کد خبر : 9813
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۷

ساخت فیلم و سریال در غزالی چقدر آب می‌خورد

ساخت فیلم و سریال در غزالی چقدر آب می‌خورد

مدیر شهرک سینمایی و تلویزیونی غزالی از نرخ‌نامه‌ها و سوبسیدهایی می‌گوید که براساس طبقه‌بندی و فضای محتوایی اتفاق می‌افتد؛ رئیس مرکز تولید فنی سیما اعتقاد دارد در ایران تولید ارزان است چون اینجا هزینه‌ها دلاری محاسبه نمی‌شود.

به گزارش ایران فیلم پرس، مجتبی برزگر: شهرک‌های سینمایی،‌ جاذبه‌هایی منحصربه‌فرد و کم‌تعداد در سراسر جهان‌اند که به‌دلیل داشتن دکور‌های آشنا، همواره جذاب‌ بوده‌اند. هالیوود آمریکا و چینه‌چیتا در ایتالیا، از مشهور‌ترین شهرک‌های سینمایی در سراسر جهان‌اند که هرساله بازدید‌کنندگان زیادی دارند. در ایران هم چندین شهرک سینمایی وجود دارد که نوستالژیک‌ترین آن‌ها شهرک سینمایی غزالی در غرب تهران است.

 

به‌دلیل داشتن دکور‌های فراوانی از تهران قدیم و نیز دکور فیلم‌ها و سریال‌هایی که بار‌ها و بار‌ها آن‌ها را در سینما و تلویزیون دیده‌ایم، بازدید از این شهرک، یک اتفاق خاطره‌انگیز خواهد بود. با دوربین تسنیم وارد شهرک می‌شویم؛ در یکی از غربی‌ترین نقاط تهران در منطقه‌ 21، محوطه‌ بزرگی قرار دارد که به شهرک سینمایی غزالی معروف است.

 

ساخت این مجموعه در اواخر سال 1358 با تلاش علی حاتمی، کارگردان فقید سینمای ایران، در زمینی به‌مساحت 10  هکتار کلید خورد. قرار بود دکور‌هایی در اندازه‌ واقعی برای بازسازی بخشی از تهران قدیم‌ ساخته شود. میدان توپخانه، ساختمان عدلیه، خیابان لاله‌زار، سینما تابان، گراندهتل و عکاسخانه از جمله مکان‌هایی بودند که قرار بود دکور‌های معادل آنان در شهرک سینمایی ساخته شود. ساخت مجموعه با زحمات فراوان تا 1364 به‌طول انجامید و دکور ساختمان‌های مهمی در آن ایجاد شد. ا‌ین دکور‌ها، تا همین امروز برای ساخت فیلم‌ها و سریال‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علی حاتمی طراح اولیه شهرک

طرح و پیشنهاد اولیه شهرک را علی حاتمی در سال 1358 مطرح کرد.  «هزاردستان» نام سریالی بود که علی حاتمی طرح اولیه‌ آن‌ را به‌نام جاده ابریشم در سال 1355 نوشته بود. ازآن‌جایی که این سریال شرایط  تاریخی و جغرافیایی متناسب با دوران اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی را می‌طلبید، احداث شهرک سینمایی نیز با طراحی خاص آغاز شد، ابتدا عکس‌‌هایی از ساختمان‌ها، عمارات دولتی، محله‌‌ها، خیابان‌‌های تهران و لباس و نوع پوشش جامعه در آن زمان تهیه شد.

 

حاتمی عکس‌‌ها و اسناد را در شهرک سینمایی ایتالیا، به‌نام چینه‌چیتا با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلو‌های کوچکی به وجود آورد، سپس با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به‌نام جانی کورتینا و گروه بزرگ او، نقشه شهرک را ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از شهرک به ایران بازگشت. پس از مدتی با بررسی اراضی کناره‌ بزرگراه تهران ـ کرج، احداث شهرک در اسفند سال 1358 آغاز شد.

