کد خبر : 2450
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸

از ساخت یک شهرک دیجیتالی تا برقراری عدالت فرهنگی

از ساخت یک شهرک دیجیتالی تا برقراری عدالت فرهنگی

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های جدّی وزارت ارشاد توجه به دیپلماسی فرهنگی است، توضیحاتی درباره عدالت فرهنگی و راه‌اندازی شهرک دیجیتالی قزوین ارائه داد.

به گزارش ایران فیلم پرس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دیپلماسی فرهنگی و اهمیت ارتباط با کشورهای خارجی به این نکته اشاره کرد: دیپلماسی فرهنگی یکی از اولویت‌های اصلی است که در دستور کار ما در وزارتخانه قرار دارد. این اولویت را از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیگیری می‌کنیم. سعی کرده‌ایم رایزنی‌های فرهنگی‌مان را نسبت به سال‌های گذشته فعال‌تر کنیم. چرا که برخی از آنها به لحاظ بودجه‌ای دچار مشکل شدند.

 

وی افزود: رایزنی فرهنگی جایگاه ویژه‌ای دارد که ما با اهتمام دولت درصدد آن هستیم تا پایان سال بخش عمده‌ای از رایزنی‌ها را سامان بخشیم. در واقع مباحث بودجه‌ای که بسیاری از جریانِ پیشروی رایزنی‌های فرهنگی را عقب انداخته بود؛ مشکلات در این حوزه را سعی کردیم مرتفع کنیم و تا پایان سال امیدوارم این مشکلات از بین برود تا بحث دیپلماسی فرهنگی با قوت و قدرتِ بهتری پیش برود.

 

بیشتر بخوانید:پلتفرم‌ها باعث کاهش حضور مخاطب در سینما

 

اسماعیلی در خصوص برقراری عدالت فرهنگی میان شاخه‌های هنری سینما، تئاتر و موسیقی و حتی حوزه کتاب و نشر گفت: ما همیشه اهتمام ویژه‌ای داشته‌ایم. تئاتر، موسیقی، سینما و همه اهالی فرهنگ و هنر در بخش‌های مختلف، حوزه نشر و کتاب برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند. سعی کرده‌ایم در جریانِ لایحه بودجه و به انحاء مختلف دیگر، عدالت بودجه‌ای و فرهنگی میانِ شاخه‌های مختلف هنری ما اتفاق بیفتد. همواره در این عرصه اهتمام ویژه‌ای داشته و داریم.

 

وی در پاسخ به سؤالی درباره راه‌اندازی شهرک دیجیتالی قزوین، گفت: قرار است با همکاری بخش‌های مختلف، شهرک تولید محتوای دیجیتالی در قزوین راه بیفتد. کار بسیار خوب و اقدام ارزشمندی خواهد بود. کارهای مقدماتی راه‌اندازی این شهرک انجام شده و امیدوارم امسال بتوانیم کار اجرایی‌اش را آغاز کنیم.

 

پیش از این محمدحسین فائزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفته بود: طرح احداث شهرک تولید محتوای دیجیتال قزوین در دست اقدام بوده و در آینده برای اولین بار در شهر به مرحله اجرا می‌رسد.