داریوش ارجمند رئیس هیئت مدیره موسسه هنرمندان پیشکسوت در این مراسم با اشاره به جای خالی هنرمندان آسمانی بیان کرد: مرگ تنها واقعیت واقعی این جهان است که نه می‌توان از آن گریخت و نه آن را دور زد؛ دوستانی که از بین ما رفتند همین که این آشفتگی و غم را برای ما به جا گذاشتند اهمیت حضورشان را نشان می‌دهد.

 

 

وی گفت: شهید رئیسی کسی بود که در خصوص کمک به موسسه هنرمندان پیشکسوت به ما قول داد و به قولش عمل کرد؛ امیدوارم رئیس جمهور آتی هم برای حمایت از این مؤسسه  ادامه دهنده این راه باشد.

 

 

وی افزود: پیری رسید و موسم طبع جوان گذشت……..ضعف تن از تحمل رطل گران گذشت
وضع زمانه قابل دیدن دوبار نیست…….رو پس نکرد هر که ازین خاکدان گذشت
در راه عشق، گریه متاع اثر نداشت……صد بار از کنار من این کاروان گذشت
بدنامی حیات دو روزی نبود بیش…….آنهم «کلیم» با تو بگویم چه سان گذشت
یک روز صرف بستن دل شد با آن و این……روز دگر به کندن دل زین و آن گذشت

 

 

این بازیگر سینما تصریح کرد: پیری و مرگ حقیقت محتوم است؛ نباید حسرت گذشته را خورد چرا که در هر سن زیبایی خاص همان سن وجود دارد؛ باید هر دوره زندگی را درک کرد و به جای حسرت کشیدن از دهه ها و دوره های گذشته لذت همان دوره را از آن برد.

 

 

وی افزود: این مؤسسه پاسدار گذشته ماست و این است که اهمیت دارد؛ باید در روزگاری که با هم هستیم کینه نورزیم و همدیگر را دوست داشته باشیم.

ارجمند یادآور شد: ما یک دل و یک مملکت و یک تاریخ و یک سرگذشت هستیم که باید آن را بشناسیم و سعی کنیم روزگار خوشی را بسازیم. همه ما بالای ۶۰سال هستیم و پنجاه درصد عمر به اضافه ۱۰ را طی کرده‌ایم و جز محبت کردن و محبت دیدن کاری از ما ساخته نیست. ما تاثیر خودمان‌ را بر جهان با آثارمان و هنرمان گذاشته‌ایم و این گم نمی‌شود. هر لحظه برای ما در این سن آغاز است و خداوند به همه شما هنرمندان پیشکسوت عمر، سلامتی و توفیق بدهد.

 

 

ارجمند با اشاره به انتخابات خاطرنشان کرد: شهید رئیسی تنها کسی بود که به ما در این موسسه  قول داد و به قولش عمل کرد و روحش شاد که قطعا شاد است؛ زمانی با او تندی کردم که چرا وعدهای ما محقق نشده که از این بابت عذرخواه او هستم.

 

 

وی ادامه داد: انتظار ما همیشه از رئیسان جمهور این است که به قولشان عمل کنند؛ هرکسی که هست و برای هرجناحی فرقی ندارد آنچه مهم است وفای به عهدو مراقبت از مملکت ماست.
بقول زنده‌یاد نادر ابراهیمی ما برای آنکه ایران گوهری تابان شود خون دلها خورده ایم/ ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود، رنج دوران برده ایم.

 

 

وی خطاب به رئیس جمهور آتی کشور گفت: خودت باش، به قولت عمل کن و مراقب این خاک باش؛ ایشان نباید مؤسسه هنرمندان پیشکسوت را فراموش کند البته که ما نمی‌گذاریم که فراموش کند و به او می‌گوییم که این مؤسسه را به عنوان سرمایه‌ای بی‌بدیل بشناسد و اینکه چگونه شکل گرفت، چه کرد و چه خواهد کرد.