 

به‌طور کلی مجموعه‌ دکور‌ها و بنا‌های موجود در شهرک سینمایی غزالی به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ بنا‌ها و دکور‌های دوره قبل از اسلام، بعد از اسلام و دوران معاصر. در این بین، مجموعه دکور‌ها و بناهای دوره‌ معاصر با مساحتی بالغ بر 62 هزار مترمربع، بزرگترین بخش است. برای کسانی که تماشای طهران قدیم و خاطره‌های آن برایشان جذاب است، تماشای دکوری از خیابان ‌لاله‌زار و گراندهتل فرصتی استثنایی محسوب می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:واکنش محمدرضا ورزی به سوزاندن قرآن کریم

 

در ادامه این دو لوکیشن را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

خیابان لاله‌زار شهرک سینمایی

خیابان لاله‌زار از قدیمی‌ترین و نوستالژیک‌ترین خیابان‌های تهران است که در گذشته به آن شانزه‌لیزه‌ ایران لقب داده بودند. این خیابان در قدیم دشت سرسبزی بود و لاله‌های فراوان در آن می‌رویید، اما بعد‌ها به خیابانی تبدیل شد که از میدان توپخانه شروع و به چهارراه اسلامبول ختم می‌شد. لاله‌زار در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی یکی از خیابان‌های مدرن و نماد نوگرایی در ایران بود. بسیاری از تئاتر‌ها، رستوران‌ها، تجارت‌خانه‌ها، کاباره‌ها، پیاله‌فروشی‌ها، خیاط‌‌خانه‌ها، سینما‌ها و فروشگاه‌های معروف ایران در این خیابان قرار داشتند. حضور این خیابان در سریال هزار‌دستان الزامی بود و مساحتی در حدود 4 هزار مترمربع به دکور آن اختصاص داده شد.

 

گراندهتل

گراند‌هتل از اولین هتل‌های لوکس و مدرن در ایران بود که در خیابان لاله‌زار قدیم وجود داشت. امروزه گراند‌هتل، به نگین شهرک سینمایی معروف شده و با مساعدت مسئولین، تبدیل به مجتمع پذیرایی گراند‌هتل گردیده است. این مجتمع دارای تالار عروسی، رستوران، چایخانه سنتی، پارکینگ اختصاصی، آتلیه فیلم برداری، خنچه‌های متنوع عقد، گل‌آرایی، شمع‌آرایی، آتش‌بازی، ماشین‌های کلاسیک، دو سالن مجزا و حیاط هزاردستان است. ضمن گشت‌وگذار در شهرک، می‌توان از رستوران گراندهتل نیز جهت صرف غذا استفاده کرد. در اواخر هفته و روز‌های تعطیل، موسیقی زنده نیز در گراند‌هتل پخش خواهد شد.

 

دوراهی کوفه ـ اورشلیم

اما به‌دلیل کثرت و تنوع لوکیشن، این شهرک میزبان فیلم‌ها و سریال‌های زیادی بوده است. بخش تهران قدیم، علاوه بر سریال هزار‌دستان، لوکیشن فیلم‌هایی نظیر کارآگاه علوی، کیف انگلیسی، کلاه‌پهلوی، مدار صفردرجه، شب دهم، در چشم باد، سرزمین کهن، جهان‌پهلوان تختی و شهرزاد بوده است.

 

از لاله‌زار تا دوراهی کوفه ـ اورشلیم در این شهرک راهی نیست. در بخش اورشلیم شهرک سینمایی غزالی با گذر از مجسمه‌های بزرگی از فراعنه، به محوطه‌ عظیمی می‌رسیم که در آن کاخ هیرود، خانه مریم مقدس، هیکل سلیمان، معبد و بازارچه را می‌بینید که یادآور سریال تاریخی مریم مقدس است. بخش کوفه نیز با خانه‌هایی قدیمی، چاه‌های آب و دلو، برج‌وبارو‌ها و خانه‌های خشتی، محل فیلمبرداری مجموعه امام علی(ع) بوده است. از بخش کوفه، بعدها در ساخت سریال‌های تنهاترین سردار، ولایت عشق، طفلان مسلم، آخرین دعوت و دیگر سریال‌های مذهبی نیز استفاده شد.

 

نام این شهرک ایران است نه غزالی!

