کد خبر : 9183
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱

ماجرای سوران هنوز در رگ‌های حیاتی انقلاب اسلامی جریان دارد

ماجرای سوران هنوز در رگ‌های حیاتی انقلاب اسلامی جریان دارد

سریال «سوران» تلاش می‌کند با استنادات تاریخی دقیق، چهره منحوس، خطرناک و رذل گروهک‌های نژادپرست تجزیه‌طلب را تبیین کند؛ این جماعت سال‌هاست به اسم کرُد، استقلال، آزادی، ایران‌دوستی و وطن‌‎پرستی، سودای تجزیه‌طلبی و پاره پاره کردن ایران را درسر دارند.

به گزارش ایران فیلم پرس، این روزها شاهد پخش سریالی از تلویزیون هستیم که دارای چند ویژگی مهم است، اول اینکه دومین و شاید مهمترین اثر مرکز سریال سازمان سینمایی سوره است، دوم اینکه این سازمان به طور رسمی و جدّی‌تر از آثار تولیدی مکتوب خود بهره برده و یک اقتباس ادبی مهم را برای سوژه خود برگزیده است که در کنار آن کتابش نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

سوم اینکه دست روی یک سوژه به شدت حساس و مهم اقلیمی و قومیتی گذاشته که تبیین روایی آن در زمان فعلی کاری بشدت جسورانه و پُراهمیتی است. چهارمین ویژگی آن این است که این سریال با توجه به سوژه، موضوعیت، ژانر و ترکیب عواملش می‌تواند تلویزیون را از رکود مخاطب نجات دهد.

 

همه این‌هایی که گفتم درباره «سوران» بود، سریالی در ژانر بیوگرافی – امنیتی – پرتره که اقتباسی دارد از کتاب «عصرهای کریسکان» که روایتی از «امیر سعیدزاده» است؛ یکی از خاص‌ترین رزمندگان دفاع مقدس که سرنوشت عجیب و غم بار او و روایت برشی پُرتلاطم از زندگی‌اش بسیار آموزنده و تامل برانگیز است.

 

سریال به زندگی «سعید سردشتی» می‌پردازد و با برداشتی از دل کتاب و خوانشی از زندگینامه او، داستان «سوران» را پیش می‌برد. «سوران» روایت زندگی منحصر به فرد یک رزمنده‌ سنی کُرد است که رسماً عضو هیچ نیرو و سازمانی نیست، اما در جهت پیش برد اهداف و منافع انقلاب اسلامی در پُرریسک‌ترین ماموریت‌های اطلاعاتی و عملیاتی داخل و خارج از کشور داوطلبانه و مشتاقانه حاضر می‌شود و با وجود اینکه در شهر و محل خود خیلی از دوستان و نزدیکانش عضو کوموله و دموکرات هستند و می‌شوند، اما او تحت تاثیر قرار نگرفته و راه خود را از میان آن‌ها پیدا می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: نگاهی به نکوداشت حجت‌الاسلام قرائتی در تلویزیون

 

روایت «سوران» کاملاً در امروز حاضر نیز مشهود است و در تمامی ادوار و زمان‌ها قابل فهم و لمس، چرا که وجود یک نیروی انقلابی داوطلب فراسازمانی که نماد یک ایرانی خالص است و مجاهدت او در مسیر تحقق، حق، عدالت و آرمان‌ها در مقابل مشی تروریستی و فاشیستی گروهک‌های سازمان یافته تا بن دندان مسلح از سلاح و پول یک دوگانه کاملا خیر و شر ساخته و این موضوع در رگ‌های حیاتی کالبد این جهان همچنان جاری است.

 

شاید عده‌ای که سریال را می‌بینند و یا پیش‌تر و بعدتر کتابش را خوانده و می‌خوانند با خود بگویند، خب این یک رخداد تراژیک تاریخی بوده و تمام شده و دیگر در زمان فعلی محلی از اعراب ندارد، اما باید گفت در کمال تعجب و از یکسو بدیهیات تکرار و تداوم تاریخ، درست در زمانی که قسمت‌های سوم و چهارم سریال در حال بازپخش بود، در درگیری سپاه مریوان با اشرار ضد انقلاب  یکی از پاسداران امنیت بومی کُرد به شهادت رسید.

 

دقت کردید؟ دوباره پاراگراف بالا را بخوانید و بدانید سردشتی‎‌ها و سوران‌ها هنوز هستند و در مقابل کوموله، پژاک، دموکرات و همه عناصر و گروهک‌های تجزیه طلب نیز بقا دارند و هر لحظه در کمین‌اند تا ضربه‌ای به جان، مال و امنیت مردم بزنند.

 

این سریال و پرداختن به همچین سوژه و داستانی و نیز همزمانی رخداد چنین واقعه‌ای در دل کردستان کاملا موضوعیت عینی، زمانی و مکانی در گذشته و پیوستی در حال دارد، که اگر واقعاً نبودند چنین نیروهای داوطلب و جان برکف بومی، این انقلاب و این ایران مشخص نبود سر از کجا در خواهد آورد.

 

سریال «سوران» تلاش می‌کند به خوبی و با استنادات تاریخی دقیق، چهره منحوس، خطرناک و رذل گروهک‌هایِ نژادپرستِ تجزیه‌طلب را تبیین کند و به همگان به ویژه نسل جدید دورافتاده از کتاب و تاریخ بفهماند، این جماعت سال‌هاست به اسم کرُد، استقلال، آزادی، ایران دوستی و وطن‌‎پرستی، سودای تجزیه‌طلبی و پاره پاره کردن ایران را در سر دارند و با وجود زیست عادی در دل مردم مظلوم و مقتدر کُرد، اما منتظر کوچکت‌ترین لحظه‌اند تا سر هم اقلیم خود را که تا دیروز با او مراوده داشته ببرند و با یک عملیات تروریستی جان هزاران کودک و زن کُرد و جای جای ایران را بگیرند، و اگر نبود جان‌فدایی و درایت افرادی همچون سعید سردشتی یا همان «سوران» قصه سریال، هر روز باید شاهد خسارات فراوانی از سوی این ریز غده‌های سرطانی می‌بودیم. توده‌های بدخیمی که به جان اقلیم ناب و پاره تن ایران یعنی کردستان افتاده، از منابع جمهوری اسلامی انگل‌وار تغذیه کرده و علیه آن اقدام می‌کنند.

 

«سوران» در عصر حاضر براستی و درستی قصه عشق، تردید و مبارزه است، عشق به وطن، تردید در دل غبار فتنه و جنگ و تبیین روایت‌ها و مبارزه برای آزادی و آزادگی مام میهن از نکبت تروریسم تجزیه طلبی که در هر رنگ و لباس می‌خواهد این ایران، مقتدر نباشد و نماند، اما سوران‌ها هرگز اجازه چنین خیال واهی را به آن‌ها نخواهند داد. سریال را با تمام وجود ببینید و فهم کنید که تلنگری تاریخی است برای نشان دادن حال فعلی وطن، در مبارزه همیشگی با بدخواهان این مُلک و در نهایت صلابت ابدی ایران جان.