کد خبر : 19141
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹

بازگشت «پدر» به تئاترشهر

بازگشت «پدر» به تئاترشهر

نمایش‌های «یاقوت رُمّانی» به کارگردانی بابک صفی خانی از ۱۲ شهریور در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود و «پدر» به کارگردانی آروند دشت‌آرای بعد از حدود یک سال به صحنه تئاتر شهر بازمی‌گردد.

به گزارش ایران فیلم پرس، نمایش «یاقوت رُمّانی» با نویسندگی و کارگردانی بابک صفی خانی از ۱۲ شهریور ماه جاری اجرای خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز می‌کند.

 

در این نمایش هنرمندانی همچون محمد پورحسن، نوید شیخ‌محمدی، افشین ممیشی، ساناز حسینی، مسین کلاته، علیرضا عابدینی، سارا ابراهیمی، حسین گنجعلی، حسین غریبی، سهیل پیراسته، ماهان حیدری، رومینا رامین، رسول لطفی، مهسا ابراهیمی فرد، محیا ابراهیمی‌فرد و آرشیدا کشاورز افشار ایفای نقش می‌کنند.

 

طراحی حرکت این نمایش را غزال بختیاری، آهنگسازی را حسین صادقیان، طراحی نور را حسین رودباری و طراحی دکور را مهدی رامین، طراحی گریم را سهیلا جوادی و دستیاری کارگردان را نوید شیخ محمدی برعهده دارند.

 

مجریان گریم این نمایش سعید کروندی، نسرین علوی، ندا میرزایی، سهیلا جوادی هستند. ساخت تیزر را حسین صادقیان، عکاس شاهین مقدم، طراح پوستر نوید شیخ‌محمدی و منشی صحنه لاله قربانپور برعهده دارند.

 

در خلاصه داستان نمایش «یاقوت رُمّانی» آمده است:

«سی سال پس از واقعه عاشورا، دو بازرگان جوان برای تجارت از بصره به دمشق رفته‌اند. در بازار دمشق، پیرمرد گدای نابینایی توجه حابس را به خود جلب می کند. آن پیرمرد انگشتری به انگشت دارد که به باور حابس، انگشتری حسین بن علی(ع) است. یعنی همان انگشتی که در روز عاشورا، پس از قطع کردن انگشت حسین آن را از دستش بیرون کشیدند.

 

این دو انگشتری را گوهرتراشی بصری به سفارش پدر حابس ساخت است. پدر حابس که از دوستان حسین (ع) بوده، این انگشتری را به ایشان هدیه کرده بوده است. گشودن راز این انگشتری بهانه‌ای است برای مرور برخی از حوادث پیش و پس واقعه کربلا. سرانجام آشکار می‌شود که این پیرمرد همان کسی نیست که انگشت حسین (ع) را قطع کرده بلکه در پی برخی حوادث نهایتاً این انگشتری به دست او افتاده است. هر چند خود او نیز از سپاهیان دون پایه عمربن سعد بوده که از ترس انتقام‌گیری مختار از کوفه گریخته است.»

 

از صفی خانی پیش از این نمایش‌های «مینا و یوز» و «یک دروغ زیبا» در پردیس تئاتر تهران روی صحنه رفتند.

 

بازگشت «پدر» به تئاتر شهر

نمایش «پدر» به کارگردانی آروند دشت‌آرای که سال گذشته بخشی از اجرای عمومی خود را در مجموعه تئاتر شهر سپری کرد، بعد از حدود یک سال به صحنه بازمی‌گردد.

 

نمایش «پدر» نوشته فلوریان زلر از هشتم شهریور سال ۱۴۰۱ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت، علی‌رغم اینکه با استقبال مخاطبان همراه بود، به دلیل شرایط اجتماعی سال گذشته نتوانست اجرای عمومی خود را به صورت کامل سپری کند و با ۲۱ اجرا مجموعه تئاتر شهر را ترک کرد.

 

بیشتر بخوانید:خداحافظی با ۳ نمایش و پیشتازی «بک تو بلک» در تهران

 

«پدر» با ۹ هزار و ۲۷۲ تماشاگر، میزان فروش یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان به عنوان پرفروش‌ترین و پرتماشاگرترین نمایش سالن اصلی در سال ۱۴۰۱ معرفی شد.

 

این اثر نمایشی که با حضور رضا کیانیان بازیگر مطرح سینما و تئاتر ایران روی صحنه رفت، قرار است بار دیگر در مهرماه امسال در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شود.

 

طبق برنامه‌ریزی انجام شده پیش‌فروش بلیت دور جدید اجراهای «پدر» از ۱۳ شهریور در سایت تیوال آغاز می‌شود.

 

آروند دشت‌آرای سرپرست کمپانی «ویرگول»، پیش از این نمایش‌های متعددی از جمله «سگ سکوت»، «تن تن و راز قصر مونداس»، «کمی تاب بخوریم»، «باغبان مرگ» و «بداهه» را به صحنه برده است.

 

نمایشنامه «پدر» یکی از مهمترین و پرطرفدارترین آثار زلر نمایشنامه‌نویس فرانسوی در جهان است که نخستین بار در سال ۲۰۱۲ منتشر و در پاریس اجرا شد.