دوربین تسنیم بخش‌های مختلف شهرک غزالی را در قاب خود به نمایش درآورده و با مهدی میرچی مدیر شهرک سینمایی تلویزیونی غزالی و سیدباقر حاجی‌سیدرضی رئیس مرکز تولید فنی سیما نیز به گفت‌وگو پرداخته است، اول از همه نکته جالب این بود که سیدرضی رئیس مرکز تولید فنی سیما برای اولین بار این نکته را یادآور شد نام این شهرک ایران  است نه غزالی! اینجا، زمین آقایی به‌نام غزالی بوده است، این هم نکته جالبی بود تا به حال کسی نشنیده بود، در واقع می‌توان گفت اینجا (شهرک غزالی) می‌توان به عمق تاریخ سفر کرد، آدمی را با خودش به 100 سال پیش می‌برد.

 

اما هر لحظه که در این شهرک قدم برمی‌داریم یاد سریالی نوستالژی در ذهن مرور می‌شود؛ از سریال «کلاه‌پهلوی» و کارگردان فقید و بزرگ سینما و تلویزیون ایران مرحوم سیدضیاء‌الدین درّی تا سریال «شهرزاد» حسن فتحی، سریال «معمای شاه» و خانه دکتر وزیری و حتی سریال «مهیار عیار» شبکه دو را که برای ماه رمضان تولید می‌شود، می‌بینیم. در این مسیر که با میرچی همراهیم او ما را با خودش به حلبی‌آباد که برای سریال «معمای شاه» طراحی شده بود و کاخ‌های در حال بازسازی مثل کاخ هارون‌الرشید و لوکیشن «کلاه‌پهلوی» و لاله‌زار می‌برد.

 

در مسیر سردرِ مسجد قندی را می‌بینیم که خطاطی‌های برجسته روی آن خودش یک میراث به‌حساب می‌آید از آخرین کارهای خط استاد مافی است، یا محله خانی‌آباد زنده‌یاد حاتمی که براساس فیلمنامه جهان‌پهلوان تختی ساخته شده است.

 

دیدن آن پنجره‌های قدیمی زمان قدیم که اصطلاحاً به آنها «ارسی» می‌گویند، حال‌مان را خوب می‌کند، فضای باز و دلنشینی که همه‌چیز در آن وجود دارد؛ از جلوه‌های ویژه و سوله‌های لباس و گریم تا کافه‌های قدیمی و جدیدی که در شهرک غزالی مرتب و منظم کنار هم قرار دارند.

در همان خیابان‌های لاله‌زار قدم می‌زنیم می‌توانیم سری به «هزاردستان» علی حاتمی بزنیم؛ در واقع اینجا می‌توان رضا خوشنویس‌ها را جست‌وجو کرد. علی حاتمی در سال 1358 به‌واسطه ساخت سریال “هزاردستان” تصمیم می‌گیرد تهرانِ زمان پهلوی اول و پهلوی دوم را در یک قواره کوچک‌تر بازسازی کند.

گفت‌وگو با مدیران در شهرک غزالی

از مهدی میرچی مدیر شهرک سینمایی تلویزیونی غزالی پرسیدیم یک فیلم روزانه بخواهد لوکیشن بگیرد چقدر برای آن فیلم هزینه دارد، به خبرنگار تسنیم گفت: شهرک سینمایی تلویزیونی ایران با توجه به رویکردی که در چند سال اخیر دارد با یک نرخ‌نامه سازمانی خودش را مواجه کرده است؛ هر عزیزی که با تولید محتوا به شهرک مراجعه کند و عوامل تولید و کاری که می‌خواهد تولید کند چه اتفاقاتی برای او حادث می‌شود و چه هزینه‌هایی برای آن فرد تولیدکننده دارد. ما همچون پروژه‌های سازمانی طبقه‌بندی برای نرخ‌نامه انجام دادیم. پروژه داستانی و لوکیشنی برای تصویربرداری و فیلمبرداری انتخاب کند متناسب با آن طبقه‌بندی خودش این اتفاق رقم می‌خورد. پروژه ج، ب، الف، الف‌ویژه و پلتفرم‌ها را با توجه به بودجه‌هایی که دارند و براساس نرخ‌نامه درنظر گرفتیم.

