مروری بر جشنوارۀ هفتاد و نهم ونیز/ آیا شیر طلایی به یک فیلم ایرانی می‌رسد؟

جشنواره فیلم ونیز یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی دنیا است.

اختصاصی ایران فیلم پرس – این فستیوال 79 سال است که برگزار می‌شود و هر سال نیز اعتبار بیشتری کسب می‌کند. رسوایی‌های اخیر اسکار و داوری‌های عجیب و غریب کن باعث شده برخی منتقدان اعتبار ونیز را حداقل در چند سال اخیر بیشتر از سایر جشنواره‌های سینمایی دنیا بدانند و حتی  برخی از آن، به عنوان مهم‌ترین جشنواره سینمایی نام ببرند.

مهمترین جایزه فستیوال ونیز «شیر طلایی» است. این نماد که روزگاری سمبل فاشیست‌های طرفدار موسولینی بود بعد از پایان جنگ جهانی دوم با جشنواره فیلم ونیز همراه شد. حالا شیر طلایی ونیز در کنار نخل طلا و مجسمه اسکار تبدیل به یکی از مهم‌ترین نمادهای سینمایی شده و بسیاری از هنرمندان آرزو دارند که صاحب آن شوند.

به جز شیر طلایی، برخی جوایز دیگر نیز در این فستیوال اهدا می‌شود که اگرچه به اندازۀ شیرطلایی اهمیت ندارند اما به خودی خود ارزشمند بوده و معتبر هستند. جایزه ویژه داوران، شیر نقره‌ای (جایزه بهترین کارگردان)، جام ولپی (جایزه بهترین بازیگران)، اوسلای طلایی (جایزه بهترین فیلمنامه) و … از جمله مهم‌ترین جوایز جشنواره ونیز هستند.

ونیز، جذاب‌تر از همیشه

امسال ونیز میزبان فیلم‌های متعددی است. دارن آرونوفسکی، آلخاندرو ایناریتو، لوکا گوادانینو، تاد فیلد،  مارتین مک دونا و چند کارگردان مطرح دیگر آثار خود را به نمایش گذاشته و خواهند گذاشت.

همچنین، فیلم‌هایی همچون «نهنگ»، «تار»، «ارواح اینیشرین»، «تمام زیبایی و خونریزی»، «مونیکا»، «نگران نباش عزیزم»، «سنت عمر»، «پسر»، «بلوند» و … از جمله مهم‌ترین فیلم‌های جشنواره 2022 ونیز هستند.

در میان فیلم‌های اکران شده چند فیلم بیش از همه مورد استقبال قرار گرفته است. تارا با نمره 4.1 یکی از بهترین فیلم‌ها تا این لحظه بوده است. همچنین، مستند «تمام زیبایی و خونریزی» مورد استقبال فراوان منتقدان قرار گرفته است. جولین مور، رئیس هیات داوران امسال ونیز از این مستند تمجید بسیار زیادی کرده است. «تمام زیبایی و خونریزی» اثر «لورا پویترس»، کارگردان برندۀ اسکار و سازندۀ مستند جنجالی شهروند شماره 4 است که به زندگی ادوارد اسنودن می‌پرداخت. همچنین طبق گزارش‌ها، برخی از داوران از فیلم «ارواح اینیشرین» ساخته «مارتین مک دونا» حمایت کرده و آن را پسندیده‌اند.

سینمای ایران دست پر به ونیز رفته است

حضور ایران در جشنواره فیلم ونیز قدمتی دیرینه دارد. اولین حضور ایران در ونیز به ‌سال 1337 ‏با فیلم کوتاه «مینیاتورهای ایرانی» باز می‌گردد. جالب اینکه تنها سه سال بعد از اولین حضور در ونیز، یک فیلم ایرانی توانست جایزه این جشنواره ببرد.  فیلم «یک آتش» ابراهیم گلستان در سال 1340 توانست اولین فیلم ساخته شده توسط یک ایرانی باشد که برنده جایزه ویژه جشنواره ونیز می‌شود.

در این دوره از جشنواره فیلم ونیز ایران حضوری فعال دارد. 4 فیلم ایرانی در دو بخش اصلی و افق های جشنواره اکران شده و خواهد شد. فیلم «بی‌رویا» ساخته آرین وزیر دفتری، «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی، «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند و «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی 4 فیلم ایرانی هستند که در جشنواره امسال ونیز حضور دارند. از این بین، «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند و «بدون خرس» از جعفر پناهی، در بخش مسابقه اصلی جشنواره امسال ونیز حضور دارند. لازم به ذکر است که نوید محمدزاده و دایانا حبیبی، نقش‌های اصلی فیلم جلیلوند را ایفا می‌کنند.

اگرچه لیلا حاتمی یکی از داوران جشنواره ونیز امسال است و همین امر بسیاری را به این گمان انداخته که این اتفاق ممکن است در لیست برندگان جایزه تاثیر داشته باشد اما هنوز هیچ چیز معلوم نیست و نمی‌توان پی برد که آیا فیلم‌های ایرانی حاضر در ونیز، جایزه اصلی (شیر طلایی) را می‌برند یا نه.

متن ونیز درمقابل حاشیۀ کن!

حضور بازیگران و هنرمندان متعدد ایرانی در جشنواره ونیز امسال و حضورشان در فرش قرمز و مراسم اکران به ذاته باعث ایجاد برخی حواشی می‌شود اما نمی‌توان منکر این مساله شد که هنرمندان ایرانی حاضر در جشنواره 2022 ونیز به مراتب حاشیۀ کمتری از جشنواره‌های قبلی داشته‌اند.

جشنواره کن که چند ماه قبل برگزار شد باعث ایجاد حواشی متعددی گردید. از اظهارنظرهای بازیگران در مورد مسائل سیاسی در داخل ایران گرفته تا اوج گیری جنبش «من هم» و کشیده شدن پای برخی بازیگران حاضر در جشنواره به این مساله، لباس‌های جنجالی و به خصوص بوسه نوید محمد زاده و همسرش، فرشته حسینی همه و همه باعث شدند کن برای سینمای ایران جنجالی شده و در آخر هم برخی از هنرمندان ممنوع الفعالیت گردند.

اما جشنواره ونیز 2022 به مراتب حواشی کمتری داشته است. بازیگران و کارگردانان تا کنون وارد مسائل سیاسی نشده اند و لباس‌های بازیگران نیز (به جز برخی از آنان مانند فرشته حسینی) حاشیه ایجاد نکرده است. به همین دلیل، می‌توان جشنواره ونیز 2022 را یکی از جشنواره‌های کم‌حاشیۀ خارجی برای سینمای ایران در سال جاری دانست.

منبع: ایران فیلم پرس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا