کد خبر : 7212
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

مدیرکل هنرهای نمایشی از افزایش بودجه تئاتر خبر داد

مدیرکل هنرهای نمایشی از افزایش بودجه تئاتر خبر داد

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که با همکاری وزیر بودجه تئاتر امسال افزایش پیدا کرده است و یک بودجه اختصاصی هم مجلس برای تولیدهای فاخر تئاتر فراهم کرده است.

به گزارش ایران فیلم پرس، کاظم نظری روز پنجشنبه در حاشیه سفر به خوزستان اظهار کرد: در زمینه بودجه تئاتر پس از نهایی شدن کار، جزییات آن را اعلام خواهیم کرد اما به طور کلی این بودجه چندین برابر شده و حمایت از تئاتر استان‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی با اشاره به دیده شدن برنامه‌های حمایتی از هنرهای نمایشی در برنامه هفتم توسعه گفت: برنامه‌هایی هم برای بودجه و هم برای حمایت از هنرهای نمایشی دیده شده که امیدواریم ابلاغ و اجرایی شود.

 

معرفی دبیر تئاتر فجر به زودی

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انتخاب دبیر چهل و دومین دوره جشنواره تئاتر فجر گفت: رایزنی‌ها در این زمینه ادامه دارد که تا هفته آینده نتیجه آن مشخص و اعلام می‌شود.

 

وی در خصوص توسعه و گسترش هنرهای نمایشی و قرار دادن آن در سبد فرهنگی خانواده‌ها ادامه داد: در راستای رونق تئاتر با معاونت سیما و حوزه تولید تلویزیون رایزنی صورت گرفته و به تفاهم رسیده‌ایم تا گروه‌های نمایشی از آن بهره لازم را ببرند و تولیداتی که در صحنه است ضبط و برای پخش از تلویزیون آماده شود.

 

بیشتر بخوانید:یک مجلس شبیه‌خوانی برای شکسپیر برپا است

 

پخش تئاتر از صدا و سیما

نظری افزود: وقتی آثار و کارهای گروه‌های نمایشی ضبط و از صدا وسیما پخش می‌شود قطعاً قشر بیشتری از مردم کشور می‌توانند از آن بهره‌مند شوند که در معرفی هنرمندان این حوزه نیز مؤثر است.

 

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت مسئولیت اجتماعی صنایع و شرکت‌ها و عوارض آلایندگی برای حوزه هنرهای نمایشی بیان کرد: در این زمینه پیگیری‌هایی از مرکز و استان صورت گرفته است تا از طربق مسئولیت اجتماعی صنایع برای حمایت و تقویت گروه‌های نمایشی استفاده شود.‌

 

حذف جشنوارهای تئاتر غیرموثر

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جشنواره‌های تئاتر سراسر کشور گفت: در کشور حدوداً ۱۶۰ جشنواره تئاتر وجود دارد که وضعیت این جشنواره‌ها در حال بررسی است پس از این بررسی قطعاً جشنواره‌هایی که به توسعه تئاتر کمکی نمی‌کنند حذف خواهند شد.

 

در کل کشور حدوداً ۶۵۰ گروه نمایشی در حال فعالیت هستند و به گفته مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بودجه هنرهای نمایشی در حدود ۲۷ میلیارد تومان است.

 

کاظم نظری، مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به همراه اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در سفری به استان خوزستان آمد. دیدار با هنرمندان و مدیران انجمن‌های تئاتر استان، انعقاد تفاهم نامه هنری میان خوزستان و استان بصره عراق، بازدید از خانه هنرمندان و پلاتوهای تالار آفتاب، رونمایی از چند پوستر و فراخوان از جمله برنامه‌های کاری وی در سفر به استان است.