کد خبر : 2034
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۳۵

چرا همه به غیر از «فسیل» خوب نمی‌فروشند؟

چرا همه به غیر از «فسیل» خوب نمی‌فروشند؟

باتوجه به 100 میلیاردی شدن فیلم سینمایی فسیل بازگشت سرمایه در سایر ژانرها بسیار کاهش یافته است و عملا بازگشت سرمایه وجود ندارد.

به گزارش ایران فیلم پرس، این روزها که بازار فروش فیلم سینمایی فسیل بسیار داغ است و فروش آن به 100 میلیارد تومان رسیده است، تولید فیلم های سینمایی در سایر ژانرها کاهش یافته است و کمتر به ساخت فیلم های غیر کمدی توجه می شود.

در گزارشی که با کارشناسان این عرصه تهیه کرده ایم وضعیت بازگشت سرمایه در ژانرهای غیر کمدی را بررسی کرده‌ایم.

 

بهمن گودرزی،  کارگردان سینمای ایران در این باره گفت:

قطعا فروش فوق العاده این گونه فیلم هایی سینمایی در بازگشت سرمایه تاثیرگذار است زیرا زمانی که سینمای اجتماعی با ممیزی و ممانعت زیادی روبرو شود ساخت فیلم های اجتماعی نیز با مشکل روبرو می شود و همه سرمایه گذاران به ساخت فیلم های کمدی روی می آورند.

گودرزی افزود: در واقع باید در کنار فیلم هایی که با ژانر کمدی ساخته می‌شود به سایر ژانر ها نیز توجه شود و سرمایه گزاری شود زیرا یک ژانر و یک قصه تکراری دفعه اول جذاب است اما بعدها تکراری خواهد شد.

بیشتر بخوانید:هیئت مدیره جدید جامعه صنفی تهیه‌کنندگان‌ انتخاب شد

کارگردان فیلم سینمایی شیش و بش، در خصوص حل این مسئله گفت: باید علاوه بر ژانر کمدی از گونه های دیگر فیلم های سینمای ایران حمایت شود تا  تهیه کنندگان و کارگردانان مجبور نشوند که به ساخت یک ژانر هجوم ببرند و تنها از یک گونه فیلم بسازند.

لزومی ندارد که اگر هر فیلم کمدی که ساخته می‌شود و موفق می‌شود سایر فیلم‌های ساخته شده نیز موفق شوند اما باید گونه های مختلف در کنار یکدیگر اجرا شوند و از تمام گونه ها حمایت شود تا مخاطب بتواند با دست باز و به سلیقه خود فیلم سینمایی مورد علاقه خودش را انتخاب کند.

این کارگردان و مدیر تولید ایرانی درباره اینکه آیا سینمای بدنه ناجی سینما است یا خیر گفت: سینمای بدنه یا مستقل در تمام دنیا رکن اصلی سینما است و نیازمند یکسری حمایت های دولت است. با توجه به اینکه گرانی ها روز به روز افزایش پیدا می کند عملاً بازگشت سرمایه از طریق سینما نیز با مشکل مواجه می‌شود و یک خلاء برای سینما خصوصاً ژانر اجتماعی به وجود می‌آورد.  این امر موجب می‌شود تا آنچنان که باید روی این گونه از فیلم‌ها سرمایه‌گذاری نشود، سرمایه گذار نیز  روی یک ژانر خاص سرمایه‌گذاری می‌کند تا بازگشت سرمایه داشته باشد.

بهمن گودرزی در پایان افزود: در واقع باید تعادل در عرضه و تقاضا حساب شده و متمرکز باشد تا فیلمسازان این امکان را داشته باشند تا فیلم های متفاوت در ژانرهای مختلف بسازند، خصوصاً ژانر کودک. متاسفانه اکنون سینما سالاری است و سینماداران تصمیم می‌گیرند تا فیلم ساخته شده اجرا شود یا خیر و یک رقابت ناعادلانه صورت می گیرد و باعث شکست گونه‌های دیگر سینما میشود.