کد خبر : 1843
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۳

فروش گیشه در اروپا هنوز پایین‌تر از دوران کرونا

فروش گیشه در اروپا هنوز پایین‌تر از دوران کرونا

فروش گیشه‌های اروپا در سال ۲۰۲۲ هر چند با رشدی ۷۰ درصدی روبه‌رو شده اما هنوز به ارقام پیش از پاندمی کرونا نرسیده است.

به گزارش ایران فیلم پرس، به نقل از هالیوود ریپورتر، شمار تماشاگران سینما در سراسر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بریتانیا درسال ۲۰۲۲ به بیش از ۶۵۰ میلیون نفر رسید و ۵.۵ میلیارد دلار بلیت فروخته شد.

 

هرچند باکس آفیس اروپا در حال بازگشت به حالت عادی است اما هنوز تا رسیدن به دوران قبل از همه‌گیری فاصله دارد.

بیشتر بخوانیدآغاز ماراتن سینمایی کن از فردا

بر اساس آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان بررسی سمعی و بصری اروپا درآمد ناخالص گیشه‌های اروپا و بریتانیا با ۷۰ درصدافزایش به رقم ۵.۵ میلیارد دلار رسیده و نسبت به سال پیش ۲۵۰ میلیون بلیت بیشتر فروخته شد و آمار فروش بلیت به ۶۵۷ میلیون قطعهرسید.

فیلم‌های پرفروشی چون «تاپ گان: ماوریک»، «آواتار: راه آب» و «مینیون‌ها: ظهور گرو» که پرفروش‌ترین فیلم‌های سطح اروپا در سالپیش بودند به ترتیب هر یک ۳۴.۳ میلیون، ۳۰.۶ میلیون و ۳۰.۲ میلیون قطعه بلیت فروخته‌اند.

با این حال، هر ۲ رقم درآمد و آمار تماشاگران هنوز بسیار کمتر از آن‌چیزی است که قبل از همه گیری کووید دیده می‌شد. فروش بلیت درسال ۲۰۲۲ تنها ۶۷ درصد میانگین بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ بود و باکس آفیس ناخالص نسبت به میانگین ۲۰۱۷۲۰۱۹ همکاهشی ۲۹ درصدی را ثبت کرده است.

حتی بین بازارهای کشورهای اصلی اروپایی نیز تفاوت قابل توجهی وجود دارد و در حالی که گیشه فروش فرانسه ۸۰ درصد میانگینپیش از همه‌گیری شده، سینماهای ایتالیایی به سختی توانستند نیمی از میانگین پیش از کووید را به دست آورند.

در همین حال فیلم‌های اروپایی همچنان در تلاش هستند تا به صحنه نمایش بازگردند و حتی از مرزهای ملی عبور کنند. به استثنای فیلم«هیولاهای عجیب: اسرار دامبلدور» برادران وارنر که در اسم بریتانیایی اما در واقع محصول استودیویی آمریکایی است، هیچ تولیداروپایی نتوانست در سال گذشته بیش از ۵ میلیون بلیت در منطقه بفروشد یا در سطح ۲۵ فیلم برتر بنشیند. «هیولاهای عجیب» هم کمتراز ۱۵ میلیون تماشاگر در سراسر اتحادیه اروپا و بریتانیا داشت. فیلم شماره ۲ اروپایی که آن هم توسط استودیو یونیورسال حمایتمی‌شد «دانتون ابی: دوره جدید» بود که ۴.۱ میلیون فروش بلیت داشت. فیلم شماره ۳ هم دنباله کمدی فرانسوی مجموعه «عروسی بد۳» با ۳.۸ میلیون بلیت فروخته شده بود که تقریباً تمامی تماشاگرانش از فرانسه بودند.