کد خبر : 7889
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸

هشدار مستند “منفی ۱۴” به مسوولان

هشدار مستند “منفی ۱۴” به مسوولان

تهیه‌کننده مستند “منفی۱۴” که درباره کودکان کار است، می‌گوید: جامعه در این مقوله دچار سردرگمی شده‌ است و همین موضوع زمینه را برای تصمیمات غلط فراهم کرده است.

به گزارش ایران فیلم پرس، «منفی14» مستند جدیدی درباره کودکان کار است که به‌کارگردانی گیتی باقری و تهیه‌کنندگی مشترک محمدرضا امامقلی و مرتضی سازنده ساخته شده است. این مستند هفته گذشته در حوزه هنری قزوین رونمایی شد.

 

امامقلی با اشاره به سوژه این فیلم مستند گفت: مستند «منفی14» به واکاوی نقش نهادهای اجتماعی در حوزه مسئولیت آنان درباره کودکان کار و خیابانی می‌پردازد. در این مستند سعی کردیم قبل از هر چیز مسئله‌شناسی این موضوع را که همواره مورد بحث هم بوده است، بررسی کنیم و به این سؤال مهم پاسخ بدهیم؛ کودکان کار و خیابانی بر چه‌اساسی ایجاد شده‌اند و چه عواملی در رشد کمّی آنان نقش داشته است؟

 

وی اضافه کرد: از سویی دیگر، سراغ نهادهای مختلف درگیر این موضوع می‌رویم و به‌دنبال پاسخ این پرسش هستیم؛ تاکنون چه‌کارهایی انجام شده است و چرا این کارها تاکنون به نقطه درستی برخورد نکرده است؟ در این بخش به‌نظر می‌رسد که نه‌تنها مسئله را به‌درستی شناسایی نکردیم، بلکه گلوگاه‌های حساس مرتبط با کودکان نیز مشخص نشده است.

 

این مستندساز با یک مثال صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: برای مثال، چند سال پیش، تلویزیون سریالی به‌نام «آوای باران» را درباره کودکان کار ساخت که در آن نشان می‌داد آنها زیرنظر یک باند فعالیت می‌کنند و مردم نباید بهشان کمک کنند، از سویی دیگر در فضای مجازی اطلاعات دیگری بازنشر داده می‌شود، همین موضوع نوعی سردرگمی را نه‌تنها بین مردم، حتی بین مسئولین نیز ایجاد کرده است، جالب است بدانید معاون بهزیستی در مصاحبه‌ای که با ما داشت می‌گفت: «خود من هم نمی‌دانم بالاخره باید به کودکان کار کمک کرد یا خیر؟!»

 

بیشتر بخوانید: سریال مخاطبان را به یکدیگر پیوند می‌زند

 

تهیه‌کننده مستند «منفی14» با اشاره به عدم مسئله‌شناسی دقیق در موضوع کودکان کار گفت: به‌نظر می‌رسد در موضوع کودکان کار دچار نوعی تقلیل‌گرایی به موضوعات بسیار سطح‌پایین شده‌ایم و همین اتفاق باعث شده است مسئله، درست شناسایی نشود. مسئله درست در جایی است که نوعی بازارِ کف‌خیابانی در شهرها ایجاد شده است و روز به روز نیز رشد و توسعه پیدا می‌کند، بنابراین برای این موضوع باید فکری کرد که خود به خود به حل شدن کودکان کار نیز منجر می‌شود.

 

وی تصریح کرد: جالب اینجاست که در متن برنامه ششم توسعه آمده است؛ در سال پایان اجرای این برنامه، کودکان کار باید 25 درصد کم شوند! باید این سؤال را پرسید؛ 25 درصد از چقدر؟ آیا آمار دقیقی از تعداد کودکان کار داریم؟ متأسفانه نداریم. عده‌ای می‌گویند اتفاقات اخیرِ افغانستان باعث شد کودکان کار در ایران بیشتر شوند، اما برای همین موضوع نیز سند و آمار دقیق نداریم.

 

او گفت: آمارهای بسیار کمی از کودکان کار در کشور داریم و مسئله‌شناسی‌مان ضعیف است، به همین دلیل تصمیم‌گیری‌ها اشتباه می‌شود و اقدامات انجام‌شده نیز اثرگذار نخواهد بود، باید برای این موضوع فکری بکنیم، از سویی دیگر، یک معضل اجتماعی باید به‌دست خود مردم حل شود و دولت به‌تنهایی نمی‌تواند چیزی را عوض بکند، به همین دلیل است که نقش NGOها در اینجا بسیار مهم و پررنگ می‌شود.

 

امامقلی در پایان درباره یک اتفاق تازه سخن گفت: در حاشیه ساخت این مستند یک اتفاق مهم و ویژه نیز رخ داد و آن‌هم امضای یک تفاهم‌نامه با دادستانی قزوین بود، بر این اساس تفاهم کردیم که درباره جرایم موضوعات اجتماعی، مجازات جایگزین بگیرند. هفته گذشته اولین حکم را معاون دادستان قزوین زد، برای کسی که مزاحمت برای نوامیس ایجاد کرده بود و طبق قانون باید پولی را می‌داد، مقرر شد این پول را برای ساخت یک فیلم در همین موضوع بدهد و خودش نیز تا پایان کار باید جزو عوامل حضور داشته باشد، پیش از این، پول جریمه به خزانه واریز می‌شد و می‌رفت، اما با این کار، از طریق ساخت یک فیلم فرهنگ‌سازی صورت می‌گیرد.

 

وی اضافه کرد: من فکر می‌کنم اگر این کار در سطح بزرگتری مثل یک وزارتخانه دنبال شود، بتوانیم از طریق فرهنگ و هنر کارهای اثرگذارتری انجام بدهیم.