کد خبر : 2614
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹

بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌ها در شیراز آغاز به کار کرد

بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌ها در شیراز آغاز به کار کرد

آیین افتتاحیه بیستمین جشنواره تئاتر زندان های سراسر کشور روز شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه در سالن فجر دانشگاه شیراز با حضور مسئولین و جمعی از هنرمندان و زندانیان شرکت کننده در این دوره از جشنواره هنری برگزار شد.

به گزارش ایران فیلم پرس، بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور از ۲۹ اردیبهشت تا سوم خرداد ماه با شعار«این صحنه جرم نیست» به میزبانی شیراز در حال برگزاری است. ۲۴ گروه نمایشی از بین ۲۲۷ اثر متقاضی حضور در بیستمین جشنواره زندانیان کشور هستند که پس از داوری هیئت‌داوران در بخش استانی برای رقابت نهایی و کشوری با یکدیگر انتخاب‌ شده‌اند و در بخش نمایش‌های صحنه‌ای، خیابانی، عروسکی و نمایشنامه‌خوانی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. اجراهای نمایش در تالار احسان، تالار فجر، تالار آزادی و تالار استاد فقیه برگزار می‌شود.

 

رقابت ۲۴ اثر در مرحله نهایی

حمیدرضا جهانگیری، دبیر بیستمین جشنواره تئاتر زندانیان کشور در این مراسم اظهار کرد: امسال شاهد رشد ۱۹۰ درصدی در گروه‌های شرکت کننده بودیم و این جشنواره در سه مرحله برگزار شد.

 

وی ادامه داد: ۲۲۷ گروه نمایشی در جشنواره استانی سراسر کشور شرکت کردند که حدود ۴۲ اثر از این مجموع متعلق به گروه‌های بانوان و ۱۵۸ درصد گروه‌های آقایان بودند.

 

جهانگیری بیان کرد؛ ۸۶ اثر از مجموع ۲۲۷ به دبیرخانه ستاد برگزاری ارسال شد و هیأت داوران ۲۴ اثر را برای مرحله حضوری انتخاب کردند که اجرای این نمایش ها از امروز آغاز خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:علی فتحعلی نمایش “میرزا کشون” را روی صحنه می‌برد

 

تئاتر یک بهانه است و هدف اصلی تعالی زندانیان است

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان های فارس هم اظهار کرد: بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور در شیراز در حال برگزاری است و جا دارد از همه دستگاه‌های اجرایی که کمک کردند مقدمات برگزاری این جشنواره را فراهم کنیم تشکر و قدردانی ویژه‌ای داشته باشیم.

 

وی با اشاره به جایگاه هنر و هنرمند و رسالتی که بر عهده هنرمند است گفت: هنر تئاتر تأثیر بسزایی در زندگی افراد به ویژه افرادی که در زندان ها به تئاتر گرایش پیدا کرده‌اند داشته و دارد.

 

ابراهیمی اضافه کرد: فطرت زیبادوست انسان‌ها گرایش درونی و ذاتی به زیبایی دارد و همین فطرت هنر را پدید آورد و هنرمند با استفاده از نگاه ریزبین و ژرف اندیش خود توانست زیبایی را به اشکال گوناگون به نمایش بگذارد و از آن به عنوان ابزاری برای ارتباط با مخاطب خود استفاده کند.

 

وی ادامه داد: هنرمند به مرور زمان تبدیل به انسانی شد که با استفاده از هنر و از زاویه نگاه و اندیشه خود به بیان موضوعات متنوع و گسترده در حوزه‌های مختلف اجتماعی، مذهبی، فرهنگی، سیاسی و حتی علمی نمود و این گونه هنرمند در جامعه جایگاه ویژه یافت و رسالتی که هنرمند به دوش کشید رسالتی عظیم و تاثیرگذار شد.

