کد خبر : 6394
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۴

بودجه تئاتر کشورمان شبیه به شوخی است

بودجه تئاتر کشورمان شبیه به شوخی است

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی در نشست خبری رویداد تئاتر صاحبدلان از یودجه اندک تئاتر کشور گلایه کرد و این بودجه را شبیه به شوخی خواند.

به گزارش ایران فیلم پرس، نشست خبری رویداد تئاتر صاحبدلان صبح امروز دوشنبه 22 خرداد 1402 در سالن ساختمان دفتر موسیقی برگزار شد.

 

این نشست با حضور کاظم نظری مدیر کل هنرهای نمایشی، فائزی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین و محمود فرهنگ دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان همراه بود.

 

اجرای این برنامه برعهده علیرضا سعیدی بود که از پیشکسوتان عرصه رسانه در حوزه تئاتر است. سعیدی در شروع مراسم به کلیه حاضران خیرمقدم گفت و توضیحاتی درباره این رویداد ارائه کرد.

 

بخش نخست این برنامه به رونمایی از پوستر بخش بین‌المللِ رویداد تئاتر صاحبدلان اختصاص داشت. تئاتر صاحبدلان دوازدهمین دوره خود را پشت سرمی‌گذارد و این دوره اولین بار است که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: مجلس برای بودجه تئاتر قول داد

 

مسئولان حاضر در این نشست توضیحاتی درباره ابعاد مختلف رویداد تئاتر صاحبدلان ارائه کردند که متن صحبت‌های هر کدام را در ادامه می‌خوانید:

 

نخستین دوره بین‌المللی تئاتر صاحبدلان به میزبانی قزوین

محمدحسین فائزی: اولین دوره بین‌المللی رویداد تئاتر صاحبدلان از 28 خرداد تا یکم تیر در قزوین برگزار می‌شود. در این چند روز میزبان چهار نمایش صحنه‌ای، چهار اجرای تعزیه، چهار اجرای نقالی و پنج اجرای رادیو نمایش خواهیم بود.

 

رقم بودجه تئاتر کشور شبیه به شوخی است

کاظم نظری مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی: استان قزوین گروه‌های حرفه‌ای و مخاطبان خوبی دارند که از نمایش‌های دینی به خوبی استقبال می‌کنند. امیدواریم این رویداد در قزوین بماند و به واسطه برگزاری این رویداد زیرساخت‌های نمایشی این استان را تکمیل کنیم.

 

دوستان در مجلس وعده داده‌اند که بودجه‌ای ویژه برای تئاتر کشور در نظر بگیرند. وزیر ارشاد قول داده که امسال بودجه تئاتر را چند برابر کنند.

 

بودجه تئاتر کشور 27 میلیارد تومان است که با این بودجه باید چندین جشنواره سراسری و بین‌المللی را برگزار کنیم، چندین جشنواره استانی را برگزار کنیم، به گروه‌ها کمک هزینه اجرا بدهیم، کتاب چاپ کنیم و پژوهش انجام دهیم و… این بودجه برای تئاتر مملکت ما بسیار ناچیز است.

 

چهار میلیارد تومان بودجه رویداد تئاتر صاحبدلان است

محمود فرهنگ دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان: این رویداد در طول سال برنامه منظمی برای تولید آثار‌نمایشی در بخش‌های مختلف دارد. برای اولین بار در این دوره نگاهی جدی به کشورهای مسلمان داریم تا بتوانیم از ظرفیت این کشورها استفاده کنیم.

 

تلاش کردیم تعدادی از ادبیات نمایشیِ اسلامی را که جنبه جهان شمولی دارند به زبان‌های انگلیسی ترجمه کنیم. همیشه از ضعف بودجه در تئاتر رنج برده‌ایم و اکنون هم رنج می‌بریم. ظرفیت تئاتر ما بالا رفته و جمعیت اهالی تئاتر بیشتر شده اما بودجه تئاتر همچنان محدود است.

 

حدود 150 گروه در طول یک سال گذشته تلاش کرده‌اند. حدود 60 اثر از کشورهای مسلمان به این رویداد رسید که تعدادی از این اجراها در قزوین به صحنه می‌روند. این رویداد باید در سال گذشته برگزار می‌شد اما به امسال موکول شد. برای سال گذشته 16 نمایش را انتخاب کرده بودیم که با تغییر زمان برگزاری، در نهایت به چهار گروه برای حضور در این رویداد رسیدیم.

 

کشورهایی مانند چک، فرانسه و ایتالیا هم آثاری برای حضور در رویداد داشتند؛ که مورد توجه تیم انتخاب قرار نگرفتند. در سال‌های گذشته توجه جدی به رویداد صاحبدلان نشد. حدود 10 سال پیش، رویداد صاحبدلان حدود 2 میلیارد تومان بودجه داشت. اما در سال‌های بعد این بودجه کم و کمتر شد. امسال بودجه رویداد تئاتر صاحبدلان حدود 4 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. امسال بالاترین کمک را به گروه‌ها داشتیم که حدود 15 میلیون تومان بود.

 

چهار گروه از عراق و عمان

مژگان وکیلی مسئول بخش بین‌الملل رویداد صاحبدلان: از سال گذشته برنامه حضور گروه‌های بین‌المللی را در این رویداد شروع کردیم. دو گروه نمایشی از عراق و دو گروه از کشور عمان به رویداد صاحبدلان راه یافته‌اند.