کد خبر : 9870
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲

نگاهی به ویژگی‌های نسخه جدید تلوبیون

نگاهی به ویژگی‌های نسخه جدید تلوبیون

تعداد نصب فعال اپلیکیشن تلوبیون از مرز 23 میلیون عبور کرده و بیش از 52 میلیون کاربر طی یکسال گذشته از تلوبیون استفاده کرده‌اند.

به گزارش ایران فیلم پرس، در طی سال‌های اخیر، مخاطبان تلویزیون و بسیاری از کاربران فضای مجازی، برای دسترسی به محتوای ویدیویی فیلم، سریال و برنامه‌های پخش شده یا زنده تلویزیونی از نسخه‌های متفاوت «تلوبیون» استفاده کرده‌اند.
تلوبیون به عنوان نخستین و بزرگترین سرویس پخش زنده و آرشیو برنامه‌های تلویزیون، امکان دسترسی به پخش زنده بیش از 90 شبکه تلویزیونی و همچنین تماشای آرشیو محتوایی سازمان صداوسیما را برای کاربران فراهم کرده است. تعداد نصب فعال اپلیکیشن تلوبیون از مرز 23 میلیون عبور کرده و بیش از 52 میلیون کاربر طی یکسال گذشته از تلوبیون استفاده کرده‌اند.
تلویزیون تعاملی «تلوبیون» که هم‌اکنون یکی از بخش‌های فعال معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما به شمار می‌رود به بزرگ‌ترین زیرساخت شبکه توزیع محتوای ویدیویی در کشور دست یافته است.
با تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه رسانه ملی، زیرساخت فنی لازم برای پخش محتوا و دسترسی آنلاین مخاطبان از 750 گیگابایت بر ثانیه به 5 ترابایت بر ثانیه ارتقا یافته است که این رقم در مقام قیاس 2 برابر ظرفیت شبکه ملی اطلاعات است. 
علاوه بر آن  در طی چند روز گذشته و همزمان با همایش افق تحول رسانه ملی، نسخه جدید پلتفرم تلویزیون تعاملی تلوبیون به صورت آزمایشی در دسترس قرار گرفته است و امکان استفاده از آن و ثبت بازخوردها نسبت به بخش‌های مختلف وجود دارد. رونمایی از طراحی جدید تلوبیون با عنوان نسخه بتا، به واسطه تلاش های معاونت مجازی سازمان صداوسیما تحقق یافته و امکانات تعاملی نوینی را برای مخاطبان فراهم ساخته است.
تحولات نوین طراحی و ارائه محتوا
از تغییرات این نسخه، می‌توان به بازطراحی معماری زیرساخت و فرایندهای فنی سایت و اپلیکیشن تلوبیون، بازطراحی صفحه اول و صفحات اصلی پلتفرم و همچنین یکپارچه‌سازی سرویس‌های پخش زنده، آرشیو، تعامل و فیلم و سریال اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:«بازپرس» از امشب پخش می‌شود

