کد خبر : 6752
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

نگاهی به هنر گریم

نگاهی به هنر گریم

گریم یکی از شاخه های مهم فیلم و سریال سازی و دروازه عبور بازیگران به نقشی است که آن را بر عهده دارند، اما از آنجایی که این هنر موثر بسیار هزینه های هنگفتی به همراه دارد و بیشتر در آثار کلاسیک و تاریخی به آن توجه می شود، نا محسوس تر از گذشته در آثار نمایشی تلویزیونی و سینمایی از این هنر بهره گرفته می شود.

به گزارش ایران فیلم پرس، باتوجه به اینکه این روزها هنر گریم در آثار نمایشی به خصوص سینما و تلویزیون کمتر از گذشته مورد توجه قرار می گیرد شاهد این هستیم که نقش این هنر تنها در آثار کلاسیک و تاریخی بیشتر به چشم می خورد. برای تهیه گزارش و بررسی علل و عوامل موثر در این وضعیت با برخی از صاحب نظران این عرصه به گفت و گو نشستیم.

 

سیدجلال موسوی، طراح گریم، چهره‌پرداز و بازیگر سینما و تلویزیون، در باره این موضوع  معتقد است: 

اینکه تنها در برخی از آثار به گریم نگاه ویژه می شود فقط مختص ایران نیست، اگر با دقت توجه کنیم این امر کاملا در اکثر کشورها و ژانرهای سینمایی واضح است. قرار نیست حتما مقوله گریم به شکلی که حتما شخصیت پردازی، قطعه سازی یا گریم اسپشیال خاصی استفاده شود، کاربرد داشته باشد. طبیعی است که گریم باید در جایی به کار گرفته شود که واقعا به روند داستان کمکی کند، در جهت جانبخشی به کاراکتر باشد و یا قرار باشد واقعا اتفاقی عجیب و یا پر خطر برای بازیگر پیش بیاید که در آنجا جلوه های ویژه گریم به کار بیاید…

 

این چهره پرداز افزود: اینکه شاید در گذشته گریم به نوعی در آثار نقش اساسی داشته است اما اینکه اکنون اینگونه است یا خیر، باید بگویم که اینطور نیست و در گذشته هم شاهد آثاری بودیم که چندان به گریم توجهی نداشتند و بسیار هم موفق بودند و این مسئله به زمان خاصی مربوط نیست و اقتضای آثار اینگونه است.

 

طراح گریم سریال پریا با اشاره به پیشرفت های چشمگیر هنر گریم بیان کرد: نخستین مرحله اعتماد به گریم است و در مرحله دوم وجود فضایی است که گریم در آن کاربرد داشته باشد. شاهد پیشرفت های این هنر ارزشمند هستیم و این پیشرفت ها روز به روز چشمگیر تر می شوند اما این پیشرفت بیشتر در سینمای حرفه ای و تجاری در خارج از مرزهاست.  طبیعتاً  لازمه پیشرفت، صرف هزینه، خلاقیت و نو آوری در کنار تقاضای بازار است که در ایران به غیر از کارهای بسیار محدودی که در حال انجام است، یا فضای مناسبی وجود نداره و یا متخصصان این حرفه کم هستند …

 

بیشتر بخوانید: صدور ۸ مجوز بهره‌برداری از سالن‌های سینمایی جدید

 

سیدجلال موسوی ادامه داد: ازین رو خیلی از پروژه ها به سمت این مقوله نمیروند و سعی میکنند بخاطر هزینه های سنگین و زمان بر حرفه گریم، وقت و هزینه ها را صرف فیلمنامه و انتخاب درست بازیگران کنند که دیگر نیازی به گریم نداشته باشند و در حد متعادل سازی و حفظ راکورد بازیگران به این مقوله بسنده کنند. از سوی دیگر در نقطه ای هم که واقعا این نیاز احساس شود متاسفانه با انتخاب نادرست گریمور و اجرای ضعیف، اعتمادی که باید به این هنرمندان شود، نادیده گرفته می شود و تجربه های ناموفق باعث فاصله گرفتن آثار از بحث گریم میشود که امیدوارم با از بین برخی از مسایل و انتخاب گریمور متخصص با دید باز، این اعتماد به سینما بازگردد و بیشتر از قبل شاهد آثار موفق باشیم.

 

طراح گریم فیلم بیست و یک روز بعد در ادامه گفت: ‌اگر دقت کنیم متوجه میشویم که بودجه اکثر آثار تاریخی توسط ارگان ها و سازمان های دولتی تامین می شود که در مباحث مالی مشکلی  ندارند و گاها سال ها طول می کشد بدون اینکه سقف معینی برای بودجه آنها در نظر گرفته شده باشد. برای برخی آثار در مرحله پیش تولید به اندازه چندین پروژه سینمایی وقت و هزینه صرف می شود اما نتیجه ای هم حاصل نمی شود. در این امور نه تنها برای گریم بلکه برای سایر عوامل هم هزینه های سنگینی پرداخت می شود که دور از انتظار نیست . به نظر من بخش خصوصی با این هزینه ها به سراغ آثار تاریخی نخواهد رفت و امیدوارم به زودی این امکان در اختیار تمامی بخش ها قرار بگیرد که آثار تاریخی  را با دیدی تجاری تولید و عرضه کنند.

 

این چهره‌پرداز و بازیگر سینما و تلویزیون افزود: ‌اصولا خیلی کم پیش آمده است که در مرحله نگارش ، نویسنده یا کارگردان بخواهند با گریمور مشورت کنند و اکثر اوقات پس ازینکه یک متن کامل میشود در شرایط ایده آل به سراغ گریمور میروند و برای انتخاب بازیگر مشورتی میگیرند. به تازگی هم بعضی از فیلمنامه ها را بر اساس بازیگر خاصی مورد نظرشان است، مینویسند و زمانیکه به مرحله انتخاب بازیگر میرسند و با بازیگر به توافق نمیرسند به دنبال بازیگر جایگزینی که خصوصیات شخصیتی بازیگر مد نظرشان را داشته باشد می گردند که این موضوع بدترین حالت ممکن برای یک اثر است، زیرا مثلاً وقتی که گریمور بخواهد طراحی شخصیت  انجام بدهد برای راهنمایی اش بازیگر مد نظر را معرفی می کنند و از گریمور درخواست می کنند تا  فاقد از هر خلاقیتی سعی کند خصوصیات آن بازیگر را پیاده کند. بسیاری از آثار  بوده است که نویسنده بدون در نظر گرفتن بودجه تهیه کننده و شرایط تولید، بازیگرانی را  پیشنهاد میدهد که کل بودجه فیلم هم کفاف دستمزد آن ها را نمیدهد و اگر هم با آن بازیگر به توافق برسند، تمام فشار مالیرا روی دوش سایر عوامل میاندازند و از دستمزد آ نها کسر میکنند که این امر باعث تاثیر منفی در تولید اثر می شود. در عوض آثاری هم تولید شده است که نظر گریمور در انتخاب بازیگر بسیار موثر بوده و کمک چشمگیری در موفقیت آثار داشته است.

 

سید جلال موسوی در پایان گفت: امیدوارم آثار فاخری با حضور عوامل متخصص، بدور از دغدغه های مالی و حاشیه ای تولید شود  و از تمام توانایی های جوان ها و پیشکسوتان در کنار یکدیگر استفاده شود و در نهایت شاهد پیشرفت و برابری با استانداردهای جهانی باشیم‌.

 

ما ثابت کردیم که توانستیم در شرایطی که مسیر هموار نبود.