 

حضور دو کشور عراق و لبنان/ ایران ارزان‌تر از همه‌جا

نکته‌ای که سیدباقر حاجی‌سیدرضی رئیس مرکز تولید فنی سیما به‌گونه‌ای دیگر مطرح کرد که ناظر بر حضور دو کشور عراق و لبنان برای ساخت برنامه بیگ پروداکشن در شهرک غزالی‌اند؛ او به خبرنگار تسنیم گفت: چرا به کشور ایران روی می‌آورند تا سریال و فیلم بسازند؛ چون در ایران تولید ارزان است ما با دلار با آنها حساب نمی‌کنیم با ریال حساب می‌شود و ازاین‌رو برای تولیدکنندگان کشورهای خارجی هم مقرون به صرفه‌تر است، البته ما هم از حضورشان استقبال می‌کنیم.

 

میرچی در ادامه درباره سوبسیدها و یارانه‌ها صحبت کرد که به کدام نوع کارها می‌رسد؛ او تأکید کرد: ما سوبسیدها (یارانه‌ها) را می‌خواهیم به پروژه‌ها بدهیم منتخب نمی‌کنیم؛ این یارانه‌ها و امتیازها براساس محتوا داده می‌شود. نرخ‌نامه سازمانی کاملاً مشخص شده است. همین‌جایی که با همدیگر صحبت می‌کنیم لوکیشن خانه وزیری است؛ اگر قرار باشد پروژه‌ای اینجا ساخته شود و مجموع خانه وزیری را برای تصویربرداری انتخاب کند حتماً حجم بالای مبالغ را به خودش اختصاص می‌دهد و صاحب اثر باید اینجا مدیریت کند؛ مثلاً بگوید “من از فضای خارجی یا داخلی خانه وزیری می‌خواهم استفاده کنم.”، برای ما مصداق و معیار آن تصویربرداری است که در آن لوکیشن اتفاق می‌افتد.

 

زمان بازدیدها از شهرک غزالی؟

با میرچی صحبت‌هایمان را ادامه می‌دهیم و از بازدید مردم و گروه‌های مختلف و علاقه‌مند می‌گوید. به‌خاطر اینکه پروژه‌ها فعال‌اند گروه‌ها می‌توانند از شنبه تا چهارشنبه در ساعت‌های 9 صبح تا 6 بعدازظهر و مردم و خانواده‌ها روزهای پنجشنبه و جمعه در همین ساعت‌ها برای بازدید به شهرک غزالی مراجعه کنند.

 

سیدرضی رئیس مرکز تولید فنی سیما به امکاناتی اشاره کرد که در شهرک غزالی فراهم است. او گفت: امکانات ما در شهرک غزالی با اختلاف از جاهای دیگر در کشور بیشتر و بهتر است. نسبت به بیرون از کشور عددها آن‌قدر بزرگتر است دوستان بیرونی‌هایش را می‌گیرند و داخلی‌هایش را داخل ایران می‌آورند و تصویربرداری کنند، چون واقعاً به‌صرفه نیست تمام امکانات، تجهیزات و آدم‌ها را با خودشان به خارج از کشور ببرند. ما اینجا در حال انجام کارهایی هستیم که شهرک مقرون به صرفه‌تر شود حتی اگر بخواهند پروژه‌ای را در تهران تصویربرداری کنند، در واقع معتقدیم شهرک از هرجایی ارزان‌تر خواهد بود.

 

میرچی نیز درباره‌ پروژه‌های در حال تولید در شهرک غزالی توضیح داد: تا قبل از مدیریت جدید دو برنامه تلویزیونی، دو سریال و دو اثر پلتفرم خانگی اینجا فیلمبرداری می‌شد. در زمان حاضر 19 برنامه تلویزیونی در شهرک غزالی در حال تولید است، دو برنامه بین‌الملل فعال است و پنج سریال در شهرک غزالی در حال تولید است که از جمله سریال‌های «مهیار عیار»، «نامیرا»، «نائله»، «تنها گریه کن»، «سلمان فارسی» و فیلم‌های سینمایی «بهشت تبهکاران» و آیینه» در حال تولیدند و در واقع شش سوله که پیش از این انبار بوده تبدیل به استودیوی تلویزیونی شده است.

 

برای بازدید از این شهرک سینمایی به آدرس تهران، کیلومتر 15 جاده مخصوص کرج، بعد از کارخانه سایپا، خیابان پنجاه و پنجم بروید.