کد خبر : 9236
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۸

تاکید وزیر ارشاد بر نقش تئاتر در وحدت اجتماعی

تاکید وزیر ارشاد بر نقش تئاتر در وحدت اجتماعی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصحاب تئاتر در یک سال اخیر با حضور اثرگذار در جشنواره‌های مختلف نقش مهمی در تثبیت انسجام، وحدت و همگرایی اجتماعی داشتند و تلاش‌های دشمنان برای خاموش کردن فضای فرهنگ و هنر کشور را خنثی کردند.

به گزارش ایران فیلم پرس، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه پنجشنبه -یکم تیر- در آیین پایانی بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر صاحبدلان قزوین اظهار کرد: سال گذشته حوادث تلخی را در کشور داشتیم و عده‌ای به دنبال این بودند فضای فرهنگی و هنری کشور خاموش شود. اما هنرمندان تئاتر با حضور فعال‌شان در صحنه نقش مؤثری در روشن ماندن چراغ هنر کشور و تزریق امید به جامعه داشتند.

 

وی افزود: از اصحاب تئاتر تشکر می‌کنم که قدرتمندانه وارد صحنه شدند و در طول جشنواره تئاتر فجر و جشنواره‌های منطقه‌ای درخشیدند تا تئاتر باعث انسجام، وحدت و همگرایی شود. این مسئولیت ما را در حوزه تئاتر مضاعف می‌کند.

 

وزیر فرهنگ با اشاره به پیشینه غنی قزوین در حوزه فرهنگی، تصریح کرد: قزوین به دلیل جایگاه کم‌نظیرش در حوزه فرهنگ و هنر مستحق برخورداری از بهترین زیرساخت‌های فرهنگی و هنری است و ظرفیت بالایی نیز برای برگزاری رویدادهای بین‌المللی حوزه فرهنگ و هنر دارد. امیدوارم مسئولان استان همت کنند تا در استان قزوین مجموعه‌های جدید زیرساخت‌های فرهنگی و هنری را فراهم کنیم.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان این‌که عدالت فرهنگی راهبرد اصلی وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم است، گفت: تحقق عدالت فرهنگی مستلزم تمرکززدایی و برگزاری رویدادهای فاخر فرهنگی و هنری در همه استان‌هاست.

 

بیشتر بخوانید: پیام معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

اسماعیلی افزود: از هنرمندان، اهالی تئاتر، پیشکسوتان، داوران، مهمانان خارجی و همه کسانی که در گمنامی کار مهم فرهنگ و هنر کشور را پیش می‌برند قدردانی می‌کنم و امیدوارم با توجه به نزدیکی قزوین به تهران و همگرایی و همراهی مسئولان این استان بتوانیم این گونه جشنواره‌های فرهنگی و هنری بین‌المللی را بیشتر در قزوین برگزار کنیم.

 

وی تاکید کرد: قزوین یکی از مهم‌ترین حوزه‌های تمدنی و فرهنگی ایران عزیز است. هر آن‌چه از افتخار و عظمت در تاریخ ایران یاد می‌کنیم حتما نام پرعظمت قزوین هم در آن‌جا حضور دارد. از دوره تشکیل نظام مدنی شیعی در ایران و شکل‌گیری مجدد جغرافیای سیاسی ایران قزوین یکی از کانون‌های مهم تمدنی ما بود. هم پایتخت بود و هم بسیاری از شخصیت‌های بزرگ در اعصار مختلف به ویژه در سده‌های اخیر از قزوین در حوزه فرهنگ و هنر کشور طلوع کردند.

 

وزیر فرهنگ افزود: شهدای استان قزوین نقش ماندگاری را در انقلاب اسلامی ایفا کردند و چهره‌های شاخصی همچون شهید رجایی، شهید بابایی، مرحوم شیخ سید علی‌اکبر ابوترابی سید اُسرا و بسیاری از عزیزانی که نام بلند قزوین بر تارک‌شان می‌درخشد از این دیار سر برآوردند.

 

اسماعیلی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه ایجاد اولین شهرک تولید محتوای کشور در قزوین اظهار کرد: شهرک تولید محتوای قزوین فرصتی ملی و بین‌المللی برای این استان است و پیگیر هستیم تا در سفر آتی رئیس‌جمهور به این استان برای تسریع در اجرای این پروژه تصمیم‌گیری شود تا بتوانیم گام‌های خوبی برای حوزه فرهنگ و هنر قزوین برداریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر پنجشنبه -یکم تیر- پس از سفر یک روزه به آذربایجان شرقی برای حضور در آیین پایانی بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر صاحبدلان به قزوین سفر کرد.

 

بخش بین‌الملل تئاتر صاحبدلان به دبیری محمود فرهنگ از 28 خرداد تا اول تیر با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین برگزار شد.