کد خبر : 4217
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰

توقف موقت پخش فیلم در جیرفت

توقف موقت پخش فیلم در جیرفت

در حالی که جیرفت و هفت شهرستان دیگر جنوب کرمان سینما ندارند، با پخش فیلم‌های سینمایی در حال اکران در سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان تلاش می‌شد این خلاء تا حدی جبران شود که مدتی است این اکران نیز به علت مشکلی کشوری متوقف مانده و انتظار می‌رود بزودی حل شود.

به گزارش ایران فیلم پرس، تنها مکانی که به پخش فیلم در کل هشت شهرستان جنوب استان کرمان(هفت شهرستان و یک شهرستان تازه تاسیس جازموریان) می پرداخت مجتمع فرهنگی در جیرفت بود که آن هم به طور موقت متوقف شده است زیرا قرارداد مربوطه به اتمام رسیده و تا قرارداد جدید، فرآیندهای اداری کمی زمان بر شده است.

 

مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان تاکید می کنند که قرارداد با سرور پشتیبانی کننده به اتمام رسیده و به دنبال شرکت جدیدی هستند اما این طور که پیداست این امر طولانی شده است.

 

از سوی دیگر برخی فعالان فرهنگی نیز معتقدند فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سرمایه گذاری مناسب پیدا کند و کار را به آن بسپارد؛ حال آنکه مدیران فرهنگی جنوب کرمان بارها بر کمبودهای زیرساختی تاکید و از ورود سرمایه گذاران نیز استقبال کرده اند.

 

بیشتر بخوانید:مولفه‌هایی که حال سینما را بهتر می‌کند

 

پخش فیلم در جیرفت تعطیل نمی شود

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: با توجه به اتمام تاریخ پشتیبانی سرور شرکت طرف قرارداد با فرهنگ و ارشاد اسلامی و عدم عقد قرارداد جدید سینمای جیرفت در حال حاضر امکان اکران فیلم ندارد و وزارتخانه در حال پیگیری عقد قرارداد جدید با شرکت دیگری است.

 

مسعود راوند افزود: صحبت هایی به صورت شفاهی با مدیرعامل سینما شهر انجام گرفته که سرور سینمای جیرفت به زودی به روزرسانی شود و درخواست آن به صورت کتبی هم ارسال شده است.

 

وی یادآور شد: تجهیز و راه اندازی سینما جزو اولویت های این اداره کل بوده است اما از آنجاکه قرارداد شرکت پشتیبان و ارائه کننده خدمات سینمایی با وزارت فرهنگ و ارشاد به اتمام رسیده است سینما جیرفت همانند چندین مجتمع در سراسر کشور امکان فعالیت ندارد.

 

راوند گفت: بهبود و افزایش استاندارد مجتمع هایی فرهنگی که امکان پخش فیلم دارند در اولویت این اداره قرار دارد و در این راستا حتی به جزییاتی همچون روشنایی، پرده سینما، صندلی ها و صدا توجه می شود.

وی تاکید کرد: بنا داریم این امر در دیگر شهرهای جنوب کرمان هم پیگیری شود و بتوانیم تعداد سینماهای پخش فیلم را در این شهرها هم افزایش دهیم.

 

ارشاد اسلامی سرمایه گذاران را دخیل کند

یک فعال فرهنگی جنوب کرمان هم در این باره به ایرنا گفت: اداره فرهنگ و ارشاداسلامی باید در زمینه سینما در برنامه های درازمدت خود استراتژی خاصی را درنظر بگیرد، از جمله با تشویق سرمایه گذار مناسب، این کار را به سرانجام برساند یا اینکه همین سینما درمجتمع فرهنگی هنری شهید مداحی پور را به دست اهلش بسپارد.

 

یوسف فرخی ادامه داد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند یک فرد علاقه مند پیدا کند و سینما را به او بسپارد تا بتواند با رایزنی با شرکت های فیلمساز، همزمان با تهران اکران داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: پخش باید بروز و مستمر باشد تا مخاطب بتواند فیلم را پیش از سایت ها و مراکز تولید محصولات فرهنگی هنری، آن را ازبرنامه پخش سینما در شهرجیرفت یا کهنوج ببیند.

 

فرخی که سابقه مدیریت حوزه فرهنگی را هم در کارنامه خود دارد یادآور شد: راه اندازی انجمن سینمای جوان می تواند تاثیر مثبتی در این زمینه داشته باشد و با راه اندازی شعبه انجمن سینمای جوان در جنوب کرمان علاقه مندان به حوزه سینما دورهم جمع می شوند و با برنامه ریزی های متعددی که درگفت وگوها وجلسات خود خواهند داشت راهی برای مخاطب شناسی و شیوه اکران فیلم پیدا خواهند کرد.

 

این فعال فرهنگی افزود: انجمن های سینما با آموزش هنرجویان علاقه مند به سینما استعدادهای سینمایی را کشف می کنند و این افراد می توانند کمک موثری به رشد فرهنگ دیدن فیلم در سینما داشته باشند و البته این یک روند زمان بر است و تنها تداوم و مستمر بودن آن می تواند کمک کننده باشد.

 

وی گفت: همچنین تداوم اکران فیلم های جشنواره فیلم فجر در جیرفت می تواند تاثیر خوبی در مخاطب فیلم داشته باشد، البته جشنواره هم باید از طرف متولیان پراهمیت دیده شود و با رونق فراوان با نظر کارشناسان سینمایی برگزارشود.

 

فرخی اظهار کرد: سینما یک حرکت چندوجهی دارد که با عملکردی ازهم گسیخته و غیرمنسجم نمی توان برای موفقیت سینما تصمیم گرفت.