کد خبر : 2423
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷

اتفاقات مهم هفته| ساترا صریح شد، تکلیف «موقعیت مهدی»روشن شد

اتفاقات مهم هفته| ساترا صریح شد، تکلیف «موقعیت مهدی»روشن شد

در هفته‌ای که گذشت اتفاقات مختلفی افتاد؛ از راه افتادن «جشنواره کن»، حضور آزاده صمدی به عنوان تهیه‌کننده تا پیش آمدن مسئله رادیو سرگرمی، جدّی شدن جریان اقتباس، مشخص شدن زمانِ پخش «موقعیت مهدی» و «رهایم کن» که ساترا را صریح کرد.

به گزارش اختصاصی ایران فیلم پرس، رادیو، تلویزیون، سینمای ایران و سینمای جهان در هفته‌ای که گذشت اتفاقات مختلفی را به خودش دید. بگذارید از جشنواره کن آغاز کنیم که اصغر فرهادی با مستند «اتاق ۹۹۹» که شامل مجموعه‌ای از مصاحبه‌های با مهم‌ترین سینماگران معاصر از جمله اوست، در این جشنواره حضور دارد. افتتاحیه‌ای که با تشویق مداوم جانی دپ مواجه شد.

تصویر این تشویق‌ها و افتتاحیه را می‌توان لحظاتی کوتاه در فضای مجازی به نظاره نشست. چرا که با نمایش فیلم «ژان دوباری» جانی دپ کارش را شروع و نخل طلای افتخاری خود را هم به مایکل داگلاس اهداء کرد.

 

یک اتفاق دیگر که هم به سینمای ایران و هم به سینمای جهان برمی‌گردد، توقیفِ «عنکبوت مقدس» فیلم موهنِ علی عباسی کارگردان ایرانی- دانمارکی بود که از پرده‌های سینماهای روسیه به پایین کشیده شد.

 

بیشتر بخوانید:«دسته دختران» روایتگر زنان ملی‌گراست

 

اتفاق دیگر نیم‌بها شدن بلیت‌های «دسته دختران» در دهه کرامت و به مناسبت روز دختر بود و همچنین باز شدن پایِ آزاده صمدی به تولید و ساخت فیلم در فضایِ مجازی بازتاب‌های مختلفی پیدا کرد.

 

اگر سری به رادیو و تلویزیون بزنیم؛ روشن شدن تکلیف «موقعیت مهدی» بعد از گمانه‌زنی‌ها و صحبت‌های مختلف اتفاق خوبی بود. سریال 7 قسمتی که می‌توان از همین الان نوید اتفاقات خوبی را برای پربیننده شدنِ آن در تلویزیون داد. چرا که اتفاقات خوبی برای نسخه سینمایی‌اش در جشنواره فیلم فجر افتاد و حالا نوبت به سریالِ آن رسیده که اولین ساخته هادی حجازی‌فر به شمار می‌رود.

قرار است این مینی سریال یا به تعبیری نسخه سریالی «موقعیت مهدی» با نام «عاشورا» در ایام محرم و صفر به صورت هفتگی از تلویزیون پخش شود.

 

موضوع دیگر، جدّی‌شدن اقتباس با صحبت‌های پیمان جبلی رئیس صداوسیما در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب و بها دادن به نویسندگان این نوید را می‌دهد در تلویزیون شاهد کارهای محتوایی و اتکای بیشتر به این حوزه باشیم. چون رئیس رسانه ملّی از ابتدای حضور بر این نکته تأکید داشته که با حفظ و تقویت فرم، بیشتر به محتوا پرداخته می‌شود.
این اتفاق و صحبت‌های رئیس رسانه ملّی با بازتاب‌های مختلفی مواجه شده از جمله اینکه با پایان برآوردهای عجیب و غریب و نجومی برای بازیگران و اختصاص 75 درصد بودجه فیلم‌ها به بازیگران و عدم توجه به جایگاه نویسندگان در این حوزه روبرو خواهیم شد یا خیر؟

 

از طرفی دیگر موضوع بازنگری دستمزدها و پرداخت‌های اهالی رادیو بود که معاون صدا نسبت به آن خبرها و وعده‌های خوبی داد در عین حال که به بیشتر شدن فضای طنز و سرگرمی در رادیو با توجه اینکه گفته می‌شد قرار است یک رادیو سرگرمی به جمع شبکه‌های رادیویی اضافه شد. اما او این نکته را این‌طور مطرح کرد که رادیو در حوزه سرگرمی و طنز، یک کمربند جدّی پیدا می‌کند.

 

یک اتفاق حاشیه‌ای بیانیه ساترا بود که اولین بار این‌طور با صراحت درباره سریالی اعلام می‌کرد که «رهایم کن» این سریال فاقد مجوز است. سریالی که در هفته‌های قبل بیلبوردهای تبلیغاتی‌اش از سراسر کشور جمع شد.

این صراحت باعث شد برخی از کانال‌های مجازی با توجه به بیانیه ساترا و برخی مطالبات اجتماعی، احتمال داده‌اند «رهایم کن» متوقف شود تا با بازنگری و اصلاح بار دیگر به شبکه نمایش‌خانگی برگردد.

 

اما دو اتفاق جدید شاید به شروع پخش سریال «قهوه ترک» با بازی حامد بهداد باشد که از چهارشنبه سوم خرداد پخش خود را در فیلم‌نت آغاز خواهد کرد. اکران فیلم «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار در شبکه نمایش‌خانگی هم از صبح امروز آغاز شده است.

 

مرور «ایران فیلم پرس» در هفته هنری که گذشت با یک اتفاق تلخ به پایان می‌رسد. رضا حداد کارگردان شناخته شده حوزه تئاتر ساعاتی قبل امروز بر اثر سکته قبلی دارفانی را وداع گفت.