کد خبر : 7081
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۶

آثار سرجیو لئونه در شبکه نمایش خانگی

آثار سرجیو لئونه در شبکه نمایش خانگی

با انتشار مستندی در مورد سرجیو لئونه با دوبله اختصاصی توسط پلتفرم فیلم‌نت، مجموعه‌ای از آثار این فیلمساز ایتالیایی نیز در دسترس کاربران فیلم‌نت قرار گرفت.

به گزارش ایران فیلم پرس، فیلم مستند «سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد» با دوبله اختصاصی به فیلم‌نت آمد.

 

مستند «سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد»، ادای احترامی است به کارگردان افسانه‌ای ایتالیا، سرجیو لئونه که توسط هنرمندان مختلف بیان می‌شود. سرجیو لئونه یکی از کارگردان‌های پیشرو در ژانر وسترن است و به فیلم‌های او لقب وسترن اسپاگتی را داده‌اند.

 

در این مستند که محصول 2022 است و به کارگردانی فرانچسکو زیپل ساخته شده است، چهره‌هایی همچون دارن آرونوفسکی، ژاک اودیار، جنیفر کانلی، رابرت دنیرو، کلینت ایستوود، داریو آرجنتو، دیمین شزل، انیو موریکونه، مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ، کوئنتین تارانتینو و جوزپه تورناتوره حضور دارند.

 

بیشتر بخوانید: نگاهی به سریال‌های جدید نمایش‌خانگی؛ از عقرب تا زخم‌کاری۲

 

همچنین همزمان با دوبله اختصاصی مستند «سرجیو لئونه: یک ایتالیایی که آمریکا را جعل کرد»، تعدادی از آثار مهم این فیلمساز ایتالیایی نیز در پلتفرم فیلم‌نت عرضه شدند. این مجموعه شامل «به‌خاطر یک مشت دلار» (1964)، «خوب، بد، زشت» (1966)، «به من میگن هیچکس» (1973) به کارگردانی تونینو والری و تهیه‌کنندگی لئونه، و «روزی روزگاری در آمریکا» (1984) است. لازم به ذکر است که از میان ساخته‌های سرجیو لئونه، فیلم‌های «به خاطر چند دلار بیشتر» (1965)، «روزی روزگاری در غرب» (1968) و «به خاطر یک مشت دینامیت» (1971) نیز در دسترس کاربران پلتفرم فیلم‌نت قرار دارد.

 

سرجیو لئونه (1929-1989) فیلمساز ایتالیایی است که او را به‌عنوان پدر وسترن اسپاگتی می‌شناسند. وسترن اسپاگتی یکی از زیرگونه‌های ژانر وسترن بود که در دهه 1960 در اروپا و به‌طور ویژه در ایتالیا شکل گرفت و به همین دلیل چنین عنوانی به آن اطلاق شد. این زیرژانر وسترن با تغییر بسیاری از الگوهای وسترن‌های کلاسیک سینمای آمریکا، تحولی قابل‌توجه در این ژانر به‌وجود آورد. موفقیت سه‌گانه دلار به کارگردانی لئونه (شامل «به‌خاطر یک مشت دلار»، «به‌خاطر چند دلار بیشتر» و «خوب، بد، زشت») را عامل اصلی شکل‌گیری وسترن اسپاگتی دانسته‌اند.