کد خبر : 4704
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۸

انتقاد از نمایش استعمال دخانیات در نمایش خانگی

انتقاد از نمایش استعمال دخانیات در نمایش خانگی

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با طرح این سوال که چرا عطش نمایش مصرف دخانیات در شبکه نمایش خانگی زیاد شده است؟، از تخلف در تبلیغ و نمایش محصولات دخانی انتقاد کرد.

به گزارش ایران فیلم پرس، مهندس بهزاد ولی‌زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با انتقاد از نمایش و تبلیغ مصرف دخانیات در شبکه نمایش خانگی،‌ تصریح کرد: مصوبات زیادی در ستاد کشوری کنترل دخانیات داریم که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرده‌ایم نظارت خود را بر تولید محتواهای این چنینی افزایش دهند.

 

از برخی از بازیگران می‌شنویم که می‌گویند کارگردان از آنها می‌خواهد برای ایفای یک نقش حتما باید سیگار بکشند تا جایی که حتی خود فرد سیگاری نبوده اما از او درخواست شده که برای به دست آوردن نقش، سیگار بکشد؛ اما یک کارگردان چرا باید چنین الزامی برای بازیگر خود بگذارد؟

 

بیشتر بخوانید:مسابقه «صداتو» با تمرکز بر موسیقی ایرانی

 

اینها باید از منظر حقوقی ریشه‌یابی شود. چرا عطش نمایش مصرف دخانیات در شبکه نمایش خانگی زیاد شده است؟ اینکه به واسطه نشان دادن سیگار، یک نوجوان فکر کند سیگار کشیدن برای او وجهه اجتماعی خاصی به دنبال دارد یک نوع خیانت به نسل جوان است. اگر این روند ادامه داشته باشد، متاسفانه قوانین کنترل دخانیات اثر بخشی خود را از دست خواهد داد.

همین کشور ترکیه که همسایه ما است آیا یک صحنه سیگار کشیدن در آثار نمایشی خود دارد؟ نمی‌گویم درصد مصرف آن کشور کم است اما اینکه از تبلیغات مواد دخانی جلوگیری شود، برای آنها یک اولویت است و دارند فرهنگسازی می‌کنند.