کد خبر : 18836
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴

یک فرصت طلایی برای «خائن کشی»

یک فرصت طلایی برای «خائن کشی»

سید عبدالجواد موسوی منتقد در یادداشتی به بررسی کارنامه مسعود کیمیایی پرداخت و از آخرین ساخته او یعنی مینی سریال خائن کشی نوشت و آن را فرصت طلایی برای کیمیایی دانست.

به گزارش ایران فیلم پرس، متن این یادداشت بدین شرح است:

 

کیمیایی با این که در جوانی قدر دید و و در صذر نشست اما در بعضی جهات شانس هم نیاورد. به ویژه پس از انقلاب، نخستین فیلمش که یکی از بهترین آثار او هم محسوب می شود همان اول کار توقیف شد و تاثیر بسیار بدی بر او گذاشت. شاید اگر آن توقیف اتفاق نمی افتاد مسیر فیلمسزی کیمیایی پس از انقلاب کاملا تغییر می کرد. بعد از آن هم دخالت های بیجای سینمای هدایتی و حمایتی دست از سرش برنداشت.

 

اکران بد موقع فیلمهایش هم که بماند. جالب این که از سوی خیلی ها متهم بود که عزیز کرده است اما همین عزیز کرده تا سی سال صا حب جایزه مهمی نشد. حتی جایزه مسلم هنرپیشه «رد پای گرگ» را در آخرین لحظات هوا کردند. آن هم به این دلیل که ترویج چاقوکشی نشود. دقیقا همان گرفت و گیری که برای «قیصر» رخ داده بود بار دیگر تکرار شد. بعد از آن هم مصیبت ها هر بار به شکلی تازه رخ نمودند.

 

بیشتر بخوانید:تکلیف «سووشون» نرگس آبیار روشن شد/به زودی از نمایش‌خانگی

 

آخرین بار که فیلم نوشت محبوبش با یک تیم تقریبا دل به خواهش ساخت به وقت اکران مملکت بهم ریخت و همه چیز آن قدر شلوغ شد که دیگر کسی به فکر «خائن کشی» نبود. حالا مسعود کیمیایی صاحب یک فرصت طلایی شده است. اکران آن هم بی مزاحمت و بگیر و ییندهای معمول و مرسوم در یک پلتفرم تازه. حالا او می تواند مثل خیلی از فیلمسازان دیگر خودش را در معرض رای و قضاوت مردم قرار دهد.چیزی که همیشه آرزویش را داشت.

 

حالا این مردم هستند که تصمیم می گیرند فیلم چه قدر دیده شود. نظرشان هم پای فیلم می نویسند. اگر این اتفاق زودتر از این ها برای کیمیایی رخ داده بود شاید اصلا ما با یک کیمیایی دیگر مواجه بودیم. نمی دانم. کیمیایی آن قدر به مردم و واکنش آن ها وابسته است که شاید در همین سن و سال دم گرم مردم به نفسش بخورد و بار دیگر از خاکستر هشتا و دو سالگی ققنوسی برخیزد که رشک سینمای ایران شود. دعا کنیم که چنین شود. ایدون باد!