کد خبر : 1946
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۷:۵۵

سینما در حال جان دادن است

سینما در حال جان دادن است

فیلم سینمایی کمدی فسیل به کارگردانی کریم امینی، مخاطبان گسترده ای را به خود جذب کرده و فروش 100 میلیاردی داشته و بازارش داغ است. در همین باره همراه می شویم با خانواده سینما و سینمای بدنه را بررسی می کنیم.

به گزارش ایران فیلم پرس، با توجه به اینکه فیلم سینمایی فسیل ۱۰۰ میلیاردی شده است عملا ساخت فیلم در ژانرهای مختلف بازگشت سرمایه ندارد و ممکن است این امر در سلیقه سینمایی مخاطبان نیز تاثیرگذار باشد.

 

در گزارشی که با صاحب نظران و کارشناسان این عرصه داشتیم، تاثیر فروش و دیده شدن اینگونه فیلم های سینمایی را در سایر ژانرها و سلیقه مخاطبان را مورد بررسی قرار داده ایم .

 

بیشتر بخوانید:داوران جشنواره فیلم «۱۷» در هفته دفاع مقدس

 

کاظم راست گفتار، کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینما در باره این مسئله گفت:

با توجه به اینکه اکنون تهیه کننده های بخش خصوصی علی رغم جرقه های کوچکی که توسط بخش خصوصی زده می شود، چندان فعال نیستند، اما به طور عام بخش خصوصی کمرش شکسته است و دیگر فعالیت نمیکند.

 

زمانی این مطلب صدق میکند که تمام گروه های مختلف فیلم سازی مشغول فعالیت باشند و وقتی می بینند که یک سبک سینمایی مخاطبان زیادی جذب می کند طبیعتا استقبال میکردند و ادامه میدادند الان هم هزینه های تولید فیلم، هم شرایط فیلم سازهای بخش خصوصی و هم انبوه فیلم هایی که منتظر اکران هستند بسیار است و این موضوع بسیار ترسناکی هست.

 

این کارگردان سینما ادامه داد: الان ما تهیه کننده های زیادی داریم که سرمایه های محفوظی داشتند و در ساخت و تولید یک فیلم سرمایه گذاری کرده اند اما هیچ نتیجه ای دریافت نکرده و کارشان دیده نشده و به اکران نرسیده است.

 

این امر به دلیل دولتی بودن سینمای ایران چندان تاثیر گذار نیست و بخش خصوصی هم به خاطر تجارت وارد این حوزه می شود اما فیلم هایی که در حال ساخت هستند تحت تاثیر فیلم سینمایی فسیل قرار ندارند.

 

کاظم راست گفتار، سینمای حال حاضر را رو به موت دانست و گفت: افرادی که به صورت هنرمندانه و با عشق و علاقه وارد این عرصه شده اند دیگر رقمی برای فعالیت ندارند. بنابراین سینمای بدنه یا مستقل ناجی ما نخواهد بود زیرا هوش و حواس خود را از دست داده است و همینطور از نظر اقتصادی نیز توان ساختن فیلم نداریم اما اگر قرار باشد روزی سینما نجات داده شود می توان از سینمای مستقل کمک گرفت.