 

او با بیان اینکه هنرمندان جزو تاثیرگذارترین انسان‌ها در اجتماع هستند که باعث شدند با مشارکت و حمایت خود موجبات رشد و موفقیت هنر را فراهم کنند،گفت: جایگاه هنرمند برای او مسیولیت و تعهد ایجاد کرد. از این روست که امام راحل فرمودند هنر دمیدن روح تعهد در کالبد انسان‌ها است.

 

وی تئاتر را مادر هنرها دانست و گفت: تمام هنرها در این رشته جذاب و مؤثر هنری وجود دارد و در تیاتر هنرهای دیگر در کنار یکدیگر نقش آفرینی می‌کنند؛ در تئاتر هنرهای دیگر در کنار یکدیگر نقش آفرینی می‌کنند تا بازیگر تیاتر را برای ابلاغ پیام خود یاری کنند.

 

او اضافه کرد: در تئاتر هنرهای تجسمی، موسیقی، ادبیات و حتی تصویر و سینما نقش دارند و یکی از ویژگی‌های مهم تیاتر زنده و مستقیم بودن ارتباط هنرمند با مخاطب است.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه هنرمند تئاتر رسالت سنگینی به دوش دارد،گفت: این هنر در زندان نقش کاربردی، حیاتی و اساسی است و تجربه در اکثر کشورهای دنیا اثبات کرده که تئاتر می‌تواند برای یک زندانی یک راه نجات باشد.

 

وی بیان داشت: در کشور ما و نظام زندان‌بانی اسلامی که نتیجه انقلاب شکوهمند اسلامی بودن است این مهم مورد توجه ویژه قرار گرفته و ما نام آن را معجزه تئاتر می‌دانیم که باعث شده بسیاری از زندانیان با کمک این هنر هم موجب رهایی و نجات خود از بند افکار و اندیشه های نادرست شوند و هم از بند زندان رهایی یابند.

 

ابراهیمی عنوان کرد: تجارب سال‌های گذشته در برخی زندان‌ها و استان‌های کشور نشان داده که از دریچه هنر تیاتر می‌توان به اصلاح رفتار و اندیشه رسید و افراد با فعالیت جدی در این حوزه می‌توانند درون خود را پالایش کنند و ایام تحمل کیفر را به بهترین وجه سپری و برای آینده پس از زندان هدفهای بزرگ ترسیم کنند.

وی گفت: اینک این بستر در همه زندان های کشور و همچنین زندان‌های استان فارس به وجود آمده و امروز پس از سالها تلاش توانسته‌ایم تیاتر را در همه زندان‌های کشور زنده و فعال کنیم.

 

ابراهیمی بیان کرد: در زندان‌های فارس بیش از ۴۲ گروه هنری فعال هستند که در طول سال به صورت مستمر به اجرای فعالیت می پردازند. این حرکتی ارزشمند است که نیاز به پیگیری دارد.

 

وی با بیان اینکه تئاتر یک بهانه است و هدف اصلی تعالی زندانیان است، گفت: از مدیران و مسئولان تمام زندان‌های کشور انتظار می‌رود که از این ظرفیت بزرگ برای تعالی و رشد زندانیان استفاده کنند و کمک‌کنند تا این هنر در زندان رشد کند.

 

ابراهیمی با اعتقاد به اینکه هنر تئاتر تقابل فرد با خودش است، گفت: بازیگر تیاتر با کنکاش د درون خود تلاش میکند تا آیینه اجتماع شود. او با بازآفرینی شخصیت‌های اجتماع در تلاش است هم خود را دستخوش تغییر و رشد قرار دهد و هم مخاطب را با نمایش خود تحت تاثیر قرار دهد.

 

مدیرکل زندان‌های استان فارس اظهار کرد: انتظار داریم زندانیان با همت بلند و اراده آهنین این مسیر را ادامه دهند. هرچند این مسیر دشوار و نیاز به مطالعه، تمرین و تحمل رنج‌های بسیاری دارد اما نباید فراموش کنیم که نتیجه این حرکت حس خوب ارزشمند بودن و مفید بودن برای جامعه را به دنبال دارد.