کد خبر : 3035
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳

تکمیل “سینما نخل خرمشهر” تا امسال

تکمیل “سینما نخل خرمشهر” تا امسال

دبیر رویداد ملی «خانه‌ام خرمشهر» معتقد است نه تنها فعالیت‌های حوزه هنری در خرمشهر و آبادان مناسبتی نیست بلکه نگاه زیرساختی به پروژه‌های هنری در این مناطق به دقت رعایت می شود و پایانی ندارد.

به گزارش ایران فیلم پرس، سید مهدی ابطحی، دبیر رویداد ملی «خانه‌ام خرمشهر» از مسئولان حوزه هنری است که همزمان با فرارسیدن به روز آزادسازی خرمشهر، از مدیریت پروژه‌ها و برنامه‌های حوزه هنری در دو شهر خرمشهر و آبادان در سالگرد بزرگداشت خرمشهر خبر داد و گفت: فعالیت‌های حوزه هنری آبادان صرفاً به فراخور ایام مختلف سال نیست، که تنها در هفته گرامیداشت خرمشهر کاری انجام دهد؛ سالروز خرمشهر تنها بهانه‌ای برای خلق آثار و دیده شدن آثار هنرمندان حوزه هنری است.

 

وی از کلنگ‌زنی احداث پردیس سینمایی در شهر خرمشهر خبر داد و با اشاره به اینکه روایت امسال ما از فتح و مقاومت خرمشهر با توجه به اتفاق تلخ ساختمان متروپل است و نسبت به سال قبل متفاوت خواهد بود، یادآور شد: متأسفانه مردم خرمشهر، امروزه دچار مشکلات زیادی هستند که برطرف کردن برخی از آن‌ها وظیفه اصلی هنر و هنرمند است تا با شناسایی مشکلات و معضلات این مردم، روایتی درست داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: مِهر گم‌شده مادرانه در «دو زن»

 

دبیر رویداد ملی «خانه‌ام خرمشهر» همچنین با اشاره به اینکه آیین رونمایی از سه سردیس شهدای شاخص خرمشهر همچون بهنام محمدی، محسن وزوایی و محمد جهان آرا در دوم خرداد در موزه دفاع مقدس خرمشهر نصب می‌شود، از ترمیم نقاشی‌های استاد ناصر پلنگی در مسجد جامع خرمشهر از روز سوم خرداد به مدت 20 روز در هفته گرامیداشت خرمشهر خبر داد.

 

ابطحی با اشاره به برنامه‌های مسجد جامع خرمشهر گفت: نگاه ما به مسجد جامع و کوچه پس کوچه‌های خرمشهر صرفاً نگاه منوط به 40 سال قبل نیست، بلکه تلاش کردیم تا روایت امروز خرمشهر را بیان کنیم و به همین منظور، تأکیدی بر انجام کار‌های فرهنگی و هنری به شیوه زیربنایی داریم و هم اکنون نیز در حال بازسازی احداث مجموعه فرهنگی هنری برای مردم خرمشهر هستیم؛ به عنوان مثال امروزه تنها مجموعه ساختارمند هنری که در شهر خرمشهر وجود دارد «سینما نخل خرمشهر» است که حوزه هنری از سال گذشته، کلنگ بازسازی این سینما را زده و امسال نیز کار‌های تکمیلی این پروژه انجام خواهد شد.

 

به گفته وی، سینما نخل خرمشهر با ایجاد کاربری جدید به یک گالری هنری در شأن هنرمندان این شهر نیز مجهز خواهد شد و این درحالی است که در این شهر تاکنون گالری هنری وجود نداشته است.

 

دبیر رویداد ملی «خانه‌ام خرمشهر»، از افتتاح دو مجموعه کتابشهر، یکی در خرمشهر و دیگری در آبادان و از اتمام بازسازی «پردیس سینمایی کیوان» خرمشهر با چهار سالن و یک گالری هنری در هفته جاری خبر داد. همچنین او از معاونت فرهنگی آزاد منطقه اروند به عنوان سازمانی یاد کرد که بیشترین مشارکت را در این منطقه با حوزه هنری داشته است.

 

ابطحی افزود: اگر چه مردم مناطق خرمشهر و آبادان، مردم خونگرمی هستند، اما بی‌شک، از وعده‌های بی‌شماری که برخی از مسئولان در سفر‌های استانی به آنان داده‌اند خسته شدند. معتقدیم مردم باید خودشان شاهد اتفاق‌های هنری تازه در شهر باشند. ما همواره باید ممنون مردمی باشیم که با این همه مشکلات و آن مقاومت دیدنی که در دوران جنگ داشتند، همچنان پای کارهستند؛ بنابراین ما هر کاری که تا کنون انجام داده‌ایم، وظیفه‌ای بوده که باید بیش ازاین انجام می‌دادیم.