کد خبر : 2493
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۳

تلویزیون و تدارک ۱۷ ساعت برنامه ویژه

تلویزیون و تدارک ۱۷ ساعت برنامه ویژه

تلویزیون برای روز ملی جمعیت و فرزندآوری، ویژه‌هایی را تدارک دیده که قرار است شبکه سلامت به مدت ۱۷ ساعت آنتن خود را به پخش این ویژه‌ها اختصاص دهد.

به گزارش ایران فیلم پرس، شبکه سلامت در روز ملى جمعیت در تمامى قالب‌هاى برنامه‌سازى از گفت‌وگومحور و تولیدات کوتاه گرفته تا فیلم سینمایى به موضوع مهم جمعیت مى‌پردازد.

 

نمایندگان مجلس زهره الهیان و دکتر بانکى‌پور، مشاور مامایى وزیر بهداشت، رییس ستاد جمعیت وزارت بهداشت، رییس دانشگاه علوم پزشکى زنجان که رتبه برتر در حوزه جمعیت را کسب کرده و یکى از بانوان پزشک کشور که رکورددار انجام عمل زایمان طبیعى در کشور هست و همچنین دو تن از خوانندگان کشور از جمله میهمانان این روز در شبکه سلامت‌اند.

 

بیشتر بخوانید:نگاهی به سریال «آتش و باد»؛ داستان فراموش شده‌ها

 

برنامه «مادر کودک» که به صورت روزانه و زنده از ساعت 9 صبح به مدت 45 دقیقه پخش می‌شود فردا شنبه با دعوت از کارشناسان و متخصصان خانم از جمله دکتر مریم زینالی روانشناس و استاد دانشگاه موضوع‌هاى مرتبط با موضوع فرزندآوری، تربیت فرزندان، بهداشت بارداری، مزایای بارداری در سنین پایین و مضرات سقط جنین به مخاطبان برنامه را ارائه می‌کند. در این برنامه همچنین به سئوالات مخاطبان نیز پاسخ داده خواهد شد.

 

برنامه «ضربان» که به صورت روزانه و زنده ازساعت 16 به مدت 45 دقیقه پخش می‌شود در روز 30 اردیبهشت‌ماه با دعوت از دکتر محمدرضا نوروزی جراح کلیه و مجاری ادرار مباحث مرتبط با موضوع ناباروری مردان، آزو اسپرمی و واریکوسل را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

برنامه «حال خوب» که به صورت روزانه و زنده از ساعت 21 به مدت 45 دقیقه پخش می‌شود در روز ملی جمعیت با دعوت از کارشناسان و متخصصان روانشناسی موضوع “تاثیر فرزندان در رشد و نمو آنان در محیط خانواده” با حضور دکتر حسنوند عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بررسی می‌کند؛ این برنامه در روزهای گذشته نیز آسیب‌های روانی سقط جنین و خانواده‌های بدون فرزند، معایب تک فرزندی در خانواده‌ها و…  را به مخاطبان ارائه کرده است.

 

«پنجره باز» که به صورت روزانه و تولیدی از ساعت 20 به مدت 45 دقیقه پخش می‌شود، در این روز، کتاب‌هایی را که در حوزه جمعیت و فرزندآوری انتشار یافته‌اند معرفی می‌کند و گفت‌وگو با دکتر ناصر پروانه مدیر منابع انسانی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شاعر و نویسنده به همراه فرزندش در نمایشگاه کتاب را پخش مى‌کند.

 

«بلا به دور» که به صورت روزانه و تولیدی پخش می‌شود در روز 30 اردیبهشت نیز در ویژه برنامه خود با موضوع جوانی جمعیت با حضور ناشران طنزپرداز عرصه کتاب کودک و شعرای طنز و فکاهی حواشی این موضوع را در قالب مشاعره نظم و نثر در فضایی طنز و به همراه داوران برنامه در نمایشگاه کتاب به گفت‌وگو می‌نشیند.

 

«کشیک سلامت» که 3 روز هفته شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و به صورت زنده از ساعت 18 به مدت 45 دقیقه پخش خواهد شد با دعوت از کارشناسان و متخصصان از جمله دکتر فاطمه محمد بیگی رئیس کمیته جمعیت  مجلس شورای اسلامی به بررسی مباحث مرتبط با موضوع سقط جنین، بحران سالمندی و قانون جوانی جمعیت با حضور نمایندگان قوه قضائیه و مقننه به بحث و بررسی می‌پردازد.

 

«مثبت سلامت» که به صورت روزانه و زنده به صورت MC از شبکه سلامت پخش می‌شود؛ از ابتدای روز ملی جمعیت ساعت 8:30 با دعوت از خانم دکتر زهره الهیان (نماینده مجلس) و در ساعت 10 صبح به مدت یک ساعت و همچنین از ساعت 13 به مدت 120 دقیقه ضمن دعوت و همچنین ارتباط تلفنی با کارشناسان و متخصصان و مسئولان ذیربط مباحث مرتبط با موضوع قانون جوانی جمعیت، فرزندآوری، تربیت فرزندان، بهداشت بارداری و مضرات سقط جنین به مخاطبان برنامه ارائه می‌کند.

 

«مستند سلامت» که مستندهای خارجی با موضوع سلامت را به صورت روزانه و تولیدی در ساعت 22 پخش می‌کند، مستند خارجی «زمستان جمعیتی» را در دو قسمت در روزهای 29 و 30 اردیبهشت پخش خواهد کرد.

 

شایان گفتن است؛ شبکه سلامت همچنین در طول این هفته با پخش مستندهایی از قبیل «کودکان»، «9 ماه انتظار»، «زندگی قبل از تولد»، «برزخ تنهایی»، «ایران 200 میلیونی»، «بحران جمعیت»، «خزان شکوفه ها»، «تجربه مادری»، «مهربانو» و … ، موضوع‌های فرزند آوری، بهداشت بارداری، مضرات کاهش جمعیت، سالمندی، خانواده های کم‌جمعیت در ابعاد علمی، اجتماعی و حاکمیتی در جهان را به تصویر کشیده است.

 

با هماهنگی شورای فیلم و نمایش معاونت سیما مقرر شده است فیلم های سینمایی «به دنیا آمدن» و «خجالت نکش» در روز ملی جمعیت 30 اردیبهشت‌ماه در ساعت‌های 11 صبح و 23 در جدول پخش برنامه‌های پخش شبکه سلامت جانمایی شود. این فیلم‌ها با زیرنویس فارسی برای استفاده کم‌شنوایان و ناشنوایان عزیز پخش خواهد شد.

 

شبکه سلامت در تعامل با صداوسیماى استان‌ها، از بیمارستان‌ها و مراکز زایمان سراسر کشور از تولد نوزادان و حس و حال پدران و مادرانى که داراى نعمت فرزند شده‌اند، تصاویر زنده و مستقیم پخش می‌کند.

 

همچنین میان برنامه‌هایی با عناوین «صورتی‌ها»، «اینجا خانواده زندگی می‌کند»، «نمکستان»، «بالاتر از لبخند»، «چراغ خونه»، «در جریان»، «فکرانه»، «فرصت ویژه برای جمعیت»، «بهشتی دیگر»، «واکنش»، «دنیای کودکانه»، «زبان کودکان» و … در قالب‌های انیمیشن، میمنال، اینفوگرافیگ، نمایشی کوتاه؛ فضای شاد، مفرح، متنوع و جذابی تقدیم مخاطبان مى‌شود.