 

 

سیدعباس عظیمی در این مراسم با یادی از هنرمندان آسمانی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به هنرمندان حاضر در این مراسم گفت:خانواده‌های هنرمندان آسمانی تاج‌سراین موسسه هستند و امیدوارم سالیان سال همه شما باشید و ما هم در موسسه خدمتگذار شما باشیم.

 

 

وی ادامه داد: از کسانیکه در دوران انتخابات در خانه ننشستند و با حضور در پای صندوق‌های رای برای تصمیم‌گیری در خصوص آینده کشور مشارکت کردند قدرانی می‌کنم .

 

 

مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت خطاب‌ به هنرمندان اظهار داشت: امیدوارم در روز جمعه پیش رو هم با احساس مسئولیت در پای صندوق‌های رای حاضر و دین خود را به ایران ادا کنید و بدانید در خارج از مرزهای این کشور کسی دلسور ملت ما نیست.

 

 

سیدعباس عظیمی در انتها با یادآوری کمک مستقیم مالی آیت‌اله رئیسی به این موسسه و ایجاد گشایش در برنامه‌ها و فعالیت‌ها از رئیس جمهور دوره بعد خواست که حداقل با نام موسسه هنرمندان پیشکسوت آشنا شده و با توجه به ظرفیت‌های بی‌بدیل اعضای فرهیخته موسسه برای کمک مادی و معنوی به این مجموعه پیشقدم باشند.

 

 

شعرخوانی ، اجرای قطعه‌ای از شاهنامه ، آوازخوانی ، سخنان کوتاه در تجلیل از خدمات موسسه هنرمندان پیشکسوت توسط استادان احمد ناطقی ، بیژن بیژنی ، مجید قناد ، محمد فیلی ، رضا فیاضی، غلامحسین نوری  و محمدمهدی چایانی از حواشی جذاب این مراسم بود.

 

 

دورهمی همسران هنرمندان پیشکسوت قبل از شروع مراسم در محیط باغ زیبا و خوش و بش و گرفتن عکس‌های یادگاری باهم از دیگر اتفاق‌های قابل توجه در این مراسم بود.

 

 

در ادامه از هنرمندان متولد تیر و مرداد عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت باحضور داریوش ارجمند ، انسیه شاه‌حسینی ، محمود پاک‌نیت ، جعفر دهقان و مهدی شمس نیکنام به روی صحنه تقدیر شد.

 

 

مهدی صباغ‌زاده ، محمد حمزه‌زاده ، منوچهر والی‌زاده ، اکبر نیکان‌پور ، اسداله شعبانی ، مجید قناد ، حسن نیک‌نژاد ، کیومرث قورچیان ، محمود فدایی ، غلامحسین نوری ، مرتضی وفایی ، رضا فیاضی ، حسین شادی ، علیرضا کریمی صارمی ، بیژن بیژنی ، محمدمهدی رحیمیان ، الهه خاتمی ، مصطفی غیاث ، پروین محبی ، مظفر قربان‌نژاد ، بهرام حصیری ، محمدمهدی چایانی ، احمد ناطقی ، شکرخدا گودرزی ، داریوش ارجمند ، غلامرضا راهپیما ، حسن ضرغامی ، محمد طریقتی ،داداش مهرآوری ، ناصر انصاری ، جمشید مجدوفایی ، محمدحسن محبعلی ، مهدی خاویان قدیانی ، سیدناصر هاشم‌زاده ، سیدجواد آشفته ، بهراد امین سلماسی ، آذر هاشمی ، محمد فیلی و خانواده هنرمندان آسمانی زنده‌یادان حسن ناهید ، منوچهر پناهی‌نژاد ، پرویز قلی‌زاده سلوط و احمدخان ابراهیمی هنرمندان متولد تیر و مرداد حاضر در این آئین بودند.

 

 

همچنین از استادان جعفر دهقان و مهوش صبرکن که به دلیل مشغله در مراسم خرداد ماه حضور نداشتند در این آئین تقدیر شد.