کد خبر : 7560
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۱

مستندی متفاوت از دفاع مقدس در تلویزیون

مستندی متفاوت از دفاع مقدس در تلویزیون

«سیزده. پنجاه و نه» به کارگردانی محمدصادق رمضانی مقدم با نگاهی متفاوت به دفاع مقدس امشب از شبکه مستند پخش خواهد شد.

به گزارش ایران فیلم پرس، در سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی(ره) مستند «سیزده. پنجاه و نه» به تهیه‌کنندگی مشترک مجتبی احسانی و هاشم مسعودی با نگاهی متفاوت به دفاع مقدس خصوصاً سال‌های ابتدایی جنگ ساخته شده و به زوایای دیده نشده جنگ تحمیلی پرداخته است.

 

این مستند محصول ارتباط با رزمندگان و راویان دفاع مقدس است و سعی دارد  به ابعاد و افراد و وجوه مغفول مانده در موضوع دفاع مقدس بپردازد، مثلا افرادی که در پشیبانی جبهه خدمت می‌کردند و هیچ‌گاه نام و نشانی از آنها شنیده نشده است و هیچ فرد یا نهادی گنجینه‌ خاطرات و تاریخ شفاهی آنان را ثبت و ضبط نکرده‌ است.

 

بیشتر بخوانید: رویای آجری به ناشنوایان رسید

 

در سال 1359، آدم‌هایی که عضو هیچ سازمان لشکری و کشوری نبوده‌اند، به هرشکلی شده خود را به منطقه خوزستان می‌رسانند. افرادی که فقط با نیت انقلابی وسط میدان می‌آیند و مشکلات را خودشان به صورت انقلابی حل می‌کنند، آن‌ها حتی منتظر برنامه، نقشه، دولت و متولی نبوده‌اند و با تلاش، پشتکار، ابتکار و خلاقیت مسائل بر زمین‌مانده را حل می‌کردند.

 

آنها با دست خالی می آمدند تا تا جلوی دشمن بایستند و از این جهت پنجاه و نهی‌های و افراد سال اول جنگ بسیار عجیب‌اند، همین موضوع بهانه ساخت مستند سیزده پنجاه و نه شده است.

 

این مستند امشب ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود تکرارش روز بعد ساعت 10 صبح است.