کد خبر : 6925
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴

رقیب زنان حرامسرای مظفرالدین شاه که بود؟

رقیب زنان حرامسرای مظفرالدین شاه که بود؟

علاقه شاهان قاجار به عناصر زندگی مدرن، فقط مختص به ناصرالدین شاه نبوده، مظفرالدین شاه نیز چنین علایقی داشته است.

به گزارش ایران فیلم پرس، اگر ناصرالدین شاه دوستدار باله و دوربین عکاسی و سینماتوگراف بوده، مظفرالدین شاه نیز به اتومبیل علاقه داشته است.

 

حالا همین ماجرای علاقه شاه قاجار به اتومبیل دستمایه اجرای نمایشی شده با نام  «اتول سورون» که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه است.

 

 

نمایش «اتول سورون» ماجرای ورود اولین اتومبیل به ایران به دستور مظفرالدین شاه قاجار است؛ نمایشی کمدی و ایرانی، با نمایه‌هایی از تاریخ آن دوران و آنچه در این میان موضوع را جالب‌تر هم می‌کند، برخورد حسدورزانه‌ زنان حرمسرا با این رقیب آهنین تازه‌وارد است. نمایش با ورود به کابوس شاه آغاز و روایت می‌شود و …

 

متن نمایش را باقر سروش و شهروز دل‌افکار به صورت مشترک نوشته‌اند.

 

 

بیشتر بخوانید:ما رفتنی هستیم و این ساختمان می‌ماند

 

دل‌افکار که تا چندی پیش با بازی در نقش مبکث در نمایش «مکبث زار» به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی روی صحنه بود، حالا علاوه بر مشارکت در نگارش متن، کارگردانی این نمایش را هم بر عهده دارد.

 

این اثر نمایشی، خروجی کارگاهی گروه بازیگران جوانی است که در آموزشگاه دل‌افکار دوره دیده‌اند.

 

این هنرمند که تهیه‌کنندگی این نمایش را هم بر عهده دارد، خود در کنار این هنرجویان جوان در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازد.

 

علی عرب، سحر عبدالملکی، رضا جهانگیری، سعید اعتمادی، فرحان شجاعی، محمدحسین بیات، عرشیا چاکرالحسینی، علیرضا خراسانی، سودا باآبرو، ماهان زارعی، سمانه رستمی، آتنا نیکنام، تینا اسدی، پانیذ نصیری، حسن توکلی، نازنین افضلی، سارا مهین ترابی، پارسا معانی، معصومه اسمی، مهسا قلی‌زاده، هادی رهبری، علیرضا نوحه، شیوا جگروند و هومان زمانی، دیگر بازیگران این نمایش هستند.

 

این نمایش با بهره‌گیری از موسیقی زنده روی صحنه می‌رود و طراحی لباس و گریم آن به سبک نمایش‌های ایرانی‌ است.

 

نمایش «اتول سورون» که اجرای آن از ۲ خرداد در تالار دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز شده، تا روز هشتم تیرماه به اجرای خود ادامه می‌دهد.

 

این نمایش هر شب راس ساعت ۱۸:۴۵ و با مدت زمان ۹۰ دقیقه روی صحنه می‌رود.