کد خبر : 501
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۲

ماجرای قراردادهای جدید کارگردانان آمریکایی چیست؟

ماجرای قراردادهای جدید کارگردانان آمریکایی چیست؟

مذاکرات انجمن کارگردان‌های آمریکا با اتحاد تهیه‌کنندگان از امروز شروع می‌شود.   به گزارش ایران فیلم پرس، به نقل از ورایتی، امروز چهارشنبه در حالی که نویسندگان همچنان خارج از استودیوهای بزرگ هالیوود در صف تظاهرات در حرکت هستند، انجمن کارگردان‌ها هم برای مذاکره برای قراردادهای جدید با اتحاد تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون سر یک

مذاکرات انجمن کارگردان‌های آمریکا با اتحاد تهیه‌کنندگان از امروز شروع می‌شود.

 

به گزارش ایران فیلم پرس، به نقل از ورایتی، امروز چهارشنبه در حالی که نویسندگان همچنان خارج از استودیوهای بزرگ هالیوود در صف تظاهرات در حرکت هستند، انجمن کارگردان‌ها هم برای مذاکره برای قراردادهای جدید با اتحاد تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون سر یک میز می‌نشینند.

اگر آنها بتوانند به یک توافق برسند می‌تواند به حل اعتصاب نویسندگان هم کمک کند. این همان اتفاقی است که ۱۵ سال پیش هم رخ داد و وقتی انجمن نویسندگان در حال اعتصاب بود و کارگردان‌ها برای قراردادهای جدید وارد مذاکره شدند، با توجه به اعمال فشاری که به دلیل ماه سوم اعتصاب بر صنعت فیلم وارد شده بود، توافق انجمن کارگردان‌ها به نقطه عطفی برای رسیدن به فرمول جدید بدل شد.

انجمن نویسندگان نیز همان شرایط پذیرفته شده با انجمن کارگردان‌ها را در سال ۲۰۰۸ به عنوان الگو پذیرفت و توافق برمبنای سطح برابری بین انجمن کارگردان‌ها، نویسندگان و بازیگران به دست آمد.

اما این بار این شرایط خیلی محتمل نیست و رهبران اتحاد تهیه‌کنندگان در جلسه روز شنبه به نویسندگان گفته‌اند حتی اگر با کارگردان‌ها به توافق برسند نباید انتظار داشت نتیجه ۲۰۰۸ تکرار شود.

انجمن بازیگران هم قرار است از ۷ ژوئن مذاکرات خود را برای قراردادهای جدید با اتحاد تهیه کنندگان شروع کند.

البته امسال انجمن کارگردان‌ها هم که همیشه به رویکردهای تجاری داشتن و تحلیل اوضاع شهرت داشت و رویکرد جدی‌تر انجمن نویسندگان را نمی‌پذیرفت، از سنت‌های معمول خود دور شده و رئیس کمیته مذاکره این انجمن در همبستگی با رهبران اعتصاب نویسندگان روز ۳ می در صحنه ظاهر شد و از آنها حمایت کرد.

زمان قراردادهای قدیمی انجمن کارگردان‌ها و بازیگران هر دو در ۳۰ ژوئن به پایان می‌رسد و اگر اعتصاب کارگردان‌ها هم شروع شود همه تولید برنامه‌ها متوقف می‌شود و به نوبه خود اهرم مقاومت نویسندگان را هم پرفشارتر می‌سازد.

انجمن کارگردان‌ها خواهان افزایش شدید دستمزدها برای مقابله با تورم افسار گسیخته است.

افزایش استریم در سطح جهانی اکنون به نقطه اصلی مذاکرات بدل شده و ماه پیش انجمن کارگردان‌ها در پیامی به اعضا با ارایه داده‌هایی نشان داد استودیوها برای رشد بیشتر دنبال به دست آوردن مشترکان خارجی هستند.

این انجمن سال ۲۰۱۴ به فرمولی برای برنامه‌های ساخته شده برای استریم رسید و برمبنای آن در سال ۲۰۱۷ افزایش سه برابری و سال ۲۰۲۰ افزایش ۴۶ درصدی را انجام داد که هر دو برای دیگر انجمن‌ها هم اعمال شد. با این حال این روش فقط بر مبنای مشترکان داخلی است و کاری به شمار مشترکان خارجی ندارد.