کد خبر : 4140
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۸

ساترا به روایت اعضای مجمع رصتا

ساترا به روایت اعضای مجمع رصتا

سامان مرادحسینی، مدیر رسانه روستا تی وی هم از جمله افرادی است که در این مجمع حضور دارد. او معتقد است باید از فرصت چنین مجمعی برای ایجاد یک رقابت سالم میان پلتفرم ها استفاده کرد.

به گزارش ایران فیلم پرس، ساترا از همان زمانی که نمایشگاهی با عنوان رصتا برگزار کرد، نشان داد که در دخیل کردن فعالان بخش خصوصی در تصمیم گیری های خود چقدر جدی است. نگاهی ساده به تعدد شوراهای مختلف و تخصصی در ساترا هم این مساله را نشان می دهد که دغدغه مسائل مختلف برای این نهاد تصمیم ساز وجود دارد.

حالا در قدم تازه تر، این نهاد تصمیم گیر تلاش کرده تا بخش خصوصی را هم در تصمیمات و فعالیت های خود دخیل کند. تشکیل مجمع مشورتی رصتا و بعد از آن، شورای راهبری رصتا به خوبی نشان دهنده حضور بخش خصوصی در تصمیمات تنظیم گری ساتراست. آن طور که فعالان بخش خصوصی حاضر در این شورا می گویند، ساترا از سال های قبل تعامل بهتری را با بخش خصوصی داشته و تشکیل همین مجمع هم نشان از دید وسیع ساترا برای ارتباط دو طرفه است.

هرچند که برخی از فعالان بخش خصوصی و صاحبان پلتفرم ها معتقدند که برای قضاوت درباره این مجمع زود است و باید کمی زمان بگذرد تا نتیجه کار بهتر روشن شود. به بهانه بررسی نظر فعالان بخش خصوصی و کلیت مجمع مشورتی رصتا، گفت وگویی با برخی اعضای مجمع رصتا که نمایندگان بخش خصوصی هستند و همچنین مدیرکل صدور مجوز ساترا داشتیم.

آنچه که از تشکیل مجمع رصتا به نظر می رسد، تلاش ساترا برای دخالت بخش خصوصی در تصمیمات این نهاد است. چیزی که می توان در صحبت های نماینده ساترا در مجمع رصتا هم مشاهده کرد.

 

بیشتر بخوانید: «ناتو» هم مثل «شب‌های مافیا» جا می‌افتد

حسین زارعی، مدیرکل صدور مجوز ساترا در همین مورد می گوید: بنای ماموریت اداره کل صدور مجوز و امور رسانه های ساترا در دوره جدید، تعامل حداکثری با سکوهای دارای مجوز از ساتراست؛ درواقع این امر ماموریتی راهبردی برای دوره جدید اداره کل صدور مجوز و امور رسانه های ساترا محسوب می شود، به شکلی که گردهم آوردن رسانه ها، شنیدن حرف های آنها، انتقادات، پیشنهادات و خواسته های آنها در قالب این تعامل به وقوع خواهد پیوست. برهمین اساس ما روزانه جلسات حضوری را با رسانه ها برگزار می کنیم و شنونده صحبت های آنها هستیم.

برای تعامل با رسانه ها
وی ادامه می دهد: در این جلسات در عین حال اگر تذکر یا نکته ای هم در ارتباط با فعالیت سکوها مدنظر ساترا باشد بیان می شود. درنهایت هرگونه مشکل و مساله ای که در حیطه فعالیت رسانه وجود داشته باشد را صورتجلسه کرده و در راستای برطرف کردن آن تلاش می کنیم. یکی دیگر از ابعاد تعامل با رسانه ها دادن نقش به رسانه هاست. تشکیل مجمع مشورتی رصتا یکی از اقداماتی است که با همین هدف انجام شد. نمایندگان این مجمع در شوراها و کارگروه های تخصصی ساترا عضو می شوند و رای آنها در حوزه های ماموریتی ساترا مهم است. راهبرد مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم حمایت از رسانه هاست؛ به بیانی دیگر حمایت بجا از سکوهایی که در تراز قوانین و مقررات ساترا فعالیت می کنند به مثابه تعامل با آنهاست. یکی از شیوه های حمایت از سکوها به شکل ارائه بسته های حمایتی در مناسبت های مختلف است. علاوه بر این حمایت مادی هم در قالب تبصره 6 اتفاق می افتد.

وی درخصوص نقش تسهیلگری حاکمیت برای حضور موثرتر بخش خصوصی در تصمیم گیری ها و حمایت های حاکمیتی عنوان می کند: مجمع رصتا در این زمینه صددرصد موثر است. اتاق فکر ساترا به این نتیجه رسید که برای تحقق برنامه تحول ساترا، لازم است ساترا به رسانه نقش دهد و از آن حمایت کند.

همان طور که گفتم تمام سکوهای دارای مجوز در این مجمع عضو هستند و طبق رای گیری که به انجام رسید اعضای اصلی و علی البدل شورا مشخص شدند؛ در ادامه نیز نمایندگان مجمع در شوراها و کارگروه های تخصصی ساترا مشخص می شوند و دارای حق رای هستند.

زارعی تصریح می کند: در دوره جدید اداره کل صدور مجوز و امور رسانه های ساترا چند رویکرد و ماموریت اصلی داریم که همه راهبرد محسوب می شوند، چراکه متعهد شده‌ایم آنها را دریک دوره 6 ماهه به انجام برسانیم بنابراین این راهبردها اقداماتی عملیاتی هستند. در همین راستا راهبردهای هفت گانه ای را مدنظر داریم که مقدمات برخی از آنها پیش از این فراهم شده است و هم اکنون باید به مرحله اجرا برسند. اولین ماموریت ما ایجاد بانک جامع از رسانه های صوت و تصویر فراگیر کل کشور است؛ جامع از نظر موضوع، اجرا و سیستم. مورد دوم تدوین و اجرای نظام رتبه بندی و ارزیابی رسانه های دارای مجوز از ساترا به صورت برخط است. این کار، اتفاق بسیار مهم در ساترا تلقی می شود که در صورت تحقق به الگویی برای سایر سازمان‌های فعال در حوزه مجوز و محتوا تبدیل خواهد شد.

 

وی ادامه می دهد: سومین ماموریت جذب حمایت های موثر به منظور توسعه رسانه های دارای مجوز و حائز رتبه است. زمانی که بستر رتبه بندی و ارزیابی تحقق پیدا کرد از بسته های حمایتی برنامه ای گذر خواهیم کرد، البته به طور مستمر این گزینه را خواهیم داشت اما به عنوان مثال در قالب تبصره 6 از رسانه ها حمایت می کنیم یعنی حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و درواقع خرید اکانت از رسانه های پایبند به ضوابط و مقررات و ارائه مستقیم به مصرف کنندگان، فراهم آوردن استودیو و امکانات فنی برای برخی از رسانه ها که امکان برخورداری از این موارد را ندارند و مواردی از این دست جزو حمایت ها هستند. چهارمین راهبرد تسهیل حداکثری در فرآیند صدور مجوز که خواسته بحق رسانه هاست. ما درصددیم به سمتی برویم که رسانه ها به راحتی بتوانند مجوز خود را دریافت کنند. توانمندسازی رسانه های دارای مجوز از ساترا پنجمین راهبرد است. ارتقای جایگاه مجمع رسانه های صوت و تصویر فراگیر مورد ششم است. این مجمع را ارتقا خواهیم داد و انتخابات آن سالانه برگزار خواهد شد. آخرین راهبرد هم ساماندهی رسانه های صوت و تصویر فراگیر بدون مجوز است تا بتوانیم تا جایی که امکان دارد با تمام ظرفیت در ساترا تمامی رسانه های بدون مجوز را که دارای فعالیت خاص در حوزه صوت و تصویر فراگیر هستند، به اخذ مجوز ترغیب و تشویق کنیم.

نگاه مان مثبت است
اما بخش دیگری از نگاهی که در این میان شکل گرفته، به واسطه تلاش برای حضور بخش خصوصی و دخیل کردن این بخش در تصمیمات است. آن طور که نظرات بخش خصوصی نشان می دهد، ساترا در این زمینه صادقانه عمل کرده است. امیرحسین حیدری، نماینده مجمع رصتا در شورای صدور مجوز ساترا هم در خصوص تاثیرگذاری تشکیل چنین شورایی می‌گوید: کمی زود است بخواهیم درباره این اتفاق صحبت کنیم. همه خوشبین هستیم و شان تشکیل شورا و حضور ما در آن، این بوده که بتوانیم هم افزایی ایجاد کنیم تا کارها را راحت تر انجام دهیم و در نهایت هم به لحاظ کمی و هم کیفی، کارها را ارتقا دهیم. این مساله چشم انداز خود من برای حضور در شورا بوده اما الان خیلی زود است درباره مثبت بودن آن صحبت کنیم. البته این را هم بگویم که اگر به آن مثبت نگاه نمی کردیم، وارد شورا نمی شدیم.

وی در خصوص تاثیر این مجمع در تسهیل گری دو طرف، تاکید می کند: قطعا تاثیرگذار است و اگر این طور فکر نمی کردیم، کسی از بخش خصوصی در این شورا حضور نمی یافت. به همین دلیل برای این که این تسهیل گری اتفاق بیفتد، وارد شدیم. تلاش می کنیم با خوشبینی و دید مثبت جلو رویم. امیدواریم یک اتفاق مثبت را رقم بزنیم و همه از آن نفع ببرند.

حیدری ادامه می دهد: به نظرم نمی توان این دو بخش را از هم جدا کرد. باید در همه بخش ها حمایت از همه اتفاق بیفتد. ما در این مجمع هدف اصلی مان را منافع ملی گذاشته ایم تا همه از خروجی آن استفاده کنند و نگاه همه اعضا صنفی و جمعی باشد. در نتیجه همه تلاش می کنیم در بخش های مختلف اتفاق مثبت رخ بدهد. با این حال باید قدری زمان بگذرد تا بهتر بتوانم در این رابطه صحبت کنم. در دوره فعلی عزمی وجود دارد که اتفاق متفاوتی شکل بگیرد.

تلاش برای منفعت جمعی
آرش دارابیان، مدیر رسانه اپیزود هم از دیگر فعالان بخش خصوصی است که به عنوان دبیر در مجمع مشورتی رصتا انتخاب شده است. او در مجمع رصتا به عنوان دبیر انتخاب شده و معتقد است که باید هم اندیشی های مشترک بر همین اساس شکل بگیرد.

دارابیان می گوید: با تشکیل این مجمع در واقع یک بحث مشورتی از سوی حاکمیت ایجاد شده که باید تلاش کنیم از این دریچه نهایت استفاده را ببریم تا به نفع همه باشد. به طور کلی تعامل ساترا با سکوهای دارای مجوز نسبت به دوره قبل خیلی بهتر است. دوستان دید بازتری دارند و پاسخگو هستند. با این حال، الان برای ارائه برنامه زود است؛ چون ساترا 15 شورا دارد که به ازای هر کدام، قصد داریم شورای هم اندیشی داشته باشیم و نماینده های صاحب نظری حضور داشته باشند تا ایده های بحث خصوصی هم در آن مطرح شود.

وی ادامه می دهد: ما به تعداد شوراهایی که در ساتراست، زیرگروه خواهیم داشت. خود شورا یک رئیس دارد که آقای شاملو انتخاب شده و من به عنوان دبیر حضور دارم. باید قدری کلیت شورا پخته شود تا بیشتر بتوان توضیح داد.

واقعی شدن همراهی با ساترا
امیر رضاخانیان مدیر گپ فیلم از دیگر فعالان بخش خصوصی است که در مجمع مشورتی رصتا حضور دارد. او در خصوص بحث های مهمی که قرار است در این مجمع مطرح شود، می گوید: بحث خیلی مهم این است که ببینیم تصمیمات این مجمع تا چه حدی می تواند تاثیرگذار باشد. این مساله نکته مهمی است که نظر و رای این شورا که نماینده همه پلتفرم هاست، تا چه حدی نظر دوستان و ساترا را تامین می کند و می تواند در تصمیمات تاثیرگذار باشد.

 

حضور نماینده ساترا در مجمع
سید رامین موسوی، مدیر رسانه آپرا هم به عنوان یکی دیگر از نمایندگان بخش خصوصی در مجمع مشورتی رصتا حضور دارد. او در خصوص تاثیرگذاری این مجمع بر تعامل میان بخش خصوصی و ساترا می گوید: با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، مجمعی که بتواند ارتباط بهتری را شکل دهد، قطعا مفید است. به خصوص با رویکردی که ساترا دارد این ارتباط با نهاد حاکمیتی بهتر و موثرتر بوده و در نهایت تصمیم گیری ها مورد قبول تر خواهدبود.

این مجمع روزنه امیدی است که ارتباط خوبی میان بخش خصوصی و حاکمیت شکل بگیرد. وی ادامه می دهد: چیزی که مشخص است، در ماه گذشته نمایشگاه رصتا و حالا هم شورای رصتا را داریم. با صحبت هایی که آقای مقیسه در این مجمع داشتند، نتیجه گیری حاکمیت این است که بدون ارتباط با سکوهای دارای مجوز و کمک خواستن از آنها نمی تواند روی این صنعت کنترل داشته باشد.

به همین دلیل قصدشان بالا بردن ارتباط با بخش خصوصی است تا کارهای بهتری با مردم ایجاد کنند. موسوی تصریح می کند: بحث رقابت و شوراهای تخصصی در مجمع رصتا اهمیت دارد.

به خصوص که ساترا در این مجمع نماینده دارد و این نماینده می تواند در کنار نمایندگان سکوهای دارای مجوز حاضر باشد. خروجی این اتفاق می ‎تواند به رضایت مخاطبان منجر شود و صنعت را هم بهبود بخشد. در حال حاضر چیزی که بیشتر مطرح است، تشکیل هیات موسسان است که در حال قانونگذاری، اساسنامه و برنامه های آینده برای شورای رصتاست. این مساله می تواند سنگ بنای مهمی باشد چون اعتبار این مجمع بر اساس همین قوانین خواهد بود.

حمایت همه جانبه ساترا از پلتفرم ها
مهران ده نمکی رسانه هایی مثل آریو و اسپرت پلاس را دارد و به عنوان نماینده بخش خصوصی در مجمع مشورتی رصتا حضور دارد.

او در خصوص ارزیابی تشکیل این مجمع می گوید: خوشبختانه ساترا بعد از مدت ها به عنوان یک سازمان پویا از بین همه سازمان هایی که در حوزه فعالیت های مجازی کار می کنند، توانسته تاثیرگذار باشد و اقدامات خوبی انجام دهد.

می توانم بگویم حداقل تعامل بیشتری را با رسانه های دارای مجوز برقرار کرده است؛ چه در حوزه پخش و نشر و چه در حوزه تولیدات محتوایی و صدور مجوز که تا امروز بالغ بر 380 مجوز برای رسانه های مختلف صادر کرده است. همین نشان دهنده میزان فعالیت این مجموعه است.

وی همچنین ادامه می دهد: مجمعی که ساترا بعد از نمایشگاه رصتا تشکیل داد می تواند برای تعاملات بیشتر بین ساترا و نهادهای خصوصی کمک رسان باشد. چون همه درگیر فضای اقتصاد دنیای رسانه های دیجیتال هستند و همه به نوعی به یکدیگر وابسته اند و به دور از هم نیستند. فقط باید بتوانند به تعاملات بیشتری با هم برسند.

ده نمکی همچنین درباره جلسات این مجموع می افزاید: تا به امروز که فقط یک جلسه برگزار شده است. اما طبق تفاهماتی که صورت گرفته تلاش می کنیم بتوانیم مجمع را به صورت گسترده تر و فعال تر و پویاتر داشته باشیم و بتوانیم در همه شوراهای اجرایی ساترا، برنامه ریزی شده پیش برویم و جلسات بلندمدت تری داشته باشیم. از این رو باید با دوستان به یک جمع بندی برسیم که ماهی یکبار نشستی را برگزار کنیم تا بتوانیم هم افزایی بیشتری بین پلتفرم ها داشته باشیم.

وی درباره دغدغه های خودش به عنوان صاحب رسانه عنوان می کند: به نظر من ساترا از همه نظر به پلتفرم های دارای مجوز کمک می کند. حتی از بسترهای تبلیغات تلویزیونی و تبلیغات میدانی استفاده می کند تا بتواند این فضای رقابتی سالم را به پلتفرم ها تزریق کند. من هم به عنوان یکی از اصحاب و صاحبان رسانه به دنبال این هستم که بتوانم در این بازار رقابتی به بهترین نحو ممکن و پویاترین حالت ممکن حضور پیدا کنم.

 

همکاری در یک فضای شفاف
محمدعلی طهرانچی، مدیر رسانه باد صبا هم که در مجمع مشورتی رصتا حضور دارد در خصوص ارزیابی اش از تعامل فعلی ساترا در دوره جدید با سکوهای دارای مجوز از این سازمان و بخش خصوصی می گوید: به نظر من رویکرد فعلی ساترا، مطلوب است. یعنی با توجه به شرایطی که در گذشته بوده و اتفاقاتی که اخیرا افتاده می توانیم روند رو به جلویی را ببینیم. چون این تعاملات باعث می شود ارتباط موثرتری با بخش خصوصی برقرار شود. وی در ادامه می افزاید: تعامل با بخش خصوصی یک دستاورد محسوب می شود. چون رویکرد مجموعه ساترا به سمت تعامل با بخش خصوصی رفته است. همچنین مشورت گرفتن از بخش خصوصی و تاثیر نظرات بخش خصوصی در تصمیمات کلان و حتی ممیزی و مباحثی از این دست، باعث می شود این ارتباط یک دستاورد به حساب بیاید. باید به این اقدام ارزشمند ساترا تبریک گفت.

طهرانچی همچنین در پاسخ به این سوال که تشکیل مجمع رصتا چه قدر می تواند در نقش تسهیل گری حاکمیت برای حضور موثرتر بخش خصوصی در تصمیم گیری ها و حمایت های حاکمیتی موثر باشد هم می گوید: مجمع از دوستان بخش خصوصی تشکیل شده است.

از این رو من به عنوان یکی از صاحبان پلتفرم در بخش خصوصی اعتقاد دارم جامعه در همه ساختارهای تصمیم گیری اگر بخش خصوصی را وارد کند، ضرر نمی کند و به نفع همه است. بنابراین من با اطمینان می گویم مجمعی که الان تشکیل شده می تواند هم برای ساترا مفید باشد و هم برای پلتفرم های دارای مجوز.

وی در پایان درباره دغدغه های صاحبان رسانه در این مجمع نیز توضیح می دهد: من به عنوان یک فعال بخش خصوصی دنبال شفافیت و کم کردن ابهاماتی هستم که در کسب و کارها وجود دارد. همچنین دنبال ثبات هستم. یعنی بتوان در یک فضای آرام و شفاف و با تعاریف دقیق و درست و کم هزینه و البته همه جانبه کار کرد. ما در ادامه به دنبال این هستیم که بتوانیم از این فرصت در جهت جریان سازی استفاده کنیم.

