کد خبر : 8046
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰

نفرت «الیور استون» از یک فیلم

نفرت «الیور استون» از یک فیلم

«الیور استون» کارگردان آمریکایی در اظهار نظری جدید فیلم جدید «جان ویک» را منزجرکننده و همچون فیلم‌هایی مارول غیرقابل باور توصیف کرد.

به گزارش ایران فیلم پرس، ژانر ابرقهرمانی و فیلم‌های اکشن ممکن است در صدر گیشه قرار بگیرند، اما همه آن‌ها را دوست ندارند. فیلم‌های حماسی مانند «جان ویک» یا آثار دنیای سینمایی مارول دوران بسیار خوبی را در صفحه نمایش بزرگ و حتی در تلویزیون و سامانه‌های نمایش آنلاین سپری می‌کنند، اما هر چه محبوب‌تر می‌شوند، منتقدان بیشتری نیز پیدا می‌کنند.

 

چندین کارگردان نمادین هالیوود مانند «مارتین اسکورسیزی»، «فرانسیس فورد کاپولا»،«کوئنتین تارانتینو» و «کن لوچ» چندان دل خوشی از محبوبیت زیادی که این نوع تولیدات در سال‌های اخیر به دست آورده‌اند ندارند و این تولیدات را بیشتر شبیه به یک شهربازی می‌دانند تا یک فیلم و می‌گویند اصلا به یادماندنی نیستند.

 

الیور استون کارگردان هالیوودی در مصاحبه با ورایتی ضمن اعتراف به این که که طرفدار فیلم‌هایی مانند فیلم‌هایی که کیانو ریوز در نقش قاتل معروف «جان ویک» بازی می‌کند یا آثار استودیو مارول نیست، بیان کرد: «جان ویک ۴ را در هواپیما دیدم و فکر می‌کنم فیلم فراتر از یک باور منزجرکننده است. چندش‌آور. نمی‌دانم مردم به چه چیزی فکر می‌کنند. کیانو ریوز در این فیلم لعنتی، سیصد، چهارصد نفر را می‌کشد. من به عنوان یک کهنه‌کار رزمی، باید به شما بگویم هیچ یک از آن‌ها قابل باور نیست. می‌دانم که این یک فیلم است، اما بیشتر از یک فیلم به یک بازی ویدیویی تبدیل شده و ارتباطش با واقعیت قطع شده است. شاید مخاطب بازی ویدیویی را دوست داشته باشد، اما حوصله‌اش سر می‌رود. چند ماشین ممکن است تصادف کنند؟ چند بدلکاری می‌توانید انجام دهید؟ فرق فیلم «سریع و خشمگین» با چند فیلم دیگر چیست؟ این که یک شخصیت فوق بشری مارول باشد یا فقط انسانی مانند جان ویک، هیچ فرقی نمی‌کند. باورکردنی نیست».

 

بیشتر بخوانید:رونمایی از «ماموریت غیرممکن ۷» با تام کروز

«الیور استون»، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده ضدجنگ است که به واسطه کارگردانی سری فیلم‌هایی که درباره جنگ ویتنام ساخت به شهرت رسید و تاکنون سه بار موفق به دریافت جایزه اسکار شده است. «جوخه» (۱۹۸۶)، «متولد چهارم جولای» (۱۹۸۹) و «بهشت و زمین» (۱۹۹۳ )، سه‌گانه معروف اوست که هر یک جنبه‌های مختلفی از جنگ را به‌تصویر کشیده است، «وال استریت»، «پلیتون» و «قاتلین بالافطره» نیز از جمله دیگر آثار شاخص این کارگردان آمریکایی به شمار می‌رود.

 

او در سال ۱۹۷۸ برای فیلم «قطار سریع‌السیر نیمه‌شب» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و دو بار نیز برای فیلم‌های «پلیتون» (۱۹۸۶) و «متولد چهارم جولای» (۱۹۸۹) اسکار کارگردانی گرفته است.

 

جدیدترین فیلم او مستند «اکنون هسته‌ای» است که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد و انرژی هسته‌ای را به عنوان راه حلی برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی نشان می‌دهد.