کد خبر : 9068
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۷

صدای کارتون‌های دهه شصت در شبکه مستند

صدای کارتون‌های دهه شصت در شبکه مستند

مستند «از کودکی تا کودکی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی پرتره‌ای از مژگان عظیمی بازیگر تلویزیون و دوبلور کارتون‌های خاطره‌انگیز «بابا لنگ‌دراز» و «هایدی» چهارشنبه ۷ تیر ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش ایران فیلم پرس، نقل از روابط‌ عمومی شبکه مستند، ابوالفضل توکلی در این باره گفت: «از کودکی تا کودکی» تولید جدید شبکه مستند است و در ۵۲ دقیقه به زندگی شخصی و حرفه‌ای گوینده‌ای پرداخته که همه ما با او خاطره داریم و در بسیاری از فیلم‌ها و کارتون‌های خاطره‌انگیز به‌جای شخصیت‌های آشنا برای ما صحبت کرده است.

 

وی افزود: فیلم‌برداری این مستند تابستان ۱۴۰۱ انجام شد و چون خانم عظیمی خارج از کشور حضور داشتند، مراسم رونمایی و پاسداشت ایشان با تأخیر انجام شد.

 

توکلی گفت: مژگان عظیمی از ۵ سالگی (۱۳۴۵) به دعوت عذرا وکیلی پا به عرصۀ گویندگی رادیو گذاشت و در برنامۀ رادیویی «خردسالان» شروع به کارکرد. او در سال ۱۳۴۹ با دوبلهٔ نقش «جینا» در کارتون پینوکیو برای نخستین‌بار دوبله را نیز تجربه کرد. از کارهای پرآوازه‌ای که عظیمی در دوبلهٔ آن شرکت داشته می‌توان به «ارباب حلقه‌ها»، «پزشک دهکده (برایان)»، «پرستاران»، «قصه‌های جزیره»، «هایدی»، «پینوکیو» و… اشاره کرد. نقش‌آفرینی کرده و خیلی‌ها این بازیگر را با نقش «پسته خانوم» به یاد می‌آورند، ایشان به‌عنوان راویان کتاب‌های صوتی نیز فعالیت دارد.

 

بیشتر بخوانید: نگاهی به برنامه جدید «برو پی کارت»

 

این مستندساز افزود: «از کودکی تا کودکی» با همراهی اکبر منانی، عذرا وکیلی، شراره حضرتی، اردشیر منظم و ابراهیم شفیعی ساخته شده و همکاران خانم عظیمی از اخلاق حرفه‌ای این هنرمند سر ضبط برنامه‌ها سخن گفته‌اند.

 

توکلی درباره نام‌گذاری مستند هم گفت: خانم عظیمی از ۵ سالگی وارد رادیو شده‌اند و با شناختی که از ایشان پیدا کرده‌ام در ۶۲ سالگی هم هنوز همان کودک صادق هستند و گفتار و رفتارشان عاری از محافظه‌کاری بزرگ‌سالانه است، به همین دلیل نام «از کودکی تا کودکی» را برای مستند ایشان مناسب دیدم.

 

«از کودکی تا کودکی» چهارشنبه ۷ تیر ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود تکرار آن هم جمعه ۹ تیر ساعت ۱۶ است.