها فیلم تلویزیونی، سریال و فیلم سینمایی را در کارنامه خود دارد که مهم‌ترینش مشارکت در فیلمنامه سریال «پرده نشین» و فیلم سینمایی «طلا و مس» بوده است.
سایر انتصابات برمهانی نیز (به خصوص تغییرات مدیریتی که در برخی شبکه‌های سیما به وجود آورد) همگی نشان دهنده نوعی تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران هستند.
جایگزینی مدیران سیما با کسانی که سابقه اجرایی زیادی در عرصه نمایش، برنامه سازی و سایر زمینه‌های مرتبط به تلویزیون دارند، نشان می‌دهد که برمهانی به خوبی توانسته مسیر پیش روی خود و مجموعۀ تحت هدایتش را بشناسد. امید است که تیم جدید سیما به خوبی بتوانند «تحول» را در عرصه برنامه سازی به وجود آورده و ایرانیان را با صدا و سیمای ملی آشتی دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا