کد خبر : 4551
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵

نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب

نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب

اگرچه قضاوت خیلی زود است اما ترکیب بازیگران سریال «نیکان» از نسل‌های مختلف نشان می‌دهد اثری تماشایی برای مخاطبان باشد.

به گزارش اختصاصی ایران فیلم پرس، ملودرام‌های اجتماعی معمولا جزو آثار پرمخاطب تلویزیون محسوب می‌شوند. چون داستان‌هایی را روایت می‌کنند که با ذائقه و سلیقه مخاطب امروز همخوانی دارد.

 

یکی از این مجموعه‌ها «نیکان» نام دارد که قرار است از ۱۲ خردادماه میمهان خانه‌های مردم شود. سریالی محصول سیما فیلم و به کارگردانی علی سرآهنگ و تهیه‌کنندگی کامران مجیدی که حرف‌های تازه‌ای در زمینه دغدغه‌های نوجوانان، اتفاقاتی برای جوانان و جاذبه‌های متفاوتی برای دختران داشته باشد.

 

در خلاصه داستانی که از این سریال منتشر شده، آمده‌است: «یه پرنده کوچیک قبل از پرواز، اولین چیزی که تجربه می‌کنه یه حسی شبیه به سقوطه.»  از آنجا که قهرمان این داستان دختری جوان با دغدغه‌های امروزی است و نیز حضور کامران مجیدی در مقام تهیه‌کننده‌، عده‌ای معتقدند فضای این کار بی‌شباهت به فیلم «لاک قرمز» نیست.

 

نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب

 

نکته بعد کارگردانی علی سرآهنگ و نخستین تجربه تلویزیونی‌ اوست. آنها برای این سریال از بازیگران نام آشنایی هم دعوت به همکاری کرده‌اند؛ از جمله: پژمان بازغی، بهنام تشکر، سیما تیرانداز، شقایق فراهانی، رضا داوودنژاد، مریم سعادت و اصغر نقی‌زاده.

 

بیشتر بخوانید:افتتاح رادیوی تصویری نشاط و رادیو نوجوان به کجا رسید؟

 

هر مجموعه تلویزیونی با اهدافی ساخته می‌شود و سازندگان آثار نمایشی صرفا با هدف سرگرم‌کنندگی آنها را نمی‌سازند، بلکه با هر اثرشان می‌خواهند تلنگری هم به مخاطبان بزنند و آنها را به فکر وا‌دارند. این اتفاق در سریال تلویزیونی نیکان هم رخ داده و سازندگان این اثر نمایشی هم اهداف قابل تاملی برای ساخت این اثر داشتند.

 

 

نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب

 

در واقع آنها درصددند مسائل مبتلا‌به قشر نوجوان جامعه را به تصویر بکشند که با چه مسائلی مواجهند. بنابراین گروه سازنده سعی کرده دنیای واقعی این دسته از مخاطبان را به بهترین شکل به تصویر بکشد تا مورد توجه مخاطبان به ویژه والدین هم قرار گیرد.

 

چرا که این روزها مسائل نوجوانان کم نیست و باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا گاهی غفلت والدین ممکن است به ماجراهای زیادی منجر شود. به همین دلیل سریال نیکان قرار است به این موارد بپردازد.

کامران مجیدی که او را بیشتر به تهیه‌کنندگی لاک قرمز و زرد می‌شناسیم در خصوص ویژگی‌های این سریال می‌گوید: نیکان نوجوانی است در بستر خانواده و جامعه که دچار مشکلاتی می‌شود اما در نهایت با تلاش و پشتکار بر آنها فائق می‌گردد.
او همچنین در این ارتباط که عده‌ای معتقدند این سریال ادامه فیلم لاک قرمز است می‌گوید: اصلا این‌طور نیست. تنها شباهت‌شان این است که محوریت هر دو کار یک دختر نوجوان است وگرنه هیچ ارتباطی با فیلم‌هایی که من در سینما کار کرده‌ام ندارد.  
نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب
پرداختن به زندگی، دغدغه‌ها و مسائل مربوط به نوجوانان و به‌خصوص دختران نوجوان می‌تواند دستمایه خوبی برای تولید یک سریال تلویزیونی باشد. از طرفی برای مخاطبان هم جذابیت‌های بسیاری دارد و همچنین موقعیت‌های درام خوبی را هم به وجود می‌آورد. اتفاقی که قرار است در سریال نیکان هم شاهد باشیم.
گرچه در سینما نمونه‌های بسیاری در این زمینه داریم که محوریت داستان، یک دختر نوجوان و تمام دغدغه‌های مربوط به این نسل است اما در تلویزیون هم طی دهه‌های گذشته این موضوع یکی از مضامین مهم سریال‌سازی بود. از جمله مجموعه‌های تلویزیونی «دبیرستان خضرا» و «دوران سرکشی» که جزو آثار پربیننده تلویزیون در آن سال‌ها بود. 
سازندگان این آثار دغدغه‌های نوجوانان آن روزها را به تصویر کشیده‌بودند؛ دغدغه‌هایی که اصلا به روزمرگی‌های نوجوانان امروز شباهتی ندارد. با توجه به نسل امروز که ذهنیت‌هابشان با آن دوران تفاوت‌های بسیاری دارد، لازم است کارگردانان به این امر در سریال‌سازی توجه بیشتری داشته‌باشند و با توجه به خواسته نوجوانان امروز، مجموعه‌های تلویزیونی را تولید کنند که با مخاطبان نوجوان، ارتباط برقرار کند.
نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب
گرچه قضاوت برای اثری که هنوز پخش نشده زود است اما ترکیب بازیگران از نسل‌های مختلف نشان می‌دهد اثری تماشایی برای مخاطبان باشد. در واقع آنها سعی کردند بازیگرانی برای نقش‌ها انتخاب کنند که مخاطبان کمتر آنها را در ایفای چنین شخصیت‌هایی دیده‌باشند تا برایشان همراه با تازگی بوده و از ویژگی‌های متمایزی برخوردار باشد.
ضمن این‌که پخش تیزر این مجموعه تلویزیونی که از چند روز پیش از شبکه سه آغاز شده، نشان می‌دهد این سریال می‌خواهد مخاطبان را غافلگیر کند؛ چراکه در تیزر شاهد تردیدها و دودلی نوجوان قصه هستیم که با مسائل مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند.
نگاهی به «نیکان»؛ سریالی پرحادثه و جذاب
از سوی دیگر در نیکان شاهد صحنه‌های اکشن هم هستیم و نشان می‌دهد این سریال صحنه‌های تعقیب و گریز هم دارد تا بتواند نگاه بیشتری از مخاطبان را جلب کند. ضمن این‌که هر یک از بازیگران در نقش‌هایی تازه‌تر بازی کرده‌اند.
البته برای قضاوت زود است و باید صبر کنیم سریال پخش شود اما در مجموع می‌توان ساخت چنین سریالی را که دست روی موضوع دختران نوجوان گذاشته، به فال نیک گرفت و ضرورت دارد تولید چنین آثاری روند رو به رشدی داشته‌باشد.