با این همه چرایی این قبیل حوادث جای تأمل جدی دارد و ما را با این پرسش مواجه می‌کند که در نهایت چه کسی پاسخگوست؟ هشدارها و ای کاش‌هایی که قبل از بُروز حادثه باید توجه جدی به آن می‌شد و احتمالا نشده که هر بار چند خانواده‌ داغدار شده‌اند.

 

 

 

به انگیزه اتفاق اخیری که در پشت صحنه سریال «سلمان فارسی» به واسطه خراب شدن یک پل رخ داد، نگاهی دارد به حادثه‌سازترین پروژه‌های تلویزیونی سال‌های اخیر که اوج آن را در سال‌های گذشته و به‌واسطه شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم.

فاجعه‌ انفجار و ای‌کاش‌های ۱۰ ساله برای «معراجی‌ها»

۱۸ دی ماه سال ۹۲، حادثه تلخ انفجار در پشت صحنه سریال «معراجی‌ها»، منجر به کشته شدن پنج نفر شد و غم بزرگی را در میان اهالی هنر بر جای گذاشت.

 

 

ماجرا از این قرار بود که حین آماده‌سازی صحنه‌های مربوط به جنگ، یک انفجار رخ می‌دهد و علی اکبر رنجبر (مدیر شهرک سینمای دفاع مقدس)، جواد شریفی‌راد (مسوول جلوه‌های ویژه)، رضا فرجی (دستیار تولید)، مهدی مرادی (جلوه‌های ویژه)، جمشید اصفهانی‌فر (نگهبان) در لحظه جان‌ خود را از دست می‌دهند و حمید شهیری (طراح صحنه) و مرتضی مولایی در بیمارستان بستری می‌شوند.

 

 

آتش‌سوزی مرگبار در «خواب زده» سیروس مقدم

مهرماه سال ۹۸ بود که مهدی جعفری، طراح صحنه به دلیل آتش‌سوزی در محل تصویربرداری سریال نمایش‌خانگی «خواب‌زده» دچار سوختگی حاد شد و بعد از دو روز بستری شدن در بیمارستان درگذشت.

 

 

این سریال آخرین روزهای تصویربرداری را پشت سر گذاشته بود و این حادثه رخ داد. الهام غفوری، تهیه‌کننده سریال در توضیح این حادثه گفته بود: «کار ما در آن لوکیشنی که وحید جعفری دچار سوختگی شد، تمام شده بود و همه عوامل به خانه‌های خود رفته بودند. نمی‌دانیم واقعا چه اتفاقی افتاده است. لوکیشن ما فینال کار بود و کاملا برای فیلم‌برداری آماده شده بود و همه باید آنجا را ترک می‌کردند. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که ایشان دوباره به لوکیشن بازگشته و آن اتفاق افتاد اما ما احتمال می‌دهیم در آن لوکیشن گاز پیچیده و او دچار سوختگی شده است.»

 

 

مرگ پیمان ابدی در صحنه یک تله‌فیلم

سال ۸۸ بود که پیمان ابدی سر صحنه یک تله‌فیلم در منطقه کن و سلقان تهران جان خود را از دست داد. او به واسطه‌ی فعالیت‌های بین‌المللی‌اش به ویژه در سریال موفق «هشدار برای کبری ۱۱» نامی شناخته‌شده در سینمای ایران بود. با این همه، ابدی بعد از سال‌ها فعالیت در فیلم‌های حادثه‌ای اکشن دنیا، با حادثه‌ای فجیع، جانِ خود را در ایران از دست داد. او بر سرِ صحنه‌ای از فیلم «چشم‌های نامحسوس» قرار بود به جای بازیگر اصلی کوکتل مولوتفی را روشن کند و داخل اتوبوس بیندازد و سپس از آن بیرون بپرد. بار اول فندک عمل نکرد و تا او خم شد کوکتل مولوتف را بردارد و روشن کند، اتوبوس به انتهای مسیر رسیده بود. او دیر خود را از اتوبوس پرت کرد. قرار بود این وسیله نقلیه در دره پایین بیفتد اما روی سینه پیمان ابدی توقف کرد و مواد منفجره عمل کردند.

 

 

 قطع انگشت دست مهران مدیری در صحنه سریال «قلب یخی»

بازی مهران مدیری در سری جدید سریال «قلب یخی» با حادثه‌ای تلخ همراه بود. در یکی از صحنه‌ها که سکانس پرزحمت و پرهزینه‌ای بود، پای مدیری می‌لغزد و او برای حفظ تعادل به شیشه‌های شکسته چنگ می‌اندازد و ناگهان انگشت کوچک دست راستش قطع می‌شود.

 

 

مدیری درگیر و دار فیلمبرداری، با وجود قطع انگشت، بازی در سکانس را به پایان می‌رساند. بعد از آن تازه گروه، متوجه ماجرا می‌شوند و مدیری و انگشتش را به بیمارستان می‌رسانند. انگشت مدیری پیوند زده می‌شود اما حس و عصب آن بازنمی‌گردد. از این رو شما در عکس‌های منتشر شده از سریال «ویلای من» می‌بینید که مهران مدیری دستکش سیاه چرمی به دست دارد.

 

 

و اما چرا پُل در پروژه «سلمان فارسی» بر سر هنروران آوار شد؟

آن‌گونه که از اخبار و شواهد در رسانه‌ها پیداست، پلی که در حادثه دلخراش «سلمان فارسی» ساخته شده بود، غیراستاندارد بود و همین منجر به بروز حادثه شد. در واقع عوامل مشغول فیلم‌برداری سریال در روستای خیج شاهرود بودند که بر اثر فرو ریختن پل، بر سر هنرورانِ این سریال دو نفر فوت شدند و چهار نفر مصدوم.

 

 

پل و سازه‌ها که فرو می‌ریزد حجم سازه‌ها به گونه‌ای بوده که دو تن از هنروران، سیدعلی نعیمی و حمید ظهیری در این حادثه جان خود را از دست می دهند. ارتفاع پل حدود یک متر بوده است و آنچنان بلند نبود اما هنرورها بر اثر برخورد با سازه مصدوم شدند.

 

 

ناگفته نماند که تاکنون هیچکدام از مدیران و مسئولان صداوسیما در پی بروز این حادثه، توضیحی نداشته‌اند و حتی پیامی برای ابراز همدردی هم منتشر نشده است.

 

 

حوادث دیگر در سریال‌ها

در طول این سال‌ها اتفاقات ناگوار دیگری هم در برخی آثار از جمله سریال‌های نمایش خانگی رخ داده است که از میان آنها می‌توان به حادثه آتش‌سوزی در سریال «خواب‌زده» سیروس مقدم اشاره کرد.

 

 

در برخی آثار سینمایی نیز حوادث مرگباری در صحنه‌ها هنرمندان را به کام مرگ برده است که از جمله آنها می‌توان به حادثه پیش آمده برای کارگردان سینما ـ سید علی سجادی حسینی ـ اشاره کرد که ۲۶ مهرماه ۱۳۷۳ بر اثر اصابت گلوله، سر صحنه‌ی فیلمبرداری «خط آتش» درگذشت. او هنگام ساخت فیلم «خط آتش» در تمرین صحنه‌ای بر اثر شلیک تفنگی که به اشتباه مسلح بود، جان خود را از دست داد.