همچنین دسترسی به سرویس‌های کودک و ورزشی نیز تسهیل شده است.علاوه بر اعمال این تغییرات در سایت، تمام بهبودهای گرافیکی و زیرساختی در نسخه موبایل و اپلیکیشن‌ اندروید به همراه نسخه ویژه تلویزیون‌های هوشمند (اندروید تی‌وی) نیز اعمال می‌شوند و فرآیند یکپارچه‌سازی پلتفرم به شکل کامل اجرا خواهد شد.
جزئیات تغییرات تجربه کاربری و گرافیکی این نسخه به شرح زیر است:
– بازطراحی گرافیکیِ صفحه اول سایت و اپلیکیشن تلوبیون به شکل کاملبهبود نمایش ویدیوهای بخش پیشنهاد تلوبیون
– اضافه شدن ردیف ویژه سریال‌ها و برنامه‌های تازه تلویزیون در صفحه اولبهبود دسترسی به سرویس‌های مختلف از جمله کودک، ورزش و…
– ایجاد ردیف‌های ویژه نوستالژی، مستند، برنامه‌های گفتگومحور، خارجی و…بازطراحی کامل بخش‌های درباره ما و ارتباط با تلوبیون
– بازطراحی سرویس پخش زنده و بهبود دسترسی به تماشای پخش زنده شبکه‌ها
– بازطراحی سرویس آرشیو محتوایی با تفکیک کانال‌ها، برنامه‌ها، رویدادها، پیشنهادها و کلیپ‌های ارسالی مردم
– بازطراحی صفحه ویژه شبکه‌های تلویزیونی؛ با حضور لیست برنامه‌های هر شبکه، رویدادها و کلیپ‌ها منتخب
– تفکیک دسترسی به نسخه کامل برنامه‌ها و کلیپ‌های برگزیده برنامه در صفحه‌ی هر برنامه
– ایجاد صفحه ویژه ورزشی با دسترسی به آرشیو ویدیوهای ورزش‌های مختلف و برنامه‌های ورزشی
– ایجاد صفحه ویژه سرویس کودک با تسهیل دسترسی به آرشیو برنامه‌های کودکانه
– بازطراحی و یکپارچه‌سازی سرویس فیلم و سریال با آرشیو غنی تلوبیون در ده سال گذشته امکانات جدید سرویس‌های تعاملی
همزمان با به‌روزرسانی زیرساخت تلوبیون به نسخه جدید، امکانات جدید تعاملی پلتفرم تلوبیون اعلام شد.
سرویس‌های تعاملی پلتفرم تلوبیون از سال 1399 به این پلتفرم اضافه شد و به مرور توسعه پیدا کرد. در ابتدا فقط امکان نظرسنجی از مخاطبان در برنامه‌ها در اختیار برنامه‌سازان قرار می‌گرفت اما به مرور، طی سه سال گذشته ابزارهای متنوعی برای تعامل سازندگان برنامه‌ها با مخاطبان توسعه داده شد و اکنون در آستانه رونمایی از نسخه جدید تلوبیون، این امکانات گسترده‌تر شده‌اند.  
از مهم‌ترین تغییرات، یکپارچه‌سازی سرویس‌های تعاملی تلوبیون با سرویس‌های پخش زنده و آرشیو است. به این صورت که مخاطبان از صفحه اصلی، آرشیو و یا صفحه‌ی اختصاصی هر برنامه، امکان دسترسی سریع به رویدادها و پویش‌های هر برنامه را دارند.
جزییات تغییرات سرویس‎‌‌‌های تعاملی به شرح زیر است:
– دسترسی آسان و سریع کاربران به سرویس‌های تعاملی از طریق صفحه برنامه
– امکان نمایش ویدیوهای ارسالی مردم در صفحه اختصاصی برنامه
– بازطراحی فرایندها و تجربه کاربری در بخش پویش‌ها و ارسال ویدیوهای مردمی به برنامه‌ها
– اضافه شدن سرویس نظرسنجی داخل سرویس تلوبیون
– امکان استفاده از زیرساخت تلوبیون برای ثبت‌نام مخاطبان در برنامه‌ها
– بهبود تجربه کاربری در بخش برگزاری مسابقات با کمک زیرساخت تلوبیون
– امکان برگزاری بازی همزمان در استودیو و رتبه بندی شرکت‌کنندگان
– بر اثر بیش از یک‌سال مطالعه، تحقیق، پژوهش و بازخوردگیری از مدیران سازمان صداوسیما، برنامه‌سازان و اهالی رسانه و همچنین نظرسنجی‌ها و نیازسنجی‌های کاربران، نسخه جدید پلتفرم تلوبیون، شامل زیرساخت‌ها و سایت و اپلیکیشن‌ها آماده بهره برداری عمومی است. دسترسی به این نسخه جدید،  از طریق بنر صفحه اول سایت و یا از طریق آدرس قابل مشاهده است.
تلوبیون بزرگ‌ترین شبکه توزیع محتوای مجازی در کشور 
میزان همراهی کاربران مجازی در استفاده و تعامل از این شبکه توزیع محتوای مجازی نیز قابل‌توجه بوده و همین امر سبب شد تا با اقدامات اثربخش زیرساختی فعال و قابل‌اطمینان برای مخاطبان فراهم شود. 
اپلیکیشن اندروید تلوبیـون در حال حاضر بیش از 23 میلیون نصب فعال در تلفن‌های همراه اندرویدی است. همچنین 52 میلیون کاربر منحصربه‌فرد طی یک سال گذشته از سایت تلوبیون دیدن کرده‌اند.
آمار پخش و دسترسی آنلاین در روزهای برگزاری بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی نیز در نوع خود بی‌همتا و قابل تأمل است. در این ایام رکورد مصرف روزانه در تلوبیون شکست و ترافیک لحظه‌ای به بیش از  3.2ترابیت بر ثانیه رسید که بیش از کل ظرفیت تست شده ی شبکه ملی اطلاعات و 60 درصد کل ظرفیت شبکه اینترنت کشور بود. در طی این رویداد رکوردهای بی‌نظیری در حوزه‌های مختلف ازجمله میزبانی 2 میلیون کاربر هم‌زمان، 8 میلیون مراجعه در طول برگزاری مسابقه ایران و امریکا و مراجعه 21 میلیون کاربر منحصربه‌فرد در یک ماه، به ثبت رسید.
مخاطبان همراه با این شبکه پخش محتوا، در فصل بهار سال 1402 بازدید 11 میلیونی را برای سریال «نون.خ 4» به ثبت رساندند. همچنین برنامه‌ی «زندگی پس از زندگی» با 6.8 میلیون بازدید پرمخاطب‌ترین برنامه‌ی تلویزیون در ایام ماه مبارک رمضان بود.
«تلوبیون» نخستین سرویس ایرانی پخش زنده و آرشیو برنامه‌های رسانه ملی و بزرگ‌ترین زیرساخت حرفه‌ای پخش و توزیع ویدیو برای کاربران فارسی‌زبان است. مخاطبان از طریق این زیرساخت مجازی به شکل رایگان به پخش زنده حدود 100 شبکه، بیشتر از یک میلیون و 600 هزار قطعه محتوای پخش‌شده از تلویزیون و همچنین هزاران فیلم و سریال و انیمیشن روز ایران و جهان در تلوبیون پلاس دسترسی دارند.
دسترسی به نسخه جدید تلوبیون از طریق بنر صفحه اصلی و یا آدرس مستقیم ذیل امکان پذیر است. (https://beta.telewebion.com)