کد خبر : 2523
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۸:۴۶

آیا چهره‌ها می‌توانند ناجی فیلمنامه‌های ضعیف باشند؟

آیا چهره‌ها می‌توانند ناجی فیلمنامه‌های ضعیف باشند؟

فیلم نامه یکی از ارکان اساسی ساخت فیلم ها و سریال های پر مخاطب است. گاهی اوقات ما شاهد سریال هایی با فیلم نامه ضعیف هستیم سوال اینجاست که آیا می توان از یک فیلم نامه ضعیف یک سریال موفق ساخت؟

به گزارش ایران فیلم پرس، باتوجه به اینکه فیلم نامه ستون اصلی ساخت یک سریال مناسب است و موتور محرک یک سریال به شمار می رود سوالی پیش می آید که آیا با وجود یک تیم قوی از تولید و کارگردانی می توان از یک فیلم نامه ضعیف سریالی موفق ساخت؟ 

 

رویا غفاری فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبا در رشته ادبیات نمایشی و نویسنده سریال تلویزیونی «یادآوری» در این باره گفت:

یک فیلم مانند ماشین است و موتور هر فیلم سریالی فیلم نامه آن است، زمانی که این موتور به درستی کار نکند از بهترین کادر فنی هم استفاده شود نتیجه ای نخواهد داشت زیرا نهایتا مخاطب به دنبال قصه و داستان فیلم است و در مرحله اول توسط داستان یک فیلم تصمیم میگرد که به تماشای آن بنشیند یا خیر در نتیجه اگر این موتور درست حرکت نکند یعنی فیلم نامه جذاب و قوی نداشته باشیم نمی توانیم مخاطبان زیادی را جذب کنیم.

 

بیشتر بخوانید:«بگو بخند» از سوم خرداد به تلویزیون می‌آید

 

رویا غفاری در پاسخ به اینکه آیا بازیگران چهره می توانند ناجی یک فیلم نامه ضعیف باشند، توضیح داد: اگر در یک شرایط نرمال و استاندارد قرار داشته باشیم استفاده از بازیگران چهره و شناخته شده نمی تواند ناجی یک فیلم نامه قوی باشد اگر تمام فیلم های جهان را هم نگاه کنیم متوجه می شویم که فیلم هایی وجود داشته اند که از بازیگران سرشناس بسیاری استفاده کرده اند اما در گیشه با شکست مواجه شده اند اما چون اکنون در یک شرایط نرمال و استاندارد در سینمای ایران نیستیم بنابراین عوامل متعددی در  جذب مخاطبان دخیل هستند. فیلم هایی هم وجود داشتند که بازیگران مطرح در آن ایفای نقش نکرده اند اما فروش خوبی داشته اند.

 

 

رویا غفاری ادامه داد: فیلم نامه های بسیاری وجود دارند که سرمایه گزار برای تولیدشان پیدا نمی شود و یا هنگام پخش یا اکران با مشکل روبرو می شوند و یا تبلیغات مناسبی ندارند و همچنین مجموعه ای از عواملی همچون ژانر، روایت، شخصیت پردازی، جذب سرمایه گزار برای تولید یک فیلم ، جریان سازی برخی از نهاد های دولتی و … باعث می شوند تا یک فیلم افت داشته باشد.

اگر داستان یک فیلم نامه کیفیت مناسب نداشته باشد به مرحله ساخت نخواهد رسید.

 

نویسنده سریال تلویزیونی «یادآوری» در پایان گفت: امیدواریم روزی یک شرایط نرمالی را در سینمای ایران داشته باشیم و آن فیلم نامه هایی که با مخاطب رو راست هستند و حرفی برای گفتن دارند امکان ساخت پیدا کنند. امروزه در سینمای ایران مافیا بازی وجود دارد اما آرزو داریم تا این مسئله به پایان برسد تا زمانی که این وضعیت موجود است نمی توانیم شاهد فیلم های مناسب و جذابی برای مخاطب داشته باشیم.