کد خبر : 6964
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳

نگاهی به سریال «عاشورا» هادی حجازی‌فر

نگاهی به سریال «عاشورا» هادی حجازی‌فر

«عاشورا» هادی حجازی‌فر در راه آنتن تلویزیون است؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد نسخه سریالی «موقعیت مهدی» جامع‌تر وارد زندگی شهید مهدی باکری می‌شود و اتفاقات زیبای مسئولیت او در شهرداری ارومیه را نشان می‌دهد.

به گزارش ایران فیلم پرس، پروژه سریال شهید باکری که نام‌های مختلفی را به خودش دید نهایتاً تحت عنوان «عاشورا» به نمایش درخواهد آمد. البته نسخه سینمایی‌اش با نامِ «موقعیت مهدی» روانه رقابت سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر شد.

 

نسخه‌ای که بعد از جشنواره فیلم فجر بارها گمانه‌زنیِ پخش آن در رسانه‌های مختلف مطرح شد؛ عموماً اسفندماه همزمان با ایام شهادت شهید باکری زمانِ پخش این سریال اعلام می‌شد. اما بعد از مدت‌ها انتظار چندی پیش رسماً اعلام شد که مینی سریال «عاشورا» با روایت زندگی شهیدان مهدی و حمید باکری و یادی از حماسه‌سازان لشکر 31 عاشورا در ایام ماه محرم و صفر به صورت هفتگی از تلویزیون پخش می‌شود.

 

حتی در ادامه این خبر آمد: این مینی سریال همچنین با شروع هفته دفاع مقدس هر شب روی آنتن خواهد رفت. همچنین مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و پشت صحنه از این اثر فاخر هم در دست تولید و آماده شدن برای پخش است. تدوین این مینی سریال به اتمام رسیده و هم اکنون در مرحله صداگذاری، اصلاح رنگ، موسیقی و جلوه‌های ویژه است.

 

اما یکی از سؤالاتی که بیشتر مطرح می‌شود این است چقدر این سریال با نسخه سینمایی‌اش تفاوت دارد؟ داستان «موقعیت مهدی» در زندگی شهید باکری در دوران نوجوانی و بزرگسالی می‌گذرد و به ویژه بخش عمده فیلم در دو عملیات بدر و خیبر سپری می‌شود. پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از داستانِ سریال نشان می‌دهد نسخه سریالی «موقعیت مهدی» با نام «عاشورا» جامع‌تر وارد زندگی شهید مهدی باکری می‌شود و اتفاقات زیبای مسئولیت او در شهرداری ارومیه را نشان می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:اسماعیل سلطانیان درگذشت

 

اتفاقاً هادی حجازی‌فر کارگردان و بازیگر نقش اصلی این اثر، در اظهارنظر جدیدی به همین نکته اشاره کرده که در فیلم و سریال بخش‌های مشترک زیادی وجود دارند. اما سریال قصه‌هایی دارد که در فیلم دیده نشده است.

 

عملکرد خوبِ این فیلم در سینما و فضایِ جشنواره‌ها، یک بار دیگر نشان داد تلویزیون می‌تواند با سرمایه‌گذاری درست، منتخبی در میانِ سینمایی‌ها هم داشته باشد.

 

پیش از این، سیمافیلم مجموعه‌هایی چون «لیلی با من است»، «سفر به چزابه»، «مهمان مامان»، «بانی چاو» و «عبور از خط سرخ » را تهیه و تولید کرده است. نسخه‌های سینمایی این آثار در جشنواره حضور خوبی داشتند. هادی حجازی‌فر سال‌ها به عنوان بازیگر در فیلم‌های مختلف درخشیده و حالا باید دید مخاطبان از نسخه سریالی «موقعیت مهدی» چه استقبالی خواهند داشت؟

 

در کنار هادی‌حجازی‌فر که نقش شهید مهدی باکری را بازی می‌کند، بازیگرانی همچون وحید آقاپور و روح‌الله زمانی و بسیاری دیگر از بازیگران جوان و مستعد در فهرستِ بازیگران سریال “عاشورا” و فیلم “موقعیت مهدی” دیده می‌شود.

 

این مجموعه در میان معدود سریال‌هایی است که پیمان جبلی رییس صداوسیما در ابتدای حضور خود در سازمان به پشت صحنه آن رفت.