کد خبر : 9225
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰

پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی به مناسبت نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی تهران-مبارک گفت: تکامل وتکمیل هنرهای نمایشی، یقینا همزاد آدمی در طول تاریخ و همراز ِ او در زیست ذهنی و جهان فکری او بوده است.

به گزارش ایران فیلم پرس، محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه برگزاری نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های عروسکی تهران-مبارک، پیامی را منتشر کرد.

 

در متن پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

 

به نام نقش بندصفحه ی خاک

 

تکامل و تکمیل هنرهای نمایشی، یقینا همزاد آدمی در طول تاریخ و همراز ِ او در زیست ذهنی و جهان فکری او بوده است. در این سیر و مسیر ، این گونه ی هنری توانسته است از گذشته های دور با ساده ترین ابزار تا بهره گیری از امکانات ِ نو ، همواره تخیّلات و آرزوهای آدمی و میل او  به برقراری ارتباط با همنوع یا تصوّر خود از نیرو های برتر طبیعی یا تمایل به جاودانگی و تحسین او از حقیقت های والای معنوی را به صحنه ی تماشا بیاورد.

 

در این فرایند، پیکره های دست ساز او با سابقه ای نزدیک به چهار هزار سال در این مرز پرگهر، نمایشگر وفادار ِ تلاش های نمادین و پیوسته ی انسانی بوده است و رمز ِ تداوم این تلاش چند هزار ساله را هم باید در مقبولیّت و صمیمیّت ِ مضامین مردمی و سادگی ذهن و دلمشغولی ها و عواطف او و نوع خوانش هنرمند از زندگی و زیستن در این دنیای غریب دانست؛  افزون بر گفته های پیشین، باید به هوشمندی و توانمندی هنری آفرینشگران این پیکرک ها و عروسک ها توجه داد که در عین ِ سادگی در ساختارو ظاهر و محدودیّت های تکاپویی، توانمندی و تحرّک ِ بالایی در بازشناسی، بازگویی و بازتولید گمشده های فطری آدمی دارند؛ بی هیچ نیازی به میانجیگری اسباب زمینی و زمانی و به همان اندازه عمیق و باصفا. همانند دنیای ِ بی آلایش کودکان و روستاییان و احساسات زلال ِمردمان گذشته.

 

بیشتر بخوانید: «سکوت آوازخوان» روایتی از گسستن زنجیر انتقام

 

این صفا و سادگی و توانایی، در بستری سرشار از قصّه و تجربه و دغدغه و عاطفه، و شیوه هایی مشحون از ظرافت و رمز گونگی، ترکیب یافته است و با همراهی ِ کلام و نوا و ریتم و حرکت و قدرتی خارق العاده در ارتباط گیری و چیزی نزدیک به شعبده، بر صحنه ی نمایش عروسکی جلوه می کند و بار ِ این همه را،  پیکرک هایی کوچک اما بزرگ و کهنسال، به برکت صفا و زلالی و کودکانگی عروسک گردانانشان و برخاسته از آگاهی آنها از مبانی و مولّفه های فرهنگ و هنر این سرزمین کهن و خداشناس، بر دوش می کشند.

 

“نوزدهمین جشنواره‌ی بین المللی هنر نمایش های عروسکی تهران-  مبارک ” ، اینک با چنین بضاعت و صبغه و سابقه ای به ادامه مسیر خود، پا گذاشته است و در چشم انداز فکری خود، نمایش ِ ظرفیت های جهانی تمدّن‌ساز ِ این کشور و عینیّت بخشی به رشد کمّی و کیفی نمایش های عروسکی را از طریق توجّه به اشتراکات فرهنگی و تبادلات مفید ملی و بین المللی دنبال می کند.

 

تحقّق چشم انداز ِ “ایران اسلامی، به عنوان قطب نمایش های عروسکی منطقه” با تکیه بر ظرفیت هایِ  وسیع فرهنگ و هنر مردمی و آموزه‌های فضیلت ساز دینی و آیینی افق روشن این تلاش است.

 

فرصت ِ مغتنم برگزاری این رویداد هنری را قدربدانیم و از درگاه لایزال الهی ،تلالو تمدن نوین اسلامی و توفیق و سربلندی و رضایت خاطر تمامی ِ تلاشمندان ارجمند این عرصه را مسالت نماییم.

 

محمود سالاری

 

معاون وزیر در امور هنری