 

رقابت سالم با پلتفرم ها
سامان مرادحسینی، مدیر رسانه روستا تی وی هم از جمله افرادی است که در این مجمع حضور دارد. او معتقد است باید از فرصت چنین مجمعی برای ایجاد یک رقابت سالم میان پلتفرم ها استفاده کرد. مرادحسینی در همین خصوص به جام جم می گوید: همان طور که می دانید بحث تنظیم گری در حوزه صوت و تصویر در همه دنیا نهادهای مشابهی دارد که این نظارت را بر محتوا انجام می دهند تا محتوای سالم ارائه شود. ساترا هم از سال گذشته ماموریت یافته که این وظیفه را انجام دهد که تا الان هم به درستی با قوانین خاص توانسته از پس آن برآید. همه ما به نوعی تولیدکننده حوزه های مختلف هستیم و شاهد بودیم که تلویزیون به عنوان یک نهاد حاکمیتی برای اولین بار نمایشگاهی را مثل رصتا برگزار کرد و به میان مردم آمد. این برای خودم هم اتفاق جالبی بود چون وقتی مجموعه ای مثل صداوسیما به میان مردم آید، پیامی دارد که نشان می دهد قرار است در برخی اتفاقات با همفکری عموم مردم کار کند. این رویکرد خوبی است که ساترا و مسئولان آن سراغش رفته اند.

وی ادامه می دهد: در نمایشگاه رصتا هم اتفاقات خوبی افتاد و پلتفرم های حاضر در نمایشگاه هم افزایی خوبی باهم داشتند و با یکدیگر آشنا شدند. از طرفی مردم هم با آنها آشنا شدند. ماحصل این اتفاق برنامه ریزی هایی بود که ساترا برای تشکیل مجمع داشت تا همه پلتفرم ها عضو این مجمع شوند و بعد از نمایشگاه برای شکل گیری مجمع، در دل خود شورای راهبری رصتا را تشکیل دهند. این شورا به شکل انتخابی بود و هر کسی می توانست در آن شرکت کند. در نهایت هشت نفر انتخاب شدند تا شورای راهبری رصتا شکل بگیرد. ساترا تلاش کرده در فضایی که خودش می تواند نقش نهاد تنظیم گر را داشته باشد، این شورا را تشکیل دهد تا افراد مختلف از پلتفرم ها حاضر باشند و برای تصمیم گیری شرکت کنند. از این جهت کار فوق، به نفع پلتفرم هاست. در آینده هم قرار است نمایندگانی از پلتفرم های مختلف برای شوراهای این مجمع حاضر شوند تا اختلافات کمتری را داشته باشیم. یعنی اگر مساله ای وجود دارد، یک نفر از جنس پلتفرم ها حاضر باشد. از این نظر، این تصمیم ساترا را باید یک گام مثبت برای VOD دانست. در آینده انقلاب VODها را خواهیم داشت و ساترا نگاه عادلانه به این مساله دارد و به فکر این است که همه پلتفرم هایی که ظرفیت رشد دارند، حاضر شوند.

مرادحسینی عنوان می کند: به هر حال، پلتفرم ها باید قواعد ساترا را بپذیرند. یکی از مواردی که می تواند مجموعه ساترا را کمک کند، رسانه ها هستند. اگر فضا برای رسانه داران باز شود و بتوانند به تمام جایگاه هایی برسند که جای رشدشان را فراهم کند، اتفاق خوبی خواهد بود. من اسم شورای فوق را شورای مشورتی می گذارم که حساسیتی برای کسی نباشد. نباید این شورا را صنفی دید و باید به دید کار مشورتی به آن نگاه کرد. یعنی قرار است راهبری کند و به توسعه کاری سازمان کمک کند. باید این فرصت را برای همه رسانه ها فراهم کرد که تبدیل به رقبای سالم